Truss és Kwarteng ázsiójának egyik sem tett különösebben jót. Annak ellenére, hogy a miniszterelnök október elején még váltig állította, hogy végig fogja vinni ezt a projektjét, a múlt hét végére azért egyértelművé vált, hogy a realitás nem ez.
Liz Trussnak ezen a napon két vezéráldozatot is hoznia kellett: el kellett engednie a társasági adó csökkentésével kapcsolatos, körülbelül 18 milliárd font (!) összértékű elképzelését, ami az adócsökkentési csomag egyik zászlóshajója volt. Truss emellett hazahívta az éppen az Egyesült Államokban tevékenykedő Kwasi Kwartenget, és közölte vele, hogy a továbbiakban nem számít a munkájára. Egy nap, két csapás – a piacokat viszont csak részben sikerült megnyugtatni.
Truss pénteken még egy váratlan lépést tett: Kwarteng helyére kinevezte Jeremy Huntot pénzügyminiszternek. Hunt neve ismerősen hangozhat az olvasó számára:
az ötvenöt éves politikus tíz éve van a brit politika élvonalában,
szolgált egészségügyi és külügyminiszterként is, illetve eddig kétszer próbálta meg átvenni a Konzervatív Párt vezetését – mindkétszer sikertelenül. Legutoljára éppen az idén, Truss ellenében (is).
Egy házban az ellenséggel
Jeremy Hunt pénzügyminiszteri kinevezése sok mindent üzen egyszerre, de a legtisztábban természetesen azt, hogy Truss óriási bajban van. Hunt pénzügyminiszterként hétfőn bejelentette, hogy
folytatni fogja a szimbolikus hátraarcok sorozatát az adócsökkentési csomag körül,
ami a nemzetgazdaság szempontjából érthető és indokolt lépés – a miniszterelnök megítélése szempontjából viszont katasztrofális. Ezen az sem segít sokat, hogy Hunt személyében olyasvalakiből csinált pénzügyminisztert, aki soha nem is támogatta Truss indulását a toryk elnöki székéért. Hunt bejelentését egyébként elég pozitívan fogadták a piacon, a font erősödött is a dollárral szemben.
Figyelemre méltó, hogy a YouGov friss felmérései szerint
a Truss-kormány támogatottsága a lakosság körében mindössze tizenhárom százalékos,
miközben 70 százalék körüli az elutasítottsága. Ilyen rossz véleménnyel utoljára 2019 nyarán voltak a kormányukról a britek, amikor még úgy tűnt, hogy a brexitből vagy nem lesz semmi, vagy hatalmas bukás lesz belőle. A miniszterelnök ballépéseinek sorozatát a toryk támogatottsága is megsínyli: a kutatóintézet múlt heti felmérése alapján úgy tűnik, hogy a konzervatívok egy most kiírandó választáson csak a szavazatok körülbelül egynegyedére számíthatnának, miközben a Munkáspárt népszerűsége 50 százalék körül van. Ennyire rosszul még az 1992-es fontválság idején sem szerepeltek a toryk a felméréseken.
Liz Truss utolsó tánca
Miközben a Munkáspárt Sir Keir Starmer vezetésével – teljes joggal – minden korábbinál magabiztosabbnak látszik a hamarosan bekövetkező hatalomátvételét illetően, a konzervatívok soraiban egyre nagyobb a mozgolódás: a nyilvánosságra került WhatsApp-üzenetek és névtelen nyilatkozatok alapján a párt hátsó soraiban
mind többen munkálkodnak azon, hogy rávegyék Liz Trusst a távozásra