Az ukrán demokráciát sem gondolták komolyan
Ukrajna feltétlen támogatását Nyugat-Európa és az Egyesült Államok legnevesebb kutatóintézetei és hivatalos helyei rendszerint azzal indokolják, hogy Ukrajna a szabad világ háborúját vívja, és a demokráciával küzd. A Stanford Egyetemen Olekszij Honcsaruk volt ukrán miniszterelnök a háború első évfordulóján aról tartott előadást, hogy
ez nem területekért és erőforrásokért zajló háború, nem regionális konfliktus, hanem a szabadságért és demokráciáért zajló háború”.
Az Egyesült Királyság csehországi nagykövete a brit külügyminisztérium által megosztott véleménycikkében úgy fogalmazott, hogy „Ukrajna minden demokrácia nevében harcol”.
Anne Applebaum Kelet-Európa-szakértő, sztártörténész, a The Atlantic állandó szerzője pedig egy írásában arról értekezett, hogy „az autokrácia és demokrácia, a diktatúra és a szabadság közötti közötti évszázados harcban ma Ukrajna a frontvonal – és a mi frontvonalunk is”, ugyanis „ha Ukrajna sikerrel járna évtizedes harcában a demokráciáért, a jogállamért és az európai integrációért, az oroszok megkérdezhetnék: és mi miért nem így teszünk?”
Arahamija nyilatkozatából ugyanakkor kiderül, hogy ez is hazugság:
miután Ukrajnában a háborúra hivatkozva betiltották a politikai pártok egy részét, minden szinten lefújják a 2024-es választásokat is, sem parlamenti, sem elnöki, sem önkormányzati szinten nem élhetnek demokratikus jogaikkal az ukránok. A jelenleg hivatalban lévő tisztviselők mindenféle demokratikus legitimáció nélkül továbbra is hatalmon maradnak. A frakcióvezető szerint azért nem kívánnak választást tartani, mert „senki sem kényszerít erre minket”.