Számok bizonyítják: nem véletlenül csúszik rá valaki a drogokra – de van remény!
A Drogkutató Intézet elemzésében arra keresi a választ: van-e kapcsolat a gyermekkori traumák, negatív életesemények és a szerfüggőségre való hajlam között?
A Fidesz-frakció módosítási javaslata, amely a Drogkutató Intézet szakmai támogatásával készült, a prevenció elsődlegességére hívta fel a figyelmet.
A Mandiner szerdán beszámolt róla, hogy Budapesten összeállt a TISZA–DK–Karácsony-koalíció: 20 igen, 10 nem mellett végül megszavazták a fővárosi csődbüdzsét, illetve ugyanilyen arányban döntöttek az szmsz-módosításról is. A döntés azért is fontos, mert napirendre került a fővárosi drogstratégia finanszírozása:
„a testület egy olyan fideszes módosító javaslatot fogadott el, ami alapján a korábban drogfogyasztást ösztönző programokra felhasznált pénzügyi keretet, 2025-től a prevenciós programok megvalósítására fogják felhasználni” – írja Téglásy Kristóf stratégiai igazgató a Drogkutató Intézet legfrissebb cikkében.
Megjegyzi, a korábban a fővárosi drogstratégia kialakításért felelős főpolgármester-helyettes, Kerpel-Fronius Gábor azonnal a nemtetszésének adott hangot, amiért a jövő évi büdzsében az ártalomcsökkentés helyett a prevencióra kéne költeni.
Az Intézet emlékeztet: a Budapesti Kábítószeregyeztető Fórum (BKEF) 2024-es beszámolójából kiderült, hogy a Fővárosi Szociális Közalapítványhoz, aki a rendelkezésre álló forrásokat elosztja, a rendelkezésre álló 19.200.000 Ft forrásra összesen 37.045.100 Ft támogatási igény érkezett. Ezt mindössze 4 szervezetnek osztották ki. A pályázaton az ArtWorkShop Egyesület, a Háttér Társaság, a Drogprevenciós Alapítvány és a Drog Stop Budapest Egyesület pályázatai kerültek támogatásra.
Mind a négy szervezet a megnyert pályázati pénzt a hajléktalan ellátásra, illetve annak egyik szegmensére költötte.
„Egyrészt nem működtek tehát együtt a hajléktalan ellátásban a fővárosban fő szerepet vivő szervezetekkel, sem a Máltaiakkal, sem az Ökumenikus Szeretetszolgálattal, másrészt egy fillér sem jutott a köznevelés, azaz iskolák, a diákok, az ifjúsági szervezetek vagy éppen a krízisközpontok részére” – fogalmaz Téglásy Kristóf stratégiai igazgató.
A 2025-ös költségvetésben 25 millió forintot irányoztak elő a fővárosi drogstratégiában megjelölt célokra. A stratégiai igazgató megjegyezte: az elsőként elfogadott intézkedési terv 2025 március 31-én lejár, tehát tulajdonképpen látatlanban fogadtak el egy forráselosztást olyan intézkedésekre, amik még meg sincsenek nevezve. „Ebből az összegből az előző évből kalkulálva kb. 22-23 millió forint lett volna elkölthető ártalomcsökkentő és prevenciós programokra. Kiindulva a tavalyi képletből, ez nettó hajléktalanellátásra lett volna fordítva, ami egy nagyon fontos és megoldandó probléma, azonban nem keverhető össze a drogstratégiával. Az amúgy is forráshiányban szenvedő terület nem lehet donor területe a hajléktalanellátásnak” – áll a Drogkutató Intézet oldalán.
Ebben az időpillanatban érkezett a Fidesz-frakció módosítási javaslata, amely a Drogkutató Intézet szakmai támogatásával készült, és megalapozott kutatásokra és elemzésekre hivatkozva hívta fel a figyelmet a prevenció elsődlegességére.
A módosító indítvány azzal a megkötéssel élt, hogy a Fővárosi Szociális Közalapítvány a drog területen,
kizárólag prevenciós programok megvalósításához, mint cél eléréséhez használható fel az összeg”. Ezt a módosító indítványt a közgyűlés elfogadta.
„Nagyon reméljük, ha már a teljesen iránytévesztett fővárosi drogstratégiát nem volt hajlandó sem Karácson Gergely, sem a fővárosi közgyűlés balliberális többsége visszavonni, legalább az új, 2025 márciustól érvényes intézkedési tervében a Nemzeti Drogellenes Stratégia irányait fogja követni. Szeretnénk remélni, hogy a fővárosi közgyűlés balliberális képviselői nem csak és kizárólag a szubkultúrák érdekeit, vagy ne adj’ Isten a pártérdekeket nézik, hanem a budapesti lakosok millióinak az érdekét is” – hangsúlyozza Téglásy Kristóf stratégiai igazgató.
Ezt is ajánljuk a témában
A Drogkutató Intézet elemzésében arra keresi a választ: van-e kapcsolat a gyermekkori traumák, negatív életesemények és a szerfüggőségre való hajlam között?
Ezt is ajánljuk a témában
Összeállt a TISZA–DK–Karácsony-koalíció.
Fotó: Mandiner / Ficsor Márton