Trump beiktatásának kézzel fogható előnyei lesznek Magyarország számára
Hoppon maradnak az (egykori) demokrata mélyállam magyarországi kitartottjai is.
Az ellenzék újabb tüntetéseivel és Washington fenyegetéseivel volt kénytelen szembesülni Nicolás Maduro, Venezuela szocialista elnöke.
Nicolás Maduro, Venezuela szocialista elnöke hétfőn, az alkotmányozó gyűlés véres körülmények között lezajlott megválasztásának másnapján az ellenzék újabb tüntetéseivel és Washington fenyegetéseivel volt kénytelen szembesülni. A szavazást erőszakos cselekmények kísérték, meghalt tíz ember, több mint 120-ra emelkedett a kormányellenes tüntetések négy hónapja során megölt emberek száma. A szavazást bojkottálta az ellenzék, amely szerint ez az új intézmény létrehozása nem egyéb, mint kísérlet Maduro elnök mandátumának meghosszabbítására. Az államfő megbízatása 2019-ben járna le.
Az 545 tagú alkotmányozó gyűlésnek az országot kellene irányítania meghatározatlan ideig, s szerdán ülne össze először a parlament székhelyén. A parlamentet 2016 óta az ellenzék uralja, s nem ismeri el az alkotmányozó gyűlést. A parlamentet feloszlathatják, a most megválasztott alkotmányozó gyűlés léphet tartósan a helyébe. Tagjai csaknem kizárólag az 1999 óta kormányzó szocialisták soraiból kerülnének ki, az 545 helyért 5500 kormánypárti jelöltet indítottak. Megfoszthatják mentelmi joguktól a képviselőket, boszorkányüldözés kezdődhet, vezető ellenzékiek köthetnek ki börtönben. Maga Maduro történelminek minősítette a vasárnapi szavazást, amelyen a hatóságok szerint több mint nyolcmillió ember, a választásra jogosultak 41,5 százaléka vett részt.
Az új gyűlés „nagy népi legitimitás segítségével született meg – jelentette ki Maduro hétfőn reggel hívei előtt Caracas központjában –, az alkotmányozó gyűlésnek tudatában kell lennie a kezében összpontosuló hatalomnak”. Az alkotmányozó gyűlés elvben minden hatalmi intézmény felett áll, beleértve az elnököt is, s feladata az lenne, hogy új alkotmányt dolgozzon ki az időközben elhunyt Hugo Chávez 1999-ben elfogadott alkotmánya helyett. Az abszurditások egyike, hogy a húsz pártból álló ellenzéki szövetség, a Demokratikus Egység Kerekasztala (MUD) védi Cháveznek, a „21. századi szocializmus megalapítójának” az alkotmányát, amelyet most politikai neveltje és utóda el akar törölni. Madurót a kényszer hajtja. Gazdasági téren javulást ígér, de csak akkor, ha még tovább uralkodhat.
Maduro a bajokért az olajár esését teszi felelőssé, de a világ legnagyobb olajtartalékaival rendelkező Venezuelában a korrupció és a kalandor gazdaságpolitika éppúgy felelős azért, hogy az ország az „intenzív osztályon” kötött ki. A GDP 2016-ban 18 százalékot zuhant, az infláció 2017-ben meghaladhatja az ezer százalékot. A gyermekhalandóság 30 százalékkal emelkedett, több mint százezer ember menekült Kolumbiába és Brazíliába. Tíz légitársaság, köztük a Lufthansa és az Alitalia állította le venezuelai járatait. Paul Webster Hare, a bostoni egyetem nemzetközi kapcsolatok szakának a professzora, Nagy-Britannia volt kubai nagykövete szerint Maduro „nem nyert”. „A venezuelai szocializmus nem életképes, szemben azzal, ami Kubában történt 1961 és 1990 között, mert Kuba számíthatott egy erős szövetségesre, a Szovjetunióra, amely hűségéért cserébe szállította neki a nyersanyagokat”.
(MTI)