Több mint ötven személyre vet ki szankciót az USA, hogy megnehezítse az oroszok hozzáférését a (háború folytatásához szükséges) javakhoz; ennek részeként a Nemzetközi Beruházási Bank (International Investment Bank, IIB) és annak három fő tisztviselője, köztük két orosz és egy magyar állampolgár, Laszlóczki Imre ellen – jelentette be Pressman.
Ez tekinthető a vártnál enyhébb bejelentésnek is, hiszen korábban mindenféle diplomáciai és egyéb forrásokból a sajtó egy része azt várta, ekkora svunggal indított bejelentésből komolyabb szankciók következnek hazánkra nézve.
Ehelyett inkább a jobban értesült Bloomberg információi bizonyultak hitelesnek.
Nem jutottak dűlőre
A nagykövet az eseményen emlékeztetett: hazája már 2019-ben is arra kérte Magyarországot és a többi NATO tagot, hogy vigyázzanak Oroszországgal és ez különösen fontos most az ukrajnai brutális háború miatt. Az USA hiába jelezte aggodalmát Budapest felé, miután Moszkvából ide került a bank székhelye; illetve hogy az úgymond
Kreml által finanszírozott platform jelenléte veszélyt jelent az európai országokra. Magyarország ezen aggodalmakat elutasította.
Magyarország áttételesen táplálja az orosz hadigépezetet – tette hozzá.
Kérdésekre óvatosan válaszolt, elsősorban az őszinteséget és a munkát emelte ki a magyar kormánnyal folytatott munka és az amerikai aggodalmak kapcsán. Emlékeztetett, nem csak ő, elődje is szóvá tette már az oroszokkal kapcsolatos aggodamait. "Magyarország vendégül látja a nemzetközi beruházási bankot, a dolgozók diplomataútlevéllel rendelkeznek, ezeket a kérdéseket kezelni kell".
„Fontos számunkra a különböző beállítottságú magyarokkal folytatott párbeszéd még azokkal is akikkel nem értünk egyet”, fejtette ki, amikor Gyöngyösi Márton széder-esti látogatásáról kérdezték.
A sajtótájékoztató bruttó tíz percig tartott.
Laszlóczki Imre egyébként korábban azeri magyar nagykövetként is szolgált.
Zűrös indulás
Emlékezetes, David Pressman indulása nem volt zökkenőmentes Magyarországon, sőt. Az új nagykövet rendszeresen élesen kritizálta a magyar kormányt, a kölcsönös odamondogatásoknak a terepe részéről jellemzően a nemzetközi sajtó volt, a tipikus vád pedig Magyarország és a magyar kormány állítólagos oroszpártisága.