amivel kapcsolatban pedig valószínűleg célravezetőbb lett volna előbb tisztázni, kire pontosan és hogyan vonatkozik, mennyire vág kinek a húsába, mert az elég egyértelmű a környező országok helyzetét látva, hogy még mindig a lehető leghumánusabb megoldásra törekszik a kormány, de ettől függetlenül jó lenne tudni, hogy mondjuk házközpontiként – vagyis papíron egy háztartásként – az embernek húszezer lesz-e a gázszámlája, vagy kétszáz, augusztus 1-től megy a matek, vagy egész évre visszaszámolva, mi van akkor, ha az ember menet közben költözik, és így tovább.
Természetesen most az ellenzéki és kormánykritikus hangok minden esetben a legrosszabbal számolnak, noha, ha valamit megtanulhattak volna a netadós tüntetés óta eltelt tíz évben, az az, hogy a kormánypártok szinte minden esetben tudtak és tudnak úgy korrigálni, hogy inkább a nagyobb gazdasági szereplők nyeljék le a veszteségeket, ne az átlagemberek tömegei, logikusan: a szavazók. Az ebbe vetett – racionális – bizalom minden bizonytalanság közepette, pártszimpátiától lényegében függetlenül azért a többségben talán továbbra is megvan.
Ahogy megvan egyfajta várakozás a kormánykritikus, vagy azzá bizonytalanodott tömegek egy részében. Elvégre a választásokkor az emberek zöme – akik nem feltétlen hívők, és nem is érték- vagy érzelemorientált módon szavaznak, hanem próbálnak többé-kevésbé racionális módon, az elmúlt bő harminc év tapasztalataiból okulva dönteni, lásd még: bizalmat szavazni – arra szavazott, akitől a legkevésbé tartott. Aki három cikluson át adott neki olyan dolgokat, mint reálkereset-növekedés, családalapításhoz mindenféle támogatások, autópályák, rezsicsökkentés, miegymás, és most úgy érzi, nem mondtak neki igazat akkor, amikor azt mondták, hogy mindez fenntartható, sőt, fokozható;
közben viszont jött a háború, ami durván felülírt mindent.
Ezért azon szavazók egy része, akik úgymond jobb híján szavaztak a kormánypártokra, vagy nem is szavaztak, viszont továbbra is kevésbé, vagy egyáltalán nem bíznak az ellenzéki pártokban (ismert balos megmondóember privát kommentje: „nem beszélve arról, mi lett volna, ha az ellenzék nyer”, zárójel bezár), inkább egyfajta csodavárásban vannak, hogy majd a mostani elégedetlenség-hullám felszínre emeli azt az ellenzéket, amely képes lesz egyenrangú kihívójává válni a kormánypártoknak, bírja az emberek bizalmát, és a fontos követeléseket csatornázza be a politikába. Becsülendő, de meglehetősen naiv elképzelés, amikor kiposztolgatják véleményvezérek, hogy az ellenzéki politikusok tartsák magukat távol ettől az egésztől, hátha majd így, most aztán, de most aztán tényleg,
jön az elégedetlenségek akkora hulláma, amely majd kipucolja itt a töketlen és leszerepelt ellenzéket is. A rossz hír, hogy valószínűleg ez nem fog megtörténni.