Elképesztő: józan résztvevőkre költene milliókat a hetente csőddel riogató budapesti városvezetés
A terv totálisan ellentmond a Magyarországon hatályos törvényeknek.
Kínos leleplezéssel állt elő új könyvében Ron DeSantis floridai republikánus kormányzó. Állítása szerint Bob Chapek, a Disney vezére maga panaszkodott neki arról, hogy baloldali demokrata körök nyomják bele az óriáscéget a woke ideológiába és a harcos politizálásba.
A Disney, mint ismeretes, már rég nem csak Miki egérből és kis barátaiból, no meg a Disneyland vidámparkból áll: 2022-ben 200 milliárd dollár volt a vállalat értéke, ami 70 ezer milliárd forintnak felel meg – ami Magyarország 2023. évi költségvetésének több mint a duplája. A szórakoztatóipar, a globális kultúra s kultúrpolitika területén történelmileg példátlan méretű mamutvállalat körül már csak a súlya miatt sem mindegy, mi történik – és történés, az van bőven.
Korábbi cikkünkben írtunk Bob Chapek ex-vezérigazgató tavaly novemberben dicstelen véget ért országlásáról a Disney birodalmának élén. A 2020 februárjában átvett tartalomipari óriás két és fél év alatt csaknem az értéke felét elvesztette, miközben csúcsra járatta a woke propagandát, és sikerült összevesznie a magyarhoz hasonló gyermekvédelmi törvényt bevezető Florida állam kormányzójával, Ron DeSantisszal, ezzel
Írásunkban részletesen foglalkoztunk a mai Disney-ideológia neomarxista-kommunista alapjaival, hogy miként jutottunk el odáig, hogy a mesebeli mérgezetten fekvő Hófehérkének adott csók erőszak, a leszbikus csók viszont nyugodtan mehet a gyerekek előtt. Azzal is, hogy miként söpört végig az egész vállalaton a (kritikai) fajelméleten alapuló sokszínűségi program, kötelező önkritikával. És azzal, hogy a tartalom sokszínűsítése érdekében pedig hogyan gyűjtötték össze a keretlegény-szupercsapatot: fekete queer és transznemű személyt, egy bi-romantikus aszexuálist, egy transznemű és egy pánszexuális gyermek anyját, hogy az ő tanácsaik mentén megreformálják a névmásokat és a karakterek szexuális orientációját is.
A friss hírek ismeretében azonban úgy tűnik, Bob Chapek nem feltétlenül maga döntött úgy, hogy nyerhetetlen csatába vezeti a woke-osított vállalatóriást a felmérések szerint legerősebb republikánus politikus és a társadalom egy jókora része ellenében.
DeSantis most kedden megjelenő memoárjában ugyanis a FoxNews szerint arról ír, hogy
Azt mondta, ő ugyan nem akarná belevinni a céget a politikai harcokba, de bizonyos demokrata körök nagyon erősen presszionálják, hogy így tegyen.
DeSantis nagyvad (mármint nem önmagát nevezi annak: tényleg az), a republikánus floridai kormányzó csaknem 20 százalékos fölénnyel újrázott ősszel, és kőkeményen fellépett a woke ideológia terjeszkedésével szemben. Nemrég azzal került be a hírekbe, hogy közölte: ki fogja tiltani a woke kurzusokat az állam által fenntartott egyetemekről.
Szigorította az abortusz feltételeit, és illegális bevándorlókat utaztatott a bevándorláspárti demokrata elit kedvenc üdülőszigetére, hogy bosszantsa őket. A Disney-DeSantis konfliktust kiváltó, már említett Parental Rights in Education Act néven futó törvényben DeSantis kitiltotta a szexuális propagandát az alsóbb évfolyamokból, és szigorította a felsősöknél is; a konfliktus nyomán pedig megregulázta a fél évszázada kiváltságosan adózó Disney vidámparkot is.
most ennek lényegében vége, és egy öttagú testület irányítása alá vonja. Eközben a többi vidámparkhoz hasonló besorolást kap, és nem mentesül bizonyos tűzvédelmi és építési szabályok alól.
