„Tízmillió Ferenc-pápa szakértő országa lettünk” – ezt egy régi kollégám írta ki, és bár túl sűrűn nem szoktunk egyetérteni, ebben, azt hiszem, igaza van.
Izgalmas az egyházfői (fél)látogatás hazai politikai és médiapercepciója, és
persze, javarészt most sem a tények az elsődlegesek
– annál is inkább, mert a tényeket zömmel nem ismerjük, ahogy a vatikáni diplomácia mozgatórugóit is igen kevesen, ehhez bizony nem elég a közép-európai kremlinológiai tömeges kényszertudás, mert még a kiindulási pontok is sokszor homályosak.
Mert mit tudunk biztosan? Azt, hogy egy Ferenc pápával szemben kritikus újságíró által beindított hírhólabda szerint a pápa nem akar találkozni a magyar közjogi méltóságokkal.
Azt is tudjuk, hogy a pápai látogatásokból többféle van, és nem minden esetben a csomag része a kézfogósdi a meglátogatott ország állam- és kormányfőivel. Arra is számos jel utal, hogy – mint lapunknak szakértő nyilatkozott erről – ez egy afféle „besuvasztott” találkozó – az már a találgatások körébe tartozik, hogy valóban a közel-keleti magyar humanitárius tevékenység elismerésének szól-e, hogy a pápa mégis „benéz” az eucharisztikus világkongresszusra, vagy sem.
A pápa elődeihez képest, mondhatni, médiapápa,
nem rejti véka alá progresszív meggyőződéseit, amelyek közül a hazai sajtó, viszonylagosan ritka kivétellel, azokat veszik át, vagy legalábbis erősíti fel, amelyek az egyházfő „másságát” támasztják alá, akár pro akár kontra tálalással. Furcsán veheti ki magát, hogy Ferenc egyházüldöző kommunista diktátorral (bocsánat: államfővel) találkozik, majd küld halálakor részvéttáviratot, vagy afrikai bevándorlók lábát mossa.
Nem tudjuk azt se, hogy milyen meghívót kapott, milyen minőségében jön, s egyáltalán… de persze ebben is van némi mentegetőzésféle, mert azt sejtjük, ha nagyon akarná, simán beleférne egy félórás vizit a Várban, de ezek szerint nem akarja – legalábbis a híresztelések alapján, amelyek talán inkább igazak, mint nem.
Mindazonáltal augusztus közepéig még meggondolhatja magát a Szentatya, akiről megint mások úgy tartják, önfejűen és hirtelen dönt (mit dönt: borít), a diplomáciai testülete meg utólag próbálja elsimítani a felborzolt kedélyeket.