„Így bocskorosan úgy-e megnevettek,
hogy márványt törni hegynek indulok?
A számon pimasz mosolygás a jelszó,
füttyöm csibészes: én is feljutok!”
(Gérecz Attila, Vác, 1954.)
Gérecz Attila (1929–1956) hadapródiskolásként átélte a hadifogságot, válogatott sportoló volt, a kommunista diktatúra börtönében költővé vált. Megszökött, majd újra elfogták, az ’56-os forradalom alatt szabadították ki. A szabadság néhány napja alatt kiáltványt írt a magyar ifjúsághoz, eljegyezte szerelmét, végül fegyverrel a kézben érte a halál. Hasonlították őt Petőfihez és Adyhoz is, de ideje volna, hogy kilépjen a nagy előképek árnyékából ,és önmagában álljon meg előttünk.
Az 1929-ben született Gérecz Attila középosztálybeli családból származott, apját korán elvesztette, a háború után bátyjai külföldön éltek, egyedül maradt édesanyjával. Középiskolás éveinek kezdete a második világháború idejére esett, 1944-ben az ekkor már Sümegre menekített Nagyváradi Magyar Királyi Gábor Áron Honvéd Tüzérségi Hadapródiskola növendékei közé vonult be. Alakulatát nyugatra irányították, végül francia megszállási övezetben került hadifogságba, ahonnan csak 1946 őszén jöhetett haza.
A következő években magánúton érettségi vizsgát tett, de származása miatt egyetemre már nem vették fel. Kitanulta a vasesztergályos szakmát, előbb Csepelen, később pedig a Teherautó Javító Vállalatnál dolgozott. A rá emlékezők szerint vagány, versengést szerető fiatalember olyan társadalomba tért vissza, ahol az egyéni tehetséggel és teljesítménnyel szemben a rendszer egyre inkább azokat jutalmazta, akik a kommunista párthoz való hűségük útján próbáltak meg érvényesülni. Ezért is történhetett, hogy a sportban tudott kibontakozni. Sokoldalú tehetségét és rendkívüli állóképességét mutatja, hogy az öttusát választotta, 1949-ben a válogatott keret tagja lett.
A kommunista államvédelem azonban alig egy évvel később benne és barátaiban is megtalálta az ellenséget, 1950. december 8-án vették őrizetbe. A kínzások és kikényszerített „vallomások” nyomán az államvédelem francia hírszerző sejtté konstruálta baráti társaságának ügyét. Öt halálos ítélet született, melyből hármat végrehajtottak, Géreczet első fokon tíz, másodfokon tizenkét évre ítélték.