Éppen ezért külön figyelmet érdemel DeSantis új, visszafogott című (The Courage to be Free: Florida's Blueprint for American Revival, vagyis hevenyészett fordításban: Bátorság szabadnak lenni: Florida modellje az amerikai újjászületéshez) könyvében a Disney-nek szentelt rész, amelyben egy kicsit felfejti – legalábbis a saját oldaláról – a vállalatóriással folytatott küzdelmének egy izgalmas epizódját, a Chapekkel folytatott telefonbeszélgetését.
„Felhívott. Nem akarta, hogy a Disney belekeveredjen, de nagy nyomás nehezedett rá, hogy beleszóljon a törvényjavaslatba” – írja könyvében a Fox News exkluzív cikke szerint a kormányzó. Chapek így folytatta DeSantis szerint: „Mindig nehezedik ránk nyomás, de ez most más. Ilyet még nem láttam.”
A telefonhívás tényét az akkori Disney-vezér maga korábban elismerte, illetve azt mondta, azért hívta a kormányzót, hogy arra biztassa, ne írja alá a gyermekvédelmi törvényt, amit a woke aktivisták „Don’t say gay bill” néven emlegettek. Chapek saját elmondása szerint azzal érvelt DeSantisnek, hogy a törvényt „igazságtalan módon arra használhatnak, hogy célba vegyék a meleg, leszbikus, nembináris és transznemű gyerekeket és családokat”
Arról még a New York Post írt korábban, hogy Chapek magánbeszélgetésben
– aztán végül a nyomásgyakorlás a Disney berkein belül, illetve az országszerte tapasztalható demokrata párti nyomulás hatására végül csak állást foglalt.
DeSantis – saját könyve szerint – figyelmeztette ekkor: ha a Disney belekeveredik a törvény körüli vitába, könnyen magára vonhatja a képmutatás vádját – hiszen
Ugyanakkor biztatta Chapeket: a Disney két napig kell, hogy elviselje a felháborodást, hogy nem foglalt állást, további két napig, miután a kormányzó aláírta a törvényt, aztán „lesz valami új hirig, amire a woke tömeg felfigyel, és elfelejtik ezt a problémát”, különös tekintettel arra, hogy a felháborodásnak nem a jogszabály az oka, hanem a körülötte feltalált politikai-médiabeli narratíva.
DeSantis könyvében úgy fogalmaz: Chapek és a Disney „végül a baloldali média és az aktivisták nyomásának engedtek, és erőltetni kezdték a hamis narratívát a törvényjavaslat ellenében”. Az viszont még a kormányzót is meglepte, hogy a Disney éppen hogy fokozta a helyzetet a törvényjavaslat elfogadása után, mondván, bíróságra viszi az ügyet –
A kormányzó könyvében kifejti: kisgyerekes apukaként sem volt megelégedve a Disney kedvezményes megállapodásaival az állammal, hiszen a vállalatnak joga van a woke aktivizmus mellé szegődni, de Floridának nem kell ezt piedesztálra emelni, különösen, hogy ez az aktivizmus hatással van a szülők és a gyerekek jogaira és jólétére.
DeSantist saját bevallása szerint annál inkább meglepte, hogy amikor az állam úgy döntött, megvonja ezeket a kedvezményeket a Disneytől,
„Noha a demokraták sokszor ellenzik a nagyvállalatokkal való kivételes bánásmódot, most mindannyian kötelességtudóan felsorakoztak a Disney mellett” – írja.
Végül Chapeket leváltották, és visszatért Bob Iger korábbi vezető, aki az elmúlt évtizedekben óriássá építette föl a Disney-t. A 72 éves, veterán üzletember közölte: amennyire lehet, a vállalat kimarad a politikai csatározásokból.
DeSantis pedig levonta a tanulságot: a woke tőke környezetében, ahol a nagyvállalatok a baloldali agenda terjesztésére használják befolyásukat, „a régi gárda vállalati republikanizmusa” nem ellenfél számukra, valami új kell; s ez az általa Floridában képviselt harc a konzervatív elvekért.
DeSantis mindezek után most hétfőn kihirdette a „vállalatkirályság” végét. S közölte
„Új seriff van a városban, napirenden az elszámoltatás!”
Fotó: PAUL HENNESSY / NURPHOTO / NURPHOTO VIA AFP