Nem várt ajándékot kaphat Szentkirályi Alexandra, Vitézy Dávid, de Karácsony Gergely is
Idén utoljára ül össze a Fővárosi Közgyűlés, terítéken a jövő évi budapesti büdzsé.
Élőben a Fővárosi Közgyűlésről. Összeállt a TISZA–DK–Karácsony-koalíció.
Cikkünk frissül...
Idén utoljára ült össze a Fővárosi Közgyűlés, előzetesünkben pedig jeleztük, kulcsfontosságú döntés előtt áll Budapest: az elmúlt öt év felelőtlen gazdálkodásának eredményeként a jövő évi – törvénytelen – költségvetés elfogadásától függ, csődbe jut-e a nemzet fővárosa január elején.
A közgyűlést megelőzően egyébként mások mellett a Mandiner.hu is úgy értesült, a fővárosi önkormányzat szervezeti és működési szabályzatának (szmsz) januári felülvizsgálatáért, és néhány módosító indítványért cserébe a grémium TISZA párti frakciója megszavazhatja Karácsony Gergely gyakorlatilag csődöt jelentő büdzséjét. Erre utal, a napirend elfogadása előtt Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója Magyar Péter képviselőtársaival egyeztetett.
Csakhogy Karácsony – már a költségvetési vita bevezetőjében – közölte, nem csupán a csőddel felérő büdzsére, de az szmsz elfogadására is javaslatot tesz. Ez bizony a tiszásoknak tett engedmény.
Mindeközben Magyar Péterék jelezték, budapesti frakciójuk az előterjesztett költségvetés részleteivel több ponton nem ért egyet, azonban „felismerve történelmi felelősségét", amennyiben elfogadják a rendelet-tervezethez az általuk benyújtott módosító indítványt és az alapján mód nyílik a jövő évi költségvetés mielőbbi felülvizsgálatára a bíróságok jogerős döntésének fényében, úgy a TISZA-frakció megszavazza a 2025-ös fővárosi költségvetést, közölték az MTI-vel.
Nem sokkal később pedig Keszthelyi Dorottya (DK) jelezte, a költségvetés nagyon fontos, a Demokratikus Koalíció frakciója támogatni fogja azt.
Tehát valóban összeállt a TISZA–DK–Karácsony-koalíció.
A budapesti költségvetésről:
Jogszabályokkal ellentétes költségvetés került terítékre: Karácsonyék az előirányzott szolidaritási adónak csak egy részét kívánják befizetni. Ezt a tervet a főváros az Alkotmánybíróság határozatára alapozza, amelynek értelmében az önkormányzatokra maximum annyi adóterhet lehet róni, amennyi támogatást kapnak az államtól. Továbbá asztalon szerepel folyószámla-hitelkeret elfogadása is. Az előterjesztés értelmében a közgyűlésnek jóvá kell hagynia, hogy a főváros 2025-ben is egy 60 milliárd forintos hitelkeretből gazdálkodhasson. Az előterjesztéshez csatolt javaslatból azonban még az is kiderült, hogy a főváros január 2-tól február 28-ig 40 milliárd forintot lehívna a 60 milliárdos hitelkeretből. Vagyis Budapest az év első két hónapjában hitelből tervez működni.
Ezt is ajánljuk a témában
Idén utoljára ül össze a Fővárosi Közgyűlés, terítéken a jövő évi budapesti büdzsé.
A napirend előtti felszólalásokat Szentkirályi Alexandra kezdte, mint mondta, amikor öt esztendőnyi kihagyás után visszaült a közgyűlésbe, azzal szembesült, hogy milyen elképesztően sokat változott az élet, „sajnos Budapesten nem a jó irányba”. Úgy látja, hogy fejlődő, sokkal tisztább, sokkal rendezettebb város volt, amikor felállt a főpolgármester-helyettesi pozícióból. Az embernek megszakad a szíve, különösen akkor, ha dolgozott ezért a városért, ahogy én is tettem. A város tisztább, rendezettebb, fejlesztésekkel teli volt 2019-ben – fogalmazott. –
Fél éve tartottuk a választásokat, helyettesek továbbra sincsenek, a város törvénytelenül működik, gyakorlatilag a közgyűlés, ha jól értem, egy törvénytelen csődköltségvetéssel kívánja megkoronázni ezt a működési évet”
– fogalmazott a kormánypártok frakcióvezetője, hozzátéve: „Önök a budapestiek bizalmát kapták meg, ezzel a bizalommal nem éltek, hanem visszaéltek.” Szentkirályi hangsúlyozta, megoldást kell találniuk a budapestiek érdekében, azt szeretné, ha a város jól és törvényesen működne, a Fidesz–KDNP-frakció ezért mindent meg is tesz.
A kormánypárti politikus odaszúrt Karácsonyéknak, de Magyar Péterék mozgalmának is: az újrázók nem csináltak semmit önerőből az elmúlt öt évben, az újonnan érkezők pedig azt se tudják, hol vannak. Önök megkapták a budapestiek bizalmát, de ezzel nem éltek, visszaéltek vele. Szentkirályi hangsúlyozta, fel kell tenni a kérdést: mi a fontosabb? A politikai érdekek, a piszkos alkuk, vagy a fővárosiak érdek-képviselete? Az elkövetkezendő időszak alkalmas lesz arra, vélekedett, hogy a balliberális erők végre eldöntsék: miért ültek be a közgyűlésbe.
Déri Tibor exmomentumos DK-s következett a napirend előtti felszólalásoknál, aki azt sérelmezte, hogy a minap bejelentett egészségügyi fejlesztési csomagból egyetlen ellenzéki vezetésű kerület sem részesült.
Csakhogy ez nem felelt meg a valóságnak
– mint Gulyás Gergely Kristóf képviselőtársa (Fidesz-KDNP) felhívta a figyelmet, hiszen Újpest is kapott egészségügyi forrást. Majd felhívta a figyelmet, hogy Déri újdonsült párttársánál, a 18. kerületi polgármesternél, Szaniszló Sándornál érdemes kopogtatni, hiszen mint a Magyar Nemzet megírta, feljelentést tett a kerületi szakrendelő félbeszakadt felújítása ügyében a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal. A lap azt írta, a Gyurcsány-párti kerület az Egészséges Budapest program keretében 2021-től összesen 1,7 milliárd forintot kapott a kormánytól, ám a rendelő renoválása máig nem készült el. A kivitelező a félkész épületet hátrahagyva felszívódott, a Szaniszló-féle önkormányzat ugyanakkor kifizetett több mint 300 millió forintot úgy, hogy az ezért vállalt munkát senki nem végezte el.
Jogszabályellenesnek tartja Gulyás Gergely Kristóf a főpolgármester által javasolt költségvetési módosítót, hangzott el többször. Ezt azzal indokolta, bár nincs az országnak még 2025-ös költségvetése (erről pénteken szavaz az országgyűlés), azaz nem lehet még hivatalosan tudni, hogy mennyi szolidaritási hozzájárulást tervez beszedni, ám a kormánypárti képviselő szerint erre nem hivatkozhat a főváros, mivel pontosan lehet tudni az ismert számítási képlet alapján, hogy ebből mekkora összeggel kalkulál majd 2025-ben, azaz mekkora összeget kell betervezni a főváros költségvetésébe. Ha ezt a kiadási költséget nem szerepeltetik most a főváros költségvetésében, azzal jelentős jogbizonytalanságot idéznek elő.
Jelezte, a TISZA Párt azzal zsarolja a főpolgármestert, hogy a büdzsé elfogadását az szmsz újratárgyalásától teszi függővé.
Mire a balliberális főpolgármester válaszában leszögezte, a kormánypártok azt akarják elérni, hogy a városvezetés a szóban forgó 51 milliárd forintot ne a budapestiekre költse, hanem azt adja át a központi költségvetésnek.
Szentkirályi Alexandra a tárgyalás közepette jelezte, sajnálja, hogy a TISZA frakcióvezetője, Ordas Eszter pontosan akkor ment ki a teremből, amikor ő következett, de hátha eljut hozzá az információ. „Szerettem volna a hozzászólására reagálva kifejezni az együttérzésem, Magyar Péter olyan szinten nézi le a saját képviselőit – különösen, ha nőkről van szó –, hogy felolvasó robotként használja őket. Szegény frakcióvezető asszony abba a helyzetbe kényszerült, hogy szó szerint fel kellett olvassa azt a posztot, amit Magyar Péter megírt” – üzente a kormánypártok vezetője Ordas Eszternek.
Leszögezte, fejezze be a mellébeszélést a TISZA,
„ismerjék már be, hogy a Tisza–DK–Karácsony-koalíció, talán Vitézy Dáviddal, gyakorlatilag felállt. Pontosan azt csinálják, amit már nyáron megmondtunk, hogy mindenféle füstös szobákban, limonádézgatások mellett születtek az alkuk”,
a TISZA legitimálja, hogy a balliberális vezetