Olaszország kiszáll Kína új selyemút-programjából

Olaszország volt az első nagy nyugati állam, amely csatlakozott a kínai kereskedelmi és infrastrukturális gigaprojekthez, de 2024-től már nem vesz részt benne – döntött a Meloni-kormány.

A repülőgépek közül huszonkettő átlépte a Tajvani-szoros középvonalát, de nem repültek túl messzire a kínai oldaltól.
Tajvan vadászrepülőgépeket vetett be, amikor 27 kínai repülőgép lépett be a tajvani légvédelmi azonosítási zónába – számolt be a Portfolio a Sky News értesüléseire hivatkozva. A repülőgépek közül 22 átlépte a Tajvani-szoros középvonalát, de nem repültek túl messzire a kínai oldaltól – tették hozzá.
Tajvan, amelyet Kína saját területének tekint, mindemellett közölte, hogy
repülőgépeket küldött és rakétarendszereket telepített, hogy „megfigyelje” a légvédelmi azonosítási zónájába irányuló kínai tevékenységeket.
A tajvani védelmi minisztérium közleménye szerint a legutóbbi kínai misszióban 16 kínai SZU-30-as vadászgép és 11 más repülőgép vett részt.
Mint ismert, Kína azért mozgósította haderejét, mert nem tetszett neki az, hogy Nancy Pelosi, az amerikai képviselőház elnöke látogatást tett kedden Tajvanon.
Általában egyébként egyik fél repülőgépei sem lépik át a középvonalat
Egy, a tajvani biztonsági terveket ismerő forrás a Reutersnek elmondta, hogy a 22 repülőgép, amely átlépte a középvonalat, nem repült túl messze a kínai oldaltól a nem hivatalos pufferzónába. Általában egyébként egyik fél repülőgépei sem lépik át a középvonalat.
A lépés azt követően történt, hogy Tajvan szerint Kína egyes katonai akciói a tajvani parttól számított 12 tengeri mérföldön belül voltak – írta a Portfolio.
Játék a tűzzel? – de ki égeti meg magát a Tajvan-kérdésben?
Véget ért az egynapos Pelosi-vizit Tajvanon, a hatása azonban hosszabban tart majd. Provokáció vagy figyelmeztetés volt? Ki sérti meg kinek a szuverenitását? Bővebben...
Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay
Kövesse a Facebookon!