Pontosan negyven esztendeje, 1980. május 26-án lőtték fel a Szojuz 36 űrhajót, a fedélzeten a magyar Farkas Bertalannal és a szovjet Valerij Kubaszovval. A Mandiner a korabeli újságok tükrében nézte meg a történelmi űrrepülést. Egy biztos, működtek a reflexek.
A szocialista blokkból csehszlovák, lengyel, kelet-német és bolgár űrhajóst is felvittek már korábban a szovjetek, így várható volt, hogy idővel magyar utasa is lesz a kozmosznak. Azt mindenki tudta, hogy
Farkas Bertalan és Magyari Béla két évig készül a nagy útra,
ám azt nem hozták nyilvánosságra, hogy pontosan mikor indul az űrhajó, arról csak a bennfentesek értesülhettek.
Éppen ezért a május 26-án megjelent lapokban még szinte semmit sem írtak a nagy útról, ellenben sokan felkapták a fejüket a Keravill-hirdetése láttán, hiszen a vízmelegítős kelet-német mosógép 2690 forint helyett csak 1990 forintba került, az NDK-s minicentrifuga 1150 forint helyett pedig 850 forintba. Aztán este jött a nagy hír, magyar idő szerint 20 óra 20 perckor Farkas Bertalan elindult a történelmi űrutazásra.
Fotó: Fortepan/MHSZ
Tíz perccel a hír érkezése után már ott volt a rikkancsok kezében a piros fejléces Népszabadság Budapest legforgalmasabb pontjain. A Népszabadság arról is beszámolt, hogy
az EMKE aluljáróban kisebb fajta csődület támadt Kiss Béláné újságos standja előtt.
Botos Miklósné törzsvendég fél tucat Népszabadságot kért és meg is indokolta: „Kell a brigádnak. A Helyközi Távbeszélő Igazgatósága Március 15. szocialista brigádjának vagyok a tagja, s ha már itt járok, veszek a többieknek is.”
„Most énekelje valaki, nem vagy legény Berci! Csak képen ne töröljem!” – tréfálkozott örömében Szarvas László olvasztár, a Béke kohó Asztalos János szocialista brigádjából, a diósgyőri Lenin Kohászati Művek öltözőjében, az éjszakai műszakkezdés előtt.
A másnapi újságok természetesen a címlapon hozták az űrrepülést, Farkas Bertalan részletes életrajzában pedig nem felejtették megírni, hogy „jól végzett munkájának, példás közösségi magatartásának, az ifjúsági szervezetekben végzett tevékenységének elismeréseként 1976-ban alakulatának kommunistái felvették a Magyar Szocialista Munkáspárt tagjainak sorába”.
Az is megjelent, hogy az Országos Villamos Teherelosztó fogyasztásmérő műszereinek tanulsága szerint 800 ezer televíziókészülék képernyőjén lesték a híreket az emberek előző este.
Az űrutazás alkalmából úrhajós bélyeget is kiadtak, valamint a Magyar Hanglemezgyártó Vállalat egy kislemezt is piacra dobott. Az egyik oldalán az űrrepülés kezdetének hangdokumentuma szerepelt, a másik oldalon pedig az utazásra írt ünnepi dal, amelynek zenéjét Presser Gábort írta, a szöveget pedig Sztevanovity Dusán írta. Arról is beszámoltak a lapok, hogy Balázs Árpád egy űrhajósindulót is írt, amelynek zenekari változatát az ország nagyvárosaiban adták elő. A bemutató egyik helyszíne a Csepel Művek főbejáratánál volt.
Csillagvárosban aztán az egyik lap Georgij Beregovojt, a Jurij Gagarin űrhajós kiképző központ vezetőjét is meginterjúvolta. A hivatalnokról azt is megírta az újság, hogy anno „részt vett Magyarország felszabadításában, a légi harcokban elért győzelmeiért kapta meg a Szovjetunió Hőse kitüntetést”.
Az űrutazás kapcsán Beregovoj elérzékenyülve mondta a távirati iroda újságírójának, hogy „a két nép együttműködésének ezek a harcok vetették meg az alapját”, majd kitért arra is, mennyire nagyszerű feladat ez a közös űrrepülés.
A szovjet központi napilapok első oldalán mindenhol Valerij Kubaszov és Farkas Bertalan fotóját láthatták a szovjet emberek.
„A barátság űrhajója” és az „Együtt a csillagok felé” cím több lapban is visszaköszönt.
Az Úttörő űrszonda című lap, amely a turai Jurij Gagarin úttörőcsapat kiadványa volt, szintén rendkívüli kiadással jelentkezett.
Az ország minden pontjából érkeztek a táviratok a Magyar Szocialista Munkáspárt Központi Bizottságához. Iparvállalatok, termelőszövetkezetek, tanácsok, KISZ-tervezetek és szocialista brigádok köszöntötték büszkén a szovjet-magyar űrrepülést. A posta négyezer táviratot kézbesített, sokan egyenesen Bajkonurba küldték a jókívánságaikat.
Közös dísztáviratot küldött az űrhajósoknak Leonyid Iljics Brezsnyev, a Szovjetunió első embere és magyar kollégája, Kádár János.
Ebben többek között ezt írták: „Elvtársak! Meggyőződésünk, hogy Önök a kommunistákra jellemző becsülettel igazolják azt a nagy bizalmat, amelyben részesültek. Aláírás: Kádár János és Leonyid Iljics Brezsnyev.”
Farkas Bertalan és Valerij Kubaszov végül június 3-án tért vissza a Földre, a mai Kazahsztán területén landoltak. Farkas Bertalan ma is él, 70 esztendős; Kubaszov – aki rutinos űrrepülő volt – 2014-ben, 79 éves korában aludt el örökre.
A negyven évvel ezelőtti űrrepülés óta sokat változott a világ. A szocialista rendszer összeomlott, Kádár és Brezsnyev is meghalt. És még a nagy kedvezménnyel kapható kelet-német minicentrifuga is eltűnt a polcokról.
Melyik húsvéti szimbólum fért bele és melyik nem a szocialista világnézetbe? Miről írt a szocialista sajtó húsvét idején? És mi köze van a focinak a húsvéthoz? – ezekre a kérdésekre válaszolt a Mandinernek Porogi András, a Rubicon Intézet tudományos munkatársa.
Napjaink ukrajnai háborúja azért robbant ki, mert az angolszász országok, Amerika és kisöccse, Anglia úgy döntött, nem elégszik meg azzal, hogy kiszorították Kelet-Európából a Szovjetuniót.
Ahhoz pedig még Magyar Péternek se volt arca, hogy a „Női Sikernapról” elijesszen minden nőt és egyedül mosdassa magát a színpadon férfiként.
p
3
0
1
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 71 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Attatroll
2020. május 26. 14:16
https://index.hu/tudomany/tortenelem/2018/04/27/a_szovjet_urhajosok_magyari_belat_kuldtek_volna_az_urbe/
Szabó József prof ezt ugyanígy mesélte nekem is, ahogyan ebben az interjúban van, de egy élő konferencián láttam, hogy Farkas Berci ellentmondott neki, és finoman és udvariasan arra utalt, szerinte a szovjetek döntöttek (Magyari ott ült az első sorban.) Nekem úgy tűnt, hogy mindkettőjüknek (Farkasnak és Magyarinak) kényelmesebb volt úgy kezelni, mintha a szovjetek döntöttek volna. Az Interkozmosz űrhajósai közül ugyanezen a konferencián többen is kiemelték, mennyire tisztelték a két magyart, hogy nem basztatják egymást állandóan hát mögött, mint a többi páros. Nem úgy tűnt, mintha csak udvariasságból mondták volna. Farkas Berci előadása szerint leültek még az elején, és megbeszélték, bármelyiküket választják ki, a másik elfogadja azt.
Biztos igaz, ha ismerted.
Az amerikai sztorija erős érv lehet ...
De hirtelenjében egy MTI fotót találtam a szüleiről, linkelni asszem nem lehet...
... ez meg erősen cáfol ...
De mit lehet tenni?
Például engem erősen kipcsak-lépűnek találnál, bizony, és onnan már esélyem se lenne, látom :-)
A vázában tartott díszfasz státusz a másiknak is kijárt volna, ha másképp alakíjják a dolgot az elvtársék, ugye...
Recenzió
"A fekete komédiából kiderül, hogy az első élőlény az űrben nem a Lajka nevű kutya volt, hanem a Lajkó nevű magyar mezőgazdasági munkás. 1957 elején ugyanis a Szovjetunió úgy döntött, hogy Magyarországnak adja az esélyt, hogy az első űrhajóst az űrbe küldje. A legmegfelelőbb jelölt nem más, mint Szerán Lajos, akit mindenki csak Lajkó néven ismer, és aki gyermekkora óta vonzódik a csillagokhoz. Amikor kiválasztják a rendkívüli küldetésre, még nem tudja, hogy az álmai nem véletlenül válnak valóra."
Lajkó - Cigány az űrben
Az egyik vidéki nagyvárosunk megyei lapjában - 130 ezer példányszám - fa betűkkel, tényleg öklömnyikkel ez a főcím jelent meg:
MAGYAR AZ ŰRBEN
de majdnem hiba csúszott, majdnem ez lett
MAGYAR A ZŰRBEN
Mindenki büszke volt, főként Farkas Bertalanra és persze a ruszki társaira is.
A kacsintós rendszer ekkor, 1980-ban volt csúcson.
De kacsintgatós János már tisztában volt vele, ha még nem teljes mélységében: nagy bajok vannak.
Ekkoriban történt, hogy Fekete János, az MNB deviza főosztályának vezetője, MNB elnökhelyettes nem engedte be a bank titokszobájába a MN pénzügyminiszterét, Faluvégi Lajost.
A pénzügyminiszter csak érdeklődni szeretett volna, igazak-e az eladósításról keringő minisztériumi susogások...