Itt a hetedik ország az Európai Unióban, amely megtámadta Magyarországot – hivatalos
Természetesen ugyanazt az ürügyet vetik be, amit a másik hat tagállam.
Hiába, a moralista, öngyilkos rövidlátás meghatározó ma az Európai Unióban.
Nyitókép: Orbán Viktor X-oldala
Kiakadtak az EU egyes szekciói a magyar miniszterelnök békemisszióján. A moszkvai és kínai út után elfelejtették a legelső, kijevi utat. Több uniós vezető, például Josep Borrell és Kaja Kallas jelenlegi és leendő külügyi és biztonságpolitikai főképviselő hangsúlyozta, hogy
Orbán Viktornak nincs felhatalmazása ezekre az utakra az EU soros elnökségének keretében.
Ezután bejelentették: lehet, hogy a mandátuma végéhez közeledő Európai Bizottság lemondja szeptemberi budapesti útját. (Hasonló zajlott le a Türk Államok Szervezetével való találkozó kapcsán, amelyen sokkal inkább magyarországi, nem pedig uniós politikusként vett részt Orbán – mintha a következő fél évben kizárólag a soros elnökség keretében tárgyalhatna, magyar kormányfői tisztségében nem.)
A Financial Times forrásai szerint több EU-s vezető az uniós alapszerződések megsértésének tekinti Orbán Viktor moszkvai útját.
Szerintük kockáztatta a közös célokat, ezért összehívnák a miniszterek rendkívüli értekezletét, amelynek egyetlen célja Magyarország „kihágásainak” kezelése lenne. Többen kitalálták, hogy az uniós alapszerződések vélt megsértése miatt el lehetne venni hazánktól a soros elnökséget, továbbá 7. cikk szerinti eljárást lehetne indítani ellene.
Svédország, Finnország, Lengyelország, Észtország, Litvánia és Lettország arra jutott, hogy bojkottálni fogja a magyar elnökség miniszteri találkozóit.
Ezt is ajánljuk a témában
Természetesen ugyanazt az ürügyet vetik be, amit a másik hat tagállam.
Alexander De Croo belga ügyvivő miniszterelnök úgy véli, a magyar kormányfő aláássa a belga EU-elnökség által elért eredményeket. Charles Michel, az Európai Tanács leköszönő elnöke pedig azt mondta, politikai hiba volt a találkozó Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, az „elfogadhatatlan diplomáciai munkamódszer” bizalmatlanságot szült.
A bizottság fenyegetőzése a szeptemberi út lemondásával amilyen komolyan hangzik, annyira nevetséges, tekintve hogy kifutó adminisztrációról van szó.
Kit érdekel, hogy jönnek vagy sem?
Ha nem jönnek, megtakarítunk némi pénzt és energiát. Ha pedig hat ország bojkottálja a soros elnökség által rendezett üléseket, az nekik lesz rossz.
Az uniós alapszerződések kreatív értelmezése, miszerint azok megsértésének lehetne tekinteni diplomáciai utakat, a föderalista tendenciák erősödéséhez vezetne, és fenyegető precedenst teremtene. Ha ugyanis eltérnének az uniós alapszerződések szoros olvasatától, az azt jelentené, hogy politikai okokból bármely tagállam bármilyen, a többségnek nem tetsző lépéséről meg lehet majd magyarázni, hogy sérti az uniós érdekeket, és ez egyre jobban szűkítené az országok mozgásterét.
Nem is beszélve arról, ki mit merne meglépni, tartva az ilyesfajta zsarolástól.
Az uniós vezetők közül ráadásul többen Orbán Viktornak nem csupán a moszkvai és a pekingi útján akadtak ki, hanem a Donald Trumppal való találkozóján is. Pedig a kormányfő a korábbi elnökhöz a washingtoni NATO-találkozót követően ment, ahol Joe Biden hivatalban lévő elnökkel is találkozott. Eközben, ne felejtsük el,
minden afelé mutat, hogy novemberben Trump nyeri meg az elnökválasztást.
Persze politikai időben mérve ez még messze van, bármi történhet, de a demokratáknak nincs Trumpot népszerűségben verő elnökaspiránsuk arra az esetre, ha le akarnák váltani Bident. Talán az egyetlen, amiben bízhatnak, a laza szavazási szabályok biztosította csalási lehetőségek, amelyeket 2020-ban is felpörgettek.
Mindenesetre ha tényleg Trump lesz az elnök, kíváncsi leszek, vele is megcsinálják-e mindazt, amit akár Orbánnal, akár Putyinnal.
Elítéli-e majd az Európai Parlament, lesznek-e hangzatos deklarációk ellene, blokkolják-e kis uniós tagállamok a vele való találkozókat? Kinézem belőlük, a politikai kreativitás hiánya és
a moralista, öngyilkos rövidlátás ugyanis meghatározó ma az Európai Unióban.
***
Ezt is ajánljuk a témában
Paul Ronzheimer úgy véli, az senkit nem segít, ha az EU politikusai dühösek Orbán Viktorra.
Ezt is ajánljuk a témában
MAGA-MEGA 1:0 oda – de nem múlik, ami késik. Kohán Mátyás írása.
Ezt is ajánljuk a témában
Nem kizárt, hogy a magyar miniszterelnök vétói és „akadékoskodása” nélkül már EU-s és NATO-s repülőkből bombáznák Moszkvát – az oroszok meg minket lőnének. Ungváry Zsolt írása.