Heinrich August állítja: „a világtörténelem egyik legveszélyesebb szakaszába léptünk”.
A tekintélyes német történész, Heinrich August Winkler szerint Trump győzelmével Európa elveszítette az USA-t, így viszont olyan felelősség hárul a kontinensre, amire nincs felkészülve –írja a Hvg.
Heinrich August Winkler szerint a transz-atlanti Nyugat egészen új helyzet elé került, mivel Donald Trump győzelme után immár nem számíthat a világ vezető hatalmára, az USA-ra.
Ezért Európára olyan felelősség hárul, amelyre az nincs felkészülve. A 27-ek nem egységesek, ezért mozgásterük korlátozott. Minden attól függ, hogy a liberális demokrácia híveinek sikerül-e a lehető legszorosabban együttműködniük a kül- és biztonságpolitika területén.
Vlagyimir Putyin már készen áll, hogy kiszélesítse Ukrajnában vívott háborúját, miután úgy véli, hogy hatalmi vákuum állt be az USA–ban.
Nukleáris fegyverekkel fenyegeti a Nyugatot. A német történész szakma doyenje azt is ugyanakkor arra is kitért a Die Zeitben: nem hiszi, hogy Trumpnak sikerülne fasiszta diktatúrát meghonosítania az Egyesült Államokban, mert ahhoz túl erősek az ellenerők.
De a következő hónapokban tisztogatásra készül a közszolgálatban, és megkötné a bírák kezét – ily módon súlyos károk elé néz a demokrácia a tengerentúlon. Az elnök megfordítja a marxi mondást, mert nála az első időszak volt bohózat és most jöhet a tragédia.
De a liberális demokrácia világszerte defenzívába szorul, és ezt drámai módon felerősíti az amerikai választás eredménye. Szerencsére egyetlen politikus sem olyan démoni, mint egykor Hitler volt, de azért a Führer élettér elmélete visszatükröződik, amikor Putyin az „orosz világról” beszél.
Mitikus elemek jelennek meg a nemzeti-konzervatív Orbán Viktor és Jaroslaw Kaczynski ideológiájában is. Mindkettő áldozatnak állítja be saját nemzetét. Trump nacionalizmusa ezzel szemben banális, viszont nagy liberális ellenállásba ütközik. Ez különbözeti meg uralmát Putyinétól és Hszi Csin-pingétől. A NATO–ból nem fog kilépni, de az kérdéses, tartja-e magát a kölcsönös segítségnyújtás elvéhez.
Egyébiránt az látjuk, hogy megrendült a bizalom a jogállam iránt. Az emberek egyre kevésbé hiszik, hogy működnek a parlamentáris demokrácia játékszabályai, ezért a demokráciák válságba kerültek. Új árok alakul ki a Kelet és Nyugat között, neototalitárius államok állnak szemben liberális demokráciákkal.
Az utóbbiak értékei azonban továbbra is vonzóak világszerte, pont ettől félnek a diktatúrák. A jogállamok ellenben erre alapozhatják önbizalmukat és reményeiket. Viszont az hiba volt részükről, hogy a társadalom széles rétegeiben olyan érzés alakulhatott ki: a hatalom egyszerűen túl sokat vár el tőlük.
Mert például Németországban meg kell oldani a rendezett bevándorlást, mert a gazdaság igényli a munkaerőt, ám ez nem korlátozhatja az arra jogosultak menedékjogát. De ez csak akkor lehetséges, ha a kormány nem hagyja, hogy bárki visszaéljen a lehetőséggel, és figyelembe veszi, hogy az ország hány embert tud befogadni, illetve integrálni.
„Viszont hogy hová vezet, ha a demokratikus pártok csak ímmel-ámmal veszik fel a kesztyűt a jobboldali szélsőség ellen, azt megmutatták a legutóbbi kelet-németországi választások. Meg kell küzdeni ezekkel a mélyen illiberális és nyugatellenes pártokkal, ennek része a történelmi és politikai felvilágosítás” – fejtette ki Heinrich August Winkler a Die Zeitben.
Nyitókép:Vjacseszlav Prokofjev
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
„Nem vonulnak be közvetlenül a városba, mert ez heves harcokkal járna” – mondta az ukrán hadsereg egyik szóvivője.
Világosan meghúzták a vörös vonalat az oroszok, de ez Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt egyáltalán nem érdekelte.
Nagyon rossz helyzetbe került az Európai Unió.