Magyarnak lenni bátorság, szenvedély – Balázs János a Mandinernek
A Kossuth-díjas zongoraművésszel „szomorúzenészekről”, Kárpát-medencei Liszt-dns-ről beszélgettünk és arról, tényleg olyan fontos kérdés-e, ki vezeti a Zeneakadémiát. Interjúnk.
A Kossuth-díjas zongoraművésszel „szomorúzenészekről”, Kárpát-medencei Liszt-dns-ről beszélgettünk és arról, tényleg olyan fontos kérdés-e, ki vezeti a Zeneakadémiát. Interjúnk.
A Concerto Budapest fesztiválját, a Magyar Kincsek Ünnepét november 10-én rendezik meg a Zeneakadémián. A Magyar Concertók című első részre délelőtt 11 órától kerül sor: Bogányi Gergely zongoraművészt, Bogányi Bence fagottművészt és Baráti Kristóf hegedűművészt Keller András vezényli. Interjúnk.
Ha a mai Magyarországon valamiben egyet kellett volna érteniük a különböző politikai nézeteken levőknek, az a Zeneakadémia ügye – mondja Vashegyi György, a Nemzeti Filharmonikusok főzeneigazgatója. Interjú a Kossuth-díjjal kitüntetett karmesterrel.
„Az egyetem oktatási, kutatási és nemzetközi teljesítménye siralmas” – szögezte le Csák János.
A Concerto Budapest Keller András művészeti vezetésével idén is egynapos koncertsorozatot szentel Wolfgang Amadeus Mozartnak. A március 3-án, este fél nyolckor kezdődő zeneakadémiai zárókoncertet ráadásul bárki a földön élőben követheti a Gramophone.co.uk platformon, valamint az egyik magyarországi hírportál címoldalán.
Az Ocar-díjas színésznő korábban Virág Emesétől vett zongoraórákat a Tár című filmje előtt.
A méltatlan támadások és fenyegetések miatt váratlanul visszalépett Keller András, így eredménytelenül zárult a Zeneakadémia rektori pályázata. Csák János miniszter exkluzív interjút adott a témában a Mandinernek.
Ki dönt, ki rangsorol? – Az egyetem alapító okirata világosan kimondja, hogy a Szenátus rangsorol, majd azt a miniszternek továbbítja, aki pedig dönt.
A Szent István Filharmonikusok igazgatójával alma materéről és az egykor világhírű magyar zeneoktatásról beszélgettünk a rektorváltás apropóján.
Győriványi György Sándor, Keller András, Kutnyánszky Csaba, Marosi László és Tóth Péter küzd meg a vezetői székért.
„Lehetőséget kívánok adni arra, hogy ne pusztán prekoncepciók, álhírek és feltételezések alapján alkossanak véleményt terveimről” – fogalmazott a Zeneakadémia vezetői székéért induló karmester.
Információk szerint legalább hárman biztosan beadták a jelentkezésüket.
„Keressük annak lehetőségét is, hogy a tettes büntetőjogi értelemben se kerülhesse majd el a felelősségre vonást” – írta a karmester.
Az MMA elnöke továbbra sem nyilatkozik a sajtónak Zeneakadémia ügyben, de elküldte portálunknak az akadémikusoknak írt levelét, amelyet az index.hu – a sajtóetikának teljesen ellentmondva, a tudta nélkül – megszerzett, s abból azóta is önkényesen, a szövegösszefüggés mellőzésével idéz.
Az MMA Zeneművészeti Tagozatának huszonnégy tagja levelet küldött az elnöknek, aki reagált az aggodalmakra.
Nem érdemes ebből politikát csinálni, mert a Zeneakadémia nemzeti ügy – mondja az intézmény élére pályázó Keller András hegedűművész, karmester. Nagyinterjúnk!
Az elmúlt években nem csak a jazz tanszék, hanem a népzene tanszék körül is cirkusz volt a Zeneakadémián. Az intézmény szenátusa ugyanis két éve szemrebbenés nélkül megtette a népzene-oktatók kollektívájával, hogy egyszerűen felülbírálta a döntésüket.
Alighogy kiírták a pályázatot a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem vezetésére, máris beindult a szokásos cirkusz.
A miniszter megfontolta a Zeneakadémia vezetésére kiírt pályázattal kapcsolatos döntését, és az eredeti pályázati kiírást visszavonva kiterjeszti a lehetséges indulók körét.