Hosszú cikket közölt a Letzte Generation (legismertebb nevén Last Generation) klímaaktivista csoportól a Deutsche Welle. Már a német közvéleményt is egyre jobban foglalkoztatja a társaság, illetve annak egyre radikálisabb akciói. A csoport híres arról, hogy a már-már megszokott megbotránkoztatáson túl
nem riad vissza attól sem, hogy bűncselekményekre hajazó dolgokat hajtson végre.
Mi az a Letzte Generation?
Nincsenek egyértelmű információk arra vonatkozóan, hogy pontosan ki és mikor hozta létre a csoportot, de sajtóhírek szerint 2021 második felében kezdték meg „munkájukat”, amellyel rendszeresen a címlapokra küzdik magukat, ami nyilván ez köszönhető a külföldi adományoknak is (a Welt az év elején számolt be róla, hogy a globális klímavédelemmel foglalkozó csoport az aktivistáinak akár havi szinten 1300 eurót is hajlandó fizetni).
Kiderítették, hogy egy berlini szervezet, a Wandelbündnis állja a számlákat, azonban ők is csak közvetítők, az egész mögött egy amerikai civil szervezet, a Climate Emergency Fund áll. Az aktivisták legtöbbször híres festményeket rongálnak, autóutakat zárnak le, de volt már olyan is, hogy egyikük egy focimeccs közepén a kapuhoz ragasztotta magát és arra is volt példa, hogy megbénították a müncheni repülőtér életét.
Mivel vádolták meg a Letzte Generation aktivistákat?
Az év elején a Letzte Generation két aktivistájának bíróság elé kellett volna állnia Bad Cannstatt városában, ám ők nem jelentek meg. A tárgyalásra azért lett volna szükség, mert a vád szerint tavaly év végén egy szövetségi autópálya aszfaltjára ültek és nem mozdultak onnan, megbénítva a közlekedést. A hírek szerint a két személy azért nem tudott a bíróságra menni,
mert épp Balira repültek nyaralni.
Ebből természetesen nagy botrány lett, aminek következtében a klímavédő szervezet kiadott egy közleményt, hogy zöld aktivistáik nem is Balira mentek, hanem épp Thaiföldre utaztak. Állításuk szerint ehhez a bíróság is hozzájárult.
Kiderült: amerikai pénzből, főállásban ragasztgatják magukat az aszfalthoz és rongálnak európai műkincseket úgynevezett „klímaaktivisták", akik „belül nyugodtan lehetnek szélsőbaloldaliak".
Mit követelnek a klímaaktivisták a német rendőrségtől?
A hivatalos adatok szerint legalább 580 bűncselekmény írható már szűk kétéves történetük során a radikális klímavédő csoport számlájára. Nancy Faeser német belügyminiszter szerint például csak tavaly év eleje óta 740 aktivista került a rendőrség figyelmébe, amely több közleményt is kiadott miattuk, melyekben arról tájékoztattak, hogy az
aktivisták masszív károkat okoznak abban, hogy elfogadják őket, cselekedetük nem segíti a klímavédelmet, sőt, éppen ellenkezőleg.