Magasles – Szerelem

Aki szerelmes, az kívülről és felülről látja az őt körülvevő világot. Látja odalent a saját fájdalmába és közönyébe merült sokaságot. Látja, és nem szeretne visszasüllyedni ebbe a sokaságba.

Aki szerelmes, az kívülről és felülről látja az őt körülvevő világot. Látja odalent a saját fájdalmába és közönyébe merült sokaságot. Látja, és nem szeretne visszasüllyedni ebbe a sokaságba.
Ne mindig csak az erdő, a táj, a magány, a csend, az elmúlás és az örökkévalóság legyen, hanem legyen valami az emberi mélyvilágból, a már-már emberalatti sötétből is. Győrffy Ákos írása.
Magyarországnak ez idáig egyetlen irodalmi Nobel-díjas írója van, Kertész Imre, aki 2002-ben nyerte el az elismerést. Krasznahorkai is megérdemelné az elismerést, ha másért nem, az 1985-ben megjelent Sátántangó című regényéért.
Aki rendelkezik a képkészítés misztikus tudásával, keresztüllát a kép felszínén, és látja, mi van a látvány mögött, a kép mélyrétegeiben. Látja azt a közöst, azt a néma tartományt, ahová az emberi tekintet már nem hatolhat el.
Elvonatoztunk Ravennába egy reggelen. Feleségem születésnapja volt, azt kérte, menjünk Ravennába, és nézzük meg az ariánusok keresztelőkápolnáját.
Lawrence soha nem szólt senkihez, csak üldögélt az udvaron és nézett maga elé. A szállón töltött hónapok alatt egyetlen magyar szófordulatot tanult meg. Ezt: tapasztalataim szerint. Győrffy Ákos írása.
Legalább húsz éve már, hogy ezt a régi fényképtartót találtam. Hazavittem, lesuvickoltam róla a rárakódott koszt. Aztán csak néztem és néztem, megpróbáltam megfejteni a titkát. Győrffy Ákos írása.
Tudja maga, ki vagyok én? Némi túlzással ettől a kérdéstől visszhangzik a Kárpát-medence. Már Móricz Zsigmond, Tömörkény István vagy Bródy Sándor novelláiban is ettől a kérdéstől visszhangzott. Győrffy Ákos írása.
A művészethez nem sok pénz kell, legfeljebb annyi, hogy az ember élhessen és dolgozhasson. Olyan nincs, hogy egy tehetségtelen emberhez hozzávágnak egy halom pénzt, és onnan kezdve remekművek kerülnek ki a műhelyéből. Győrffy Ákos írása.
Temesi Ferenc Kossuth-díjas íróval beszélgettünk beatről és kommunizmusról, mesékről és regényekről, élete és munkássága folyamáról.
Darányi László természetvédelmi őrrel beszélgettünk hiúzokról, lassulásról, a Börzsöny mélyének titkairól – éppen ott a helyszínen, ahogy azt kell.
Christopher Nolan új filmje az atombomba kifejlesztéséhez vezető útról mesél egy tudós-zseni sajátos életútjának meghatározó eseményein keresztül. Aktualitása vitathatatlan, és ez az aktualitás elég hátborzongatóra és letaglózóra sikeredett.
Hamvas Béla írja, hogy a démon ellen egyetlen módon lehet hatásosan védekezni: ki kell nevetni. A módszer működik, többször ellenőriztem.
„Volt bennem egy anyaország-álom. Viszonylag rövid idő alatt lerománoztak.” Erdélyiségről, áttelepülésről, az írói hang kereséséről, autizmussal élő gyermekéről és a Böjte Csabával való együttműködésről is kérdeztük Csender Leventét.
Joaquin Phoenix színészi játéka zseniális Ari Aster új filmjében: a rendező ismét csúcsra járatja a szorongást és a megzavarodást.
Ez a világ régóta halálra volt ítélve, és éppen azokban az időkben teljesedett be az ítélet. Ezt Arszenyev is tudta, Derszu is tudta, bár mindketten más irányból érkeztek el ehhez a felismeréshez. Magasles IX.
Kövesse a Facebookon!