A biztonság és növekedés a cél: így néz ki Von der Leyen második Európai Bizottsága
A németek, franciák, lengyelek, valamint a baltiak kaptak kiemelkedő feladatokat és befolyást az új Bizottságban.
Ursula von der Leyen összerakta az új Európai Bizottságot, mondhatni, akadtak bőven meglepetések.
Nyitókép Ursula von der Leyenről: JOHN MACDOUGALL / AFP
„Ursula von der Leyen új Európai Bizottságának nyolc legnagyobb meglepetése” – ezzel a címmel írta össze a brüsszeli Politico az újrázott EB-elnök szerinte legváratlanabb húzásait.
Ami az egyiknek jutalom, a másiknak büntetés: szétosztotta a posztokat az EU végrehajtó szervének vezetője, von der Leyen, és bizony nem mindenki lehetett elégedett.
Ezt is ajánljuk a témában
A németek, franciák, lengyelek, valamint a baltiak kaptak kiemelkedő feladatokat és befolyást az új Bizottságban.
Ezzel pont került a találgatások végére, és azt a kérdést is sikerült megválaszolni, hogy vajon a mainstream baloldal által még mindig sokszor szélsőjobboldalizott Giorgia Meloni mennyiben tűnik partyképesnek az EB-elnök számára.
Ezt is ajánljuk a témában
Komoly dilemmába került Orbán Viktor szövetségese a Politico szerint. A kérdés: behódol-e a brüsszeli érdekeknek és Von der Leyennek, vagy megerősíti otthoni bázisát?
Nos, a válasz talán immár egyértelmű: nem igazán.
A Politico is megjegyzi, nekünk is érdemes: a 26 jelöltet még külön-külön meghallgatják a Európai Parlamentben, vagyis posztjuk még nem tekinthető száz százalékig biztosnak.
Szóval lássuk a Politico nyolc „meglepetését”.
A tény kapcsán a lap az osztrák kormány fejére olvassa az összes „bűnét” a kérdésben, az uniós pénzből felhúzott kerítéseket, a határellenőrzéseket, és a többit – ez a Politico szerint a kérdésben a jobbratolódás jele, nem csak az EP-é, vagy az Európai Néppárté, de az egész uniós kacabajkáé.
Ezt is ajánljuk a témában
Kiemelte: nem lehet hagyni, hogy egyes országok a földrajzi helyzetükből adódóan nagyobb terhet viseljenek.
Vagy ahogy a lap fogalmaz, Giorgia Meloni kapott is ajándékot, meg nem is. Illetve sokan még mindig euroszkeptikus keményjobboldalinak bélyegzik az olasz kormányfőasszonyt, jelöltje pedig a lap szerint ugyan megkapta a hat alelnöki poszt egyikét, azonban ez nem a gazdasági, hanem a kohézióért és reformokért felelős poszt, ami inkább adminisztratív, mint gyakorlati.
Mégis, jegyzi meg a Politico, egy un. kemény-jobboldalinál ez az első magas poszt az EB-ben.
A lap tanácstalan maradt azzal kapcsolatban, hogy milyen kifutása lesz annak, hogy ezt a két témát egy tárca kapta meg, élén a jobbközép kereszténydemokrata holland Wopke Hoekstrával, hogy hajtsa végre a Green Dealt, és tárgyaljon az ENSZ-szel ez ügyben. A válságkezelést és felkészülést a belga Hadja Lahbib kapta, milliárdos sürgősségi segélyek fölötti felügyelettel, ehhez csapták az egyenlőség kérdését, beleértve az LMBTQ és egyéb témákat. A horvát Dubravka Šuica pedig a Földközi-tenger kapcsán kapott szerteágazó felelősséget.
Ezt is ajánljuk a témában
Az európai gazdák a Green Dealt, a zöld-megállapodást tartják viszontagságaik egyik fő okozójának, ezért dühük nagy része az intézkedések ellen irányul. A zöld paktumra viszont Ursula von der Leyen bizottsági elnök úgy tekint, mint élete fő művére, amelyet aligha fog feladni, de a ránehezedő nyomás hatására változtathat rajta, különösen a megvalósítás ütemén.
Von der Leyen törekszik a nemek közötti egyenlőség előmozdítására, így telerakta nőkkel a bizottságot, a hat ügyvezető alelnöki posztból négyet nők kaptak.
Így lett ügyvezető alelnök a finn Henna Virkkunen EP-képviselőből, és így javasolt egy sor más nőt a posztokra az EB-elnökasszony. Virkkunena technológiai szuverenitást, biztonságot és demokráciát érintő kérdésekben lesz a döntő szó ura.
A spanyol szocialista Teresa Ribera jókora portfóliót kapott az EB-ben, „a tiszta, igazságos és versenyképes átmenet” ügyvezető alelnökeként a kibocsátáscsökkentés, az ipari szereplők kordában tartása, az úgynevezett körkörös gazdaság előmozdítása és az energiaszegénység elleni küzdelem témáiért felel (őt ellensúlyozza a már említett Wopke Hoekstra, persze Ribera alá beosztva), de Riberához tartozik a versenypolitika, ami állami támogatásokkal kapcsolatos ügyekben teszi veszélyessé, illetve feltehetőleg a kínai ipari nyomulás ellen lép majd fel.
Ezt is ajánljuk a témában
A spanyol miniszterelnök szerint nincs szükségünk újabb háborúra, jelen esetben egy kereskedelmi háborúra.
Hogy a Renew-osok se búslakodjanak, súlyukon felül két ügyvezető alelnöki posztot is kaptak: Kaja Kallas külügyi főképviselőt, Stéphane Séjournét pedig jólétért és ipari stratégiáért felelős alelnököt. Mindez azt jelzi, von der Leyen eltökélt szándéka, hogy egyben tartsa azt a hárompárti koalíciót, amely az újraválasztásában meghatározó volt, és jutalmazza a résztvevőket. Az egyetlen „külsős” a már említett Raffaele Fitto.
Hogy általában Brüsszelben mennyire foglalkoznak az arányossággal, arról cikksorozatunkban már alaposan beszámoltunk.
Ezt is ajánljuk a témában
A bizottsági helyek kiosztásánál is kiderült: semmibe veszik a konzervatív szavazókat. Megint. Kiszámoltuk, megmutatjuk – vajon hány jobboldali szavazó kell ahhoz, hogy ugyanannyit „érjen” a szava, mint egy balos voksolónak?
A magyar szempontból igen kellemetlen Maroš Šefčovič és Valdis Dombrovskis megújult portfóliókat kapott, bár ügyvezető alelnökség helyett csak biztosi pozícióban, a gyakorlatban jórészt megtartott befolyással.
Ezt is ajánljuk a témában
Maroš Šefčovič, az EB energiaunióért felelős alelnöke elmondta: nagyon aggódnak a Déli Áramlattal kapcsolatos magyarországi fejlemények miatt. Brüsszelben magyarázatot várnak arra a magyar törvényre, mely lehetővé tette, hogy az EU megkerülésével is megépítsük a gázvezeték hazai szakaszát.
A lap külön kiemeli, hogy von der Leyen és Orbán Viktor kapcsolata történelmi mélyponton van, felemlegeti a miniszterelnök békemisszióját, az EB által kiszabott 200 millió eurós büntetés megtagadását, és azt a fenyegetést, ha annyira kellenek Brüsszelnek a migránsok, Magyarország különbuszokon elviszi oda őket a határról. Felemlegeti a visszatartott katonai segélyt Ukrajnának.
Ezért büntetésként kapná meg Várhelyi Olivér eddigi bővítésért felelős biztos az egészségügy témáját, azonban nála a legvalószínűbb a lap szerint, hogy az EP elutasítja a jelölését.
Ezt is ajánljuk a témában
„Ez a jelölés elismerése annak a több, mint száz éve a világ élén járó magyar egészségügynek és tudásnak, amit olyan nagy nevek fémjeleznek, mint Semmelweis, Szentgyörgyi vagy Karikó” – mutatott rá a magyar diplomata.