Győrffy Ákos írása Magasles tárcasorozatunkban
„Szemforgatóóóó, hamis papok” – üvöltik fiatal férfiak jól hallhatóan borközi állapotban az alsó szomszédból, ahol legnagyobb örömömre egy ifjúsági tábor működik. A nevében legalábbis ifjúsági ez a tábor, de legtöbbször céges bulikat tartanak ott. Vagy úgynevezett csapatépítéseket.
Ha meghallom a csapatépítés szót, azonnal a rosszullét környékez amúgy is.
Megjelenik húsz-huszonöt ember és a lehető legrövidebb időn belül elkezdenek üvöltözni.
A jelenség előtt régóta értetlenül állok. Persze ha nagyon akarom, nyilván értem. Soha nem voltam üvöltözős fajta, legfeljebb befröccsözve óbégattam néha középiskolás koromban. Illetve egyszer egy barátom esküvőjén vonyítottam csutka részegen Nirvana-számokat, miközben a lagzi helyszínéül szolgáló turistaház erkélyéről próbáltam ledobni egy vaságyat.
Így volt, mit szépítsem. Mentségem legfeljebb csak annyi lehet, hogy húszéves voltam nagyjából.
Ez az üvöltözési kényszer kétségkívül válságjelenség. A városba bezárt, munkahelyeiken frusztrálódó emberek kiszabadulnak hétvégére a „természetbe”, és ellenállhatatlan kényszert éreznek arra, hogy üzembe helyezzék a bluetooth-hangfalakat. Legyen zaj, erre gondolnak, zajnak kell lennie, különben nincs értelme az egésznek.
Üvölteni kell, és akkor az majd olyan lesz, mintha történne valami.
Fedőzaj, talán ez a legpontosabb szó.
Ahogy öregszem, egyre érzékenyebb vagyok a zajongásra, egyszerűen nem tudom elviselni, ha a környezetemben lakossági diszkó vagy akármi szól hangosan. Miért kell olyasmit hallgatnom, amit nem szeretnék. Az már éppen elég, hogy akárhová megyek be, olyan zenéket kell hallgatnom, amiket nem akarok hallani, mégis hallgatnom kell. Boltban, kocsmában, mindenhol. Olyan kocsmába már be sem megyek, ahol zene szól. Legfeljebb a kerthelyiségben ülök le.
Pár nappal ezelőtt Kobza Vajkkal beszélgettünk erről hosszasan. Vajk nagyszerű zenész, itt lehet meghallgatni a lemezeit. Kedves Vajk, ne haragudj, kicsit kibeszéllek, de azért veszem a bátorságot a kibeszélésre, mert magam is ugyanezt gondolom, és ettől olyan az egész, mintha én beszélnék. Arról beszéltünk, hogy
milyen elképesztő erejű mérgezés az, hogy emberek millióira zúdítják naponta ezeket a popslágereket,
miközben ezek a milliók valószínűleg egész életükben nem hallanak olyasmit, amit valóban zenének lehetne nevezni.