A katolikus egyház több vezető bíborosa is üdvözölte az amerikai Legfelsőbb Bíróság azon döntését, amely tagállami szintre utalta vissza az abortusz szabályozását – írja a National Catholic Register
A feminista mozgalom és a baloldal által tévesen szigorításként értelmezett és végsőkig ellenzett döntés nyomán a tagállamok felében várható szigorítás. Az eddigi szövetségi szabályzás minimum a terhesség első öt hónapjáig kötelezte az abortusz elfogadására a tagállamokat, a szigorúnak számító Mississippi ennek eltörlése után 15 hétben maximalizálta a magzatelhajtás lehetőségét, ami nem lenne kirívó Európában.
A National Catholic Register arra hívja fel a figyelmet, hogy öt vezető bíboros is üdvözölte a döntést, mégpedig az egyházon belül irányzatok mindegyikéből: Raymond Leo Burke konzervatív-tradicionalista bíboros, az Apostoli Szignatúra nyugalmazott prefektusa; George Pell ausztrál bíboros, Ferenc pápa ; Walter Kasper, Ferenc pápa teológiai tanácsadója, akit a progresszív szárnyhoz sorolnak; Michael Czerny, az Átfogó Emberi Fejlődés Dikasztériumának vezetője; és Gerhard Müller, a Hittani Kongregáció volt prefektusa is.
Kasper a lapnak nyilatkozva leszögezte: nem csak az amerikai alkotmány nem ismeri el az abortuszhoz való jogot, hanem az evangélium sem, és „nekünk, keresztényeknek kötelező védelmezni az életet”. Hozzátette: a bajba került nőket segíteni kell, hogy „pozitív megoldást” találjanak, és pusztán a büntetés nem megoldás.
Raymond Burke amerikai bíboros azt mondta, hogy az abortusz „alapvetően igazságtalan”. George Pell szerint a döntés „egy fontos győzelem az élet és az emberi jogok számára, sőt a nyugati életmód legjobb hagyományait jeleníti meg”.
Michael Czerny üdvözölve a döntés azt nyilatkozta, hogy „védelmet kell nyújtani az anyáknak, a pároknak és a nem megszületett gyermekeknek”, sőt „az élet szent annak minden időpontjában, és ezért az élet egészét védelmeznie kell a jognak”.