Itt a hetedik ország az Európai Unióban, amely megtámadta Magyarországot – hivatalos
Természetesen ugyanazt az ürügyet vetik be, amit a másik hat tagállam.
Példátlan diplomáciai adok-kapok alakult ki a magyar békemisszióból, mutatjuk, kik bojkottálják és kik jelentették ki, hogy mégis részt vesznek a magyar elnökség csúcstalálkozóján.
Nyitókép: MTI/EPA/Olivier Hoslet
***
Tovább gyűrűzik a magyar soros elnökség elleni bojkott, ami eredetileg Ursula von der Leyen újraválasztási kampányának része volt. Emlékezetes: nemrég meglett a hetedik olyan ország is, amely jelezte, nem küld minisztereket a soros magyar elnökséghez kapcsolódó kormányülésekre, amiért Orbán Viktor az ukrán, az amerikai és a török elnök mellett az orosz és kínai vezetőkkel is tárgyalt.
Ezt is ajánljuk a témában
Természetesen ugyanazt az ürügyet vetik be, amit a másik hat tagállam.
Ez az ország Dánia volt. Lars Lokke Rasmussen külügyér ugyanis kijelentette, csak köztisztviselőket utaztatnak Budapestre.
A dánok mellett a bojkotthoz csatlakozott
A bojkott mellett más kellemetlenkedési lehetőségek is felmerültek, úgy mint a magyar elnökség idő előtti megszüntetése, vagy akár hazánk kizárása a soros elnökségből, amit a liberális Renew frakció igyekezett elérni.
S közvetlenül a jelenlegi csúcs kapcsán a Politicónak három névtelen EU-diplomata azt mondta, ha Josep Borrell, az EU külpolitikai főképviselője hivatalosan is összehívja az összes külügyminisztert egy tanácsülésre a magyar külügyi csúcstalálkozóval egy időben, akkor nyilván arra mennek majd el a külügyminiszterek, vagyis formálisan nem bojkottálja a magyar elnökséget, de facto azonban mégis.
Ezzel szemben határozottan kiállt Magyarországgal szemben például Szlovákia. Peter Pellegrini szlovák elnök kijelentette,
Ezt is ajánljuk a témában
A köztársasági elnök egy másik fontos bejelentést is tett.
„nincs okuk büntetni egy EU-tag szuverén álláspontját”.
Emellett ott vannak az osztrákok, akiknél a koalíciós kormány nagyobbik pártja nem bojkottál, hanem részt vesz a magyar szervezésű eseményeken, míg a zöldek távol maradnak.
Ezt is ajánljuk a témában
Ursula von der Leyen azok után hirdetett bojkottot, hogy Orbán Viktor az ukrán, a kínai, a török és az amerikai elnök mellett Vlagyimir Putyinnal is tárgyalt a tűzszünet lehetőségéről.
Valamint Olaszország, Románia és Bulgária sem jelezte, hogy részt venne abban; s a német miniszterek is hallgatásba vagy találgatásokba burkolóztak, amikor az Euronews megkereste őket.
A Mandinernek adott interjújában a kormányfő politikai igazgatója, Orbán Balázs egy „hűhával" reagált a bojkottra, mondván, nem érez abban nagy drámát, ha miniszter helyett államtitkár érkezik egy közlekedési témájú uniós dosszié megtárgyalására, az ügymenet így is megy tovább.
A tagállamok többsége egyébként ellenezte a bojkottot az Euronews szerint.
Ezt is ajánljuk a témában
Nem mindenki tapsolt annak, hogy hazánkat soros elnökként büntetik, sőt – írta meg diplomáciai forrásokra hivatkozva a lap.
Ezt is ajánljuk a témában
Hiába, a moralista, öngyilkos rövidlátás meghatározó ma az Európai Unióban. Szilvay Gergely írása.