Igazi dalos pacsirta lett Magyar Péter a kamerák kereszttüzében (VIDEÓ)
Aztán hátat fordított és elsétált.
Kína jött, a tehetséges sportolók mentek, és már meg is vannak első dobogós győzelmeik. De hogy sikerülhetett mindez ilyen gyorsan? Összefoglalónk!
A Mandiner olvasói emlékezhetnek: 2022. novemberében robbant a hír: az olimpiai bajnok Liu fivérek, Shaolin Sándor és Shaoang a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség (MOKSZ) hozzájárulását kérték az országváltásukhoz vezető folyamat megindításához. Az MOKSZ akkori tájékoztatása szerint a két rövidpályás gyorskorcsolyázó akkoriban még nem nevezte meg, hogy melyik ország színeiben kívánja folytatni pályafutását, és a MOKSZ felé egy nemzeti szövetség sem jelzett igényt formálisan vagy informálisan a sportolók versenyzői jogának megszerzésére. A magyar szövetség és a versenyzők közötti szerződés miatt azonban sokáig úgy tűnt, többszázmilliós támogatást kell a Liu fivéreknek visszafizetniük. Erről ide kattintva olvashat bővebben.
Noha ez úgy tűnt, nem lesz egyszerű, hazánk végül ingyen elengedte a Liu testvéreket Kínába. A Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség december 20-i elnökségi ülésén ugyanis úgy határozott, hogy Liu Shaoangnak és Liu Shaolin Sándornak
Erről itt olvashat bővebben.
Időközben azonban kitálalt a Liu fivérek korábbi edzője és kiderült: nemcsak a két bajnokot vették volna el Magyarországtól. Mint Bánhidi Ákos nyílt levélben fogalmazott: „mindenki elhiheti, hogy Lina a stábtagokból szívesen elvitt volna magával néhányat a messzeségbe, ha ezt megtehette volna” – vélte az edző. Erről itt írtunk bővebben.
2023. januárjában eközben még csak arról lehetett tudni, hogy „szünetelnek” a Liu fivérek, országváltásról és Kínáról addig még szó sem volt. Noha azt már a hónap végén tudni lehetett:
Erről ide kattintva olvashat bővebben.
Kubatov Gábor is megszólalt a fiatalok távozása kapcsán. A Fradi elnöke szerint a Ferencvárosnak a szövetség helyébe kellett volna lépni és tető alá hozni a megállapodást. Erről itt írtunk bővebben.
2023. márciusának elején kiderült az is, hogy nincs magyar születésű induló a magyar válogatottban a junior műkorcsolya vébén, valamint a sajtóban felmerült, hogy lehet, hogy nem érte meg az országváltás, lévén, hogy
Erről itt írtunk részletesebben. De a sajtó mélázott azon, hogy vajon visszafogadnák-e a magyarok hazai színekben versenyezni a Liu fivéreket? (lapunk nem reprezentatív felmérése alapján nem – a szerk.).
Időközben kiderült az is: a fiatal sportolók hatalmas kockázatot vállaltak, ugyanis „szó sincs arról, hogy több pénzért, vagy Kínáért hozták volna meg döntésüket” – nyilatkozta az olimpiai, világ- és Európa-bajnok Hunyady Emese az Origónak.
Március végére aztán végleg eldőlt a két klasszis sorsa. Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang bemutatkozott kínai állampolgárként, egyúttal azt is bizonyította, hogy
A magyar színekben történelmi olimpiai bajnoki címeket szerző testvérpár a közel 14 millió lakosú Tiencsin városának rövidpályás gyorskorcsolya csapatában tért vissza a versenyzéshez, és március 31. és április 2. között már a kínai országos bajnokságon a válogatottságért küzdhetett. Egy kép erejéig az országváltást bizonyító okiratokkal is pózoltak.
A fiatalok aztán jelentős győzelmet arattak Pekingben, hiszen a győzelemmel immár kínai színekben is letették a névjegyüket. Az 1000 méteres gyorskorcsolyában Liu Shaoang győzedelmeskedett, Liu Shaolin pedig ezüstérmes lett a vasárnapi zárónapon. Erről itt írtunk bővebben.
Vasárnap aztán Liu Shaoang olyat posztolt, aminek kapcsán feltehető volt, hogy Magyarországon sokan nem fognak örülni. „Köszönöm mindenkinek a támogatást és a bátorítást!” – írta kínaiul Instagramján Liu Shaoang. Az olimpiai bajnok gyorskorcsolyázó hozzátette:
a jövőben is folytatni fogom az edzéseket, hogy még több dicsőséget szerezzek Tiencsin és az országom számára!
Alig várom, hogy a jövőben egy nagyobb színpadon találkozzunk!” – tette hozzá. Bejegyzése végén magyarul annyit írt: „Köszönjük azoknak, akik eddig is velünk voltak”.
Az említett bejegyzést itt tekintheti meg:
Nyitókép: Fred Lee / Contributor via Getty Images