Lengyel posztumusz kitüntetést kapott Serédi Jusztinián és Lékai László bíboros

2014. szeptember 18. 21:29

A Lengyel Köztársasági Érdemrend Nagykeresztje posztumusz kitüntetést ítélték oda Serédi Jusztinián és Lékai László néhai bíborosnak a második világháború idején a magyarországi lengyel menekülteknek nyújtott segítségükért.

2014. szeptember 18. 21:29

 A Lengyel Köztársasági Érdemrend Nagykeresztje posztumusz kitüntetést ítélték oda Serédi Jusztinián és Lékai László néhai bíborosnak a második világháború idején a magyarországi lengyel menekülteknek nyújtott segítségükért.

 
A díjakat Roman Kowalski budapesti lengyel nagykövet adta át Erdő Péter bíborosnak, esztergom-budapesti érseknek csütörtökön a Lengyel Köztársaság budapesti nagykövetségén.
 
A Lengyel Köztársasági Érdemrend Nagykeresztjét a lengyel köztársasági elnök adományozhatja, ez a legmagasabb lengyel kitüntetés, amit külföldi állampolgár megkaphat.
 
A méltatás szerint Serédi Jusztinián annak idején minden lehetőséget megragadva segítette a lengyel katolikus egyház által Magyarországra küldött papok letelepedését. Továbbá neki is köszönhető, hogy a lengyel származású zsidó menekültek közül nagyon sokan menedékre találhattak a Dunakanyar különböző pontjain.
 
Lékai László azért kapta az elismerést, mert a második világháború ideje alatt, Czapik Gyula veszprémi püspök titkáraként sokat tett a lengyel menekültek Balaton környéki – különösen keszthelyi – elhelyezéséért.
 
A Lengyel Köztársasági Érdemrend Parancsnoki Keresztje a Csillaggal posztumusz kitüntetést adományozták Angelo Rotta néhai apostoli nunciusnak és Varga Béla katolikus papnak. 
 
Angelo Rotta a kitüntetést azért kapta, mert a második világháború alatt diplomáciai kapcsolatait mozgósítva határozottan tiltakozott a zsidók üldözése és deportálása ellen. Emellett keresztségi igazolásokkal látta el a magyarok mellett a lengyel származású zsidókat is. Szerepet vállalt a lengyel menekültek szociális ellátásának megszervezésében. Kitüntetését Alberto Bottari de Castello apostoli nuncius vette át.
 
Varga Béla a méltatás szerint balatonboglári plébánosként elévülhetetlen érdemeket szerzett a lengyel menekültek segítésében. Az ő kezdeményezésére létesült a balatonboglári lengyel gimnázium, ahol csaknem hatszáz diák tanulhatott. A kitüntetést Balatonboglár polgármestere, Mészáros Miklós vette át.
 
A Lengyel Köztársasági Érdemrend Parancsnoki Keresztje Posztumusz Kitüntetést ítélték oda Hanauer István Árpád püspöknek, valamint Kudar Lajos alezredesnek.
 
Hanauer István Árpád váci püspökként nyújtott pótolhatatlan segítséget a lengyel menekülteknek. Az általa vezetett egyházmegye támogatásával és védelme alatt vált lehetővé a híres váci zsidó árvaház megalapítása és működtetése, amelyhez anyagilag is hozzájárult – hangzott el a díj átadása előtt. Kitüntetését Erdő Péter bíboros vette át.
 
Kudar Lajos csendőr alezredes az Államvédelmi Központ munkatársaként az üldözött lengyelekről szerzett információit továbbadta a lengyelek egyik legfőbb védelmezőjeként ismertté vált id. Antall József menekültügyi biztosnak. Civil ruhával és hamis okmányokkal segítette a lengyel menekültek Franciaországba és a Közel-Keletre jutását. Neki köszönhető, hogy Edmund Fietz-Fietowicz, a lengyel ellenállási mozgalom budapesti vezetője kétszer is kijutott Londonba az emigráns lengyel kormányhoz. 1945 februárjában a nyilasok fogták el és adták át a németeknek, akik nem sokkal később agyonlőtték – hangzott el a méltatásban. Kitüntetését a Kudar család képviselője vette át. 
 
A díjak átadása után Roman Kowalski köszöntőjében arról beszélt, hogy a lengyel-magyar kapcsolatok kiemelten fontos fejezete volt, amikor 75 évvel ezelőtt, a második világháború kitörését követően Magyarország befogadta a lengyel menekülteket. Úgy fogalmazott, ezen a fontos napon „kötelességünk, hogy újból megemlékezzünk a magyar
egyház különleges szerepéről”.
 
Hetvenöt évvel ezelőtt, 1939. szeptember 18-én Magyarország megnyitotta határait a lengyel menekültek előtt. A határnyitást követően több mint százezer lengyel menekült érkezett Magyarországra. 
 

Összesen 25 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
péterx
2014. szeptember 19. 16:13
Természetesen , első hozzászólása nem Lékai "gyanúsítása", vagy "ünneprontás" , hanem fontos megállapítások vannak benne . Emlékszem , mint Mindszenty utódjára tekintettünk Lékaira , s vártuk a "harcos" kiállást . De ő úgy látta , hogy más idők járnak ...Közelről láttam , mennyit kellett "nyelnie" a kommunista hatóságoktól , az Egyházügyi Hivataltól ...S ő Krisztus ügyéért "lavírozott", ez megkérdőjelezhetetlen . A Történelem Ura bizonyosan megérti őt ...
Csomorkany
2014. szeptember 19. 16:13
Azért a vitában jelentős érv lesz VI. Pál boldoggá avatása. Végülis Lékai tényleg csak azt csinálta, amit VI. Pál mondott neki.
Sulammit
2014. szeptember 19. 16:12
Mindeközben Lékainak sikerült felépítenie a leányfalui lelkigyakorlatos házat, 31 éve. Vagyis nem tudhatjuk, hogy a "törleszkedés" tényleg az-e és mi célt szolgál.
Sulammit
2014. szeptember 19. 16:12
"Tehát - egyrészük - sidó volt??" Nem egy részük, hanem lengyel zsidó menekültekről van szó. Ők mindig, amint láthatod, hálásak a befogadásukért, hacsak nem hurcolták el tőlünk is őket. A szlovákoknak és románoknak is hálásnak kellene lenniük, mert tőlük is rengetegen menekültek a BIZTONSÁGOS Magyarországra. De nem hálásak, mert saját kezűleg gyilkolászták le vagy gettosították a saját zsidó állampolgáraikat.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!