Majd elhisszük, hogy progresszív az egyház, ha a progresszió nem áll meg a méhnyaknál

Ameddig az egyház arra kényszeríti a legkiszolgáltatottabb híveit, hogy nem kívánatos terhességeket hordjanak ki, nem beszélünk „progresszív pápákról”.

Szerintem tévedés politikai álláspontokat illetve egyházon belüli irányzatokat szorosan személyiségtípusokhoz kötni.
„Egyébként meg Ferenc pápa felé a fő kritikám nem az volt, hogy progresszív, liberális lett volna, hanem az, hogy káoszpápa volt, irányzatoktól és stílusoktól függetlenül. Emellett a hatalomgyakorlási technikáját kritizáltam, ami a »legjobb« abszolutista időket idézte a koraújkorból.
A lényeg, hogy szerintem tévedés politikai álláspontokat illetve egyházon belüli irányzatokat szorosan személyiségtípusokhoz kötni. Az elvi álláspontok nem biztos, hogy lefordíthatóak pszichológiai beállítódásokra, ráadásul ez determinizmus is volna.
A korai századok keresztény irodalma (például Euszebiosz Egyháztörténete) tele van az tanbéli »újítástól« való óvással, sőt annak átkozásával, hisz aki újít, és nem ragaszkodik a hagyományhoz (a 3-4. századról beszélünk, még a Bibliát sem állították össze egy kötetté!), az eretnek, akiket nagyon keresetlen szavakkal illetnek és átkoznak (lásd: »hangvétel«). Egyben ezek az írások biztatnak »az apostolok hagyományában« való kitartásra.
Szóval mindez nem személyiségtípus, hanem elvek és igazság kérdése.
A konklávét meg, s ebben egyetértek Hodásszal, bízzuk a bíborosokra és a Szentlélekre (bár azért lehetnek az embernek favoritjai, úgy hobbiból). Bár ezzel kapcsolatban volt XVI. Benedeknek egy megjegyzése, ami sokak gyomrát megülheti: »nem mondanám, hogy a Szentlélek választ pápát. Azt mondanám, hogy a Szentlélek nem irányítja közvetlenül a dolgokat, hanem inkább mint egy jó oktató, hagy nekünk teret, szabadságot, anélkül, hogy teljesen elhagyna minket. A Szentlélek szerepét sokkal rugalmasabban kell érteni, nem úgy, hogy közvetlenül diktálja nekünk, hogy kire szavazzunk.«”
Nyitókép: ALBERTO PIZZOLI / AFP
***
Kapcsolódó vélemény
Mandiner
Ferenc nem reformpápa volt, hanem káoszpápa, aki imádott első lenni bármiben, és rendrakás helyett rendetlenséget hagyott maga után.
***