Nyitókép: Kerdem-szocdem ütközések –Armin Laschet (CDU) és Olaf Scholz (SPD) kancellárjelöltek egy stúdióban (Fotó: Michael Kappeler/dpa / Reuters)
Kicsivel több mint egy hónap van hátra a németországi szövetségi választásig, a verseny pedig nyitottabb, mint eddig valaha.
Alig négy hónapja még arról írtunk: nem zárható ki, hogy Annalena Baerbock személyében zöldpárti kancellárja lesz Németországnak, aztán az uniópártok (CDU–CSU) Armin Laschet észak-rajna-vesztfáliai miniszterelnök vezetésével ismét átvették a vezetést a felmérésekben. A szociáldemokraták Olaf Scholz szövetségi pénzügyminiszterrel az élen sokáig elég visszafogottan szerepeltek, az egyetlen komolyabb politikai sikerük az idén talán a Rajna-vidék-pfalzi választás megnyerése volt még a tavasszal.
Igen ám, csakhogy július közepén halálos árhullám söpört végig Németország nyugati részén, egész falvakat és városkákat mosva el – az uniópártok támogatottságának jó részével együtt. Azt várnánk, hogy egy ilyen természeti csapás a Zöldek malmára hajtaná a vizet, de mégsem így történt, ami jelentős részben Baerbock katasztrofális kancellárjelölti teljesítményének következménye. Az áradások után mégsem ők, hanem a szocdemek kezdtek egyre meggyőzőbb szereplésbe.
Aztán jött Afganisztán.
Lassanként megismerhetővé válnak a múlt héten végzett közvélemény-kutatások eredményei, amik alapján
sem a Konrad-Adenauer-Hausban, sem a Willy-Brandt-Hausban nincs ok a nyugalomra.
Az INSA intézet szombaton közzétett eredményei szerint mind a CDU–CSU, mind az SPD 22 százalékon állnak, 17 százaléka lehet a Zöldeknek, 13 százaléka pedig a szabad demokratáknak (FDP). A radikális pártok közül 12 százalékra számíthat az Alternatíva Németországnak, hétre pedig a Die Linke. Az infratest dimap valamivel korábbi felmérése nagyon hasonló támogatottsági adatokat mutat.
Ez első körben azt jelenti, hogy egy „jelzőlámpa-koalíció” az SPD, az FDP és a Zöldek részvételével működőképes alternatívája lehetne egy kereszténydemokrata vezetésű koalíciónak. Egyelőre csak feltételes módban, hiszen ezek a felmérések egy valamit még biztosan nem tudnak megmutatni, jelesül azt, hogy hogyan fogadta a németországi közvélemény az afganisztáni összeomlást –
és ez főleg az SPD számára hordozhat magában komoly veszélyeket.