Figyelmeztetett a szenátor: titokzatos drónok repkednek New Jersey felett
Egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy a bejelentett drónészlelések nemzetbiztonsági vagy közbiztonsági fenyegetést jelentenének.
Miután történelmi jelentőségű döntésével pénteken felülírta az 1973-as abortuszszabályozást az amerikai Legfelsőbb Bíróság, az ötven tagállamból 20-ban léphet életbe jelentősen korlátozott terhességmegszakítási törvény. Körképünk.
Visszautalta a tagállamok szintjére az abortusz szabályozásának jogát az amerikai Legfelsőbb Bíróság (hírünket itt olvashatja), ezzel felülírva a feminista és a liberális kultúrharc számára a talán mind szimbolikus, mind gyakorlati értelemben legfontosabb legfelsőbb bírósági döntést, az 1973-as Roe v Vade-döntést.
A Dobbs v. Jackson Women's Health Organization-ügy 2018-ban indult. A Mississippi fővárosában, Jacksonban található Jackson Women's Health Organization, ami lényegében a tagállam egyetlen abortuszklinikája, beperelte Mississippit azon abortusztörvény miatt, ami csak a terhesség első 15 hetében engedélyezi a terhességmegszakítást. Az ügy 2020 júniusában került a Legfelsőbb Bíróságra.
A döntés előzményeiről és tartalmáról itt olvashat:
Visszautalná a tagállamoknak az abortuszt Amerikában a Legfelsőbb Bíróság kiszivárgott terve
Fél évszázados abortuszszabályozásnak ment neki az amerikai Legfelsőbb Bíróság
Harc a jogért, republikánus bekeményítés: kisokos az amerikai Legfelsőbb Bíróságról
Jelenleg 29 amerikai tagállamban liberális szabályozás van érvényben, habár nem némileg ezek is különböznek egymástól. A felmérések szerint
mint amennyire a mostani szövetségi törvények engedik, s ebből 13-ban már „be van tárazva” a kész törvény arra az esetre, ha a Legfelsőbb Bíróság meghozná a döntést – és ez történt meg most pénteken.
Mississippi, a vita középpontjában álló állam 15 hét után tiltaná az abortuszt, kivéve erőszak és az anya élete megmentése esetén. Arizonában szeptemberben lép életbe a 15 hetes korlátozás. Dél-Karolinában hat hétre korlátoznák az abortuszt, akárcsak Ohióban és Georgiában.
miszerint bűncselekmény a terhesség megszakítása az első szívdobbanás után, ami a negyedik-ötödik hét körül következik be. Itt van kivétel erőszak, vérfertőzés és más egészségügyi problémák esetére.
Arkansas 2019-ben hozott teljes abortusztilalmat, ami nem tesz kivételt erőszak és vérfertőzés esetében sem.
Észak-Dakota, Dél-Dakota és Oklahoma hasonlóan döntött: ezekben az államokban is csak az anya életének megmentése indokolhatná a terhességmegszakítást. A további, hasonló szabályozást életbe léptető államok: Tennessee, Texas, Utah, Nyugat-Virginia, Wisconsin, Wyoming, Alabama, Louisana, Kentucky és Missouri.
ezzel az állam megszűnik az abortuszturisták paradicsoma lenni, ami eddig volt.
Az említettek és nem említettek közül Alabama, Arizona, Michigan, Nyugat-Virginia és Wisconsin esetében a Roe-döntés előtti törvény léphet életbe. Észak-Karolinában bírói döntéstől függ a szabályozás sorsa.
Egyes államokban a törvény a Roe-ügy felülírása esetén azonnal életbe léphet, máshol tíz vagy harminc nap múltán.
A 332 milliós Egyesült Államokban 2017-ben 860 ezer abortuszt hajtottak végre, ennek 54 százalékát a terhesség korai szakaszában.
Nyitóképen: Abortuszpárti tüntetők az amerikai Legfelsőbb Bíróság épülete előtt (fotó: Mandel Ngan / AFP )