Szigorítás jöhet Till Tamás gyilkosa miatt
Még börtönben kerülhet a panaszkodó elkövető – ha nem is emberölésért.
A Fidesz-frakció közlése szerint a Magyar Ügyvédi Kamara és az Igazságügyi Minisztérium is támogatja azt az ötpárti javaslatot, amely a területi kamarák közfeladatainak ellátását veszélyeztető helyzetek orvoslására szolgálna, az által, hogy ilyen esetekre széles jogköröket biztosítana az országos kamarának a beavatkozásra. Réti László a Mandinernek üdvözölte a parlamenti pártok az ügyvédség önkormányzatisága melletti kiállását.
Az öt parlamenti frakció (Fidesz, KDNP, LMP, MSZP, Jobbik) egy-egy képviselője közös előterjesztésként javaslatot nyújtott be az ügyvédi törvény módosítására, hogy rendezhetőek legyenek az olyan jogbizonytalanságot eredményező helyzetek, amelyek az átmenetileg működésképtelenné vált területi kamara közfeladatainak ellátását veszélyeztetik - tudatta a Fidesz-frakció pénteken az MTI-vel.
Közölték, hogy a javaslat valamennyi parlamenti képviselőcsoport, az Igazságügyi Minisztérium és a Magyar Ügyvédi Kamara elnökének támogatását élvezi.
A parlament honlapján olvasható előterjesztés alapján az indítvány azt a helyzetet kívánja orvosolni, ha a testület jogsértése miatt a törvényességi felügyeletét gyakorló igazságügyi miniszter keresetet indít, és ezzel a területi kamara közfeladatainak ellátása veszélybe kerül. A most javasolt szabályok a benyújtók szerint biztosítanák e közfeladatok zökkenőmentes ellátását a bírósági döntésig.
Az indoklás szerint ebben az átmeneti időszakban – kiindulva a köztestületi autonómia és az önszabályozás alapelvéből – a törvényjavaslat a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke, illetve elnöksége kezébe helyezné a döntést az átmenetileg akadályozottá vált területi kamara által ellátandó feladatok „szétosztásról”.
Így többek között az érintett területi kamara elnökének feladataira egy másik területi kamara elnökét jelölhetné ki a MÜK.
A javaslat apropóját alighanem a Budapesti Ügyvédi Kamara körüli jogviták adták. A Fővárosi Ítélőtábla megsemmisítette a köztestület legutóbbi választási határozatait, és ez csak azért nem okozott fennakadást annak működésében, mert nagyrészt ugyanazok a tisztviselők nyerték vissza korábbi, 2010-es mandátumukat.
Réti László, a BÜK elnöke a Mandinernek elmondta, az ötpárti javaslat hírét úgy értékeli, hogy mind az ellenzék, mind a kormányoldal az ügyvédiség önkormányzatisága mellett foglalt állást.
(Fotó: Budapesti Ügyvédi Kamara)