Nagy hullámokat vertek Boris Palmer, Tübingen zöld polgármesterének a koronavírus megfékezése érdekében bevezetett intézkedésekkel kapcsolatos kijelentései a német sajtóban.
A polgármester a Sat1 nevű német televízió egyik reggeli műsorában azt mondta:
„Egészen brutálisan fogok fogalmazni, Németországban épp olyan embereket mentünk meg, akik fél éven belül így is, úgy is meghalnának – koruk vagy korábbi betegségeik miatt.”
Palmer szerint az a szegénység, amelyet a gazdaságok világszerte tapasztalható leállása okoz, az ENSZ becslései szerint gyermekek millióinak kerülhet majd az életébe.
„Ha ránéz a halálozások számára, akkor látja, hogy a legtöbben nyolcvan év felett halnak meg – azt pedig tudjuk, hogy nyolcvan felett a legtöbben bármikor meghalhatnak” – fogalmaz Palmer.
A polgármester mondataival Wolfgang Schäuble, a Bundestag elnökének azon gondolataira reflektált, miszerint a német alkotmány nem az emberi életet, hanem az ember méltóságát helyezi az első helyre, míg a német kormány intézkedéseinek középpontjában az életvédelem szorítja második helyre a méltóságot. Boris Palmer egyébként már korábban is kritizálta a szigorú korlátozó intézkedéseket, és a rizikócsoportba tartozók szigorú karanténozásával párhuzamos gyors gazdasági újrakezdés mellett érvelt.
Halálos fenyegetéseket kapott
Palmer botrányosra sikerült mondata egy nap alatt végigsöpört a teljes német nyilvánosságon, hatalmas indulatokat váltva ki. Palmer saját bevallása szerint néhány nap leforgása alatt több ezer emailt kapott.
„Remélhetőleg hamarosan ön is elkapja a koronát, és teljes tudatánál lekapcsolják a lélegeztetőgépről”
– ilyen és ehhez hasonló üzenetekben erőszakkal, halállal fenyegették kijelentései miatt a tübingeni polgármestert. Palmer egy Facebook-bejegyzésében azt írta: több mint száz eset miatt tett feljelentést.
Palmer: Kiragadták a mondatot a kontextusból
A botrány kirobbanása után Palmer szinte rögtön magyarázni kezdte kijelentéseit. „Természetesen egyáltalán nem azt akartam mondani, hogy ezeket az embereket nem kéne megmentenünk, vagy az ő életük kevésbé lenne értékes, mint másoké. Ez a kontextusból egyértelműen kivehető volt” – írta a kijelentés után két nappal egy véleménycikkben a Welt hasábjain.
Külön levélben fordult Tübingen polgáraihoz is, melyben az elhangzott kijelentés szövegkörnyezetét magyarázta. „A mondat háttere egy összehasonlítás volt: a leállás és egy koronavírus elleni gyógyszer hatásainak összehasonlítása. Egy gyógyszer hatékonyságát egyebek mellett abban mérik, hogy összehasonlítják a gyógyszer pozitív hatásait annak mellékhatásaival. Csaknem minden rák elleni gyógyszert aszerint minősítenek, hány hetet vagy hónapot nyer annak használata a páciensnek. A leállás pozitív hatásainak vizsgálatakor is lényeges, hogy ezeket a számításokat elvégezzük – és ehhez a tudomány már régen hozzá is látott. Tudnunk kell, hogy a jelenlegi intézkedésekkel valóban több életet mentünk-e meg, azért, hogy senkit ne veszítsünk el gondatlanságból.”