Zaluzsnij bejelentette: elkezdődött a harmadik világháború
Az ukrán haderő volt főparancsnoka őszintén elmondta a véleményét.
Folyamatosan érkeznek az ukrán határ innenső oldalán fekvő Barabásra a menekültek: riportereink itt kezdik meg kárpátaljai utazásukat, amiről nap mint nap beszámolnak majd lapunk hasábjain.
A Mandiner tudósítói – Ádám Rebeka Nóra riporter és Ficsor Márton fotóriporter – elindultak kárpátaljai útjukra. A mai naptól tudósítások sorában fognak beszámolni olvasóinknak a legaktuálisabb fejleményekről – a helyszínről!
***
A Katolikus Karitásszal indulunk útnak Kárpátaljára, akik folyamatosan adományokat gyűjtenek a Keleti-Kárpátok és a Fekete-Tisza völgyének szórvány- és mélyszórvány falvaiba. Éppen száz kilométerre leszünk majd attól az Ivano-Frankivszktól, amelynek repterére az oroszok a háború első napjaiban bombát dobtak, hogy használhatatlanná tegyék a kifutópályákat.
s ennek még később jelentősége lesz. Majd kifejtjük, miért.
A közvetlenül az ukrán határ innenső oldalán fekvő Barabásra folyamatosan érkeznek a menekült családok.
„Újabb és újabb kihívásokkal nézünk szembe. A létszám is elég kiszámíthatatlan” – mondja a Mandinernek a barabási határátkelőre kitelepült Katolikus Karitász helyi koordinátora. „Amikor kapjuk az információkat a határról, akkor már tudjuk, hogy várhatóan fél-egy óra múlva mennyi ember érkezik majd a segítségpontra.”
A melegedőben 40-50 fő tud kényelmesen elférni, sokakat azonnal a határról visznek tovább rokonok vagy szervezett fuvarok. Akinek nincs továbbjutási lehetősége, annak a karitászosok segítenek.
ami most könnyített eljárásban folyik. Ebben is segítenek nekik a Karitász munkatársai. Rögtön a határon kiderül az is, hogy ki azok, akik iratok nélkül vagy hiányos iratokkal érkeznek, nekik az idegenrendészet áll segítségükre.
„Ételt, italt, melegedési- és alvási lehetőséget biztosítunk nekik, a gyerekek játszhatnak, rajzolhatnak, sokan ki is rajzolják magukból a traumáikat. Érdekes, hogy minden gyermek képén megjelenik a háború, a hazájuk, a repülő vagy a bunker, és minden rajzon a kék és sárga szín dominál. Orvosi ellátást is biztosítunk, vannak pszichológusaink, tolmácsaink, s vannak papjaink is.”
Barabásra főként Kijevből érkeznek,
Szintén erre a határátkelőre érkeznek az igencsak népesnek mondható kijevi zsidó közösség tagjai is. Őket szervezetten, buszokkal szállítják Budapestre a napokban, ahonnan Izraelbe utaznak majd tovább.
Folytatjuk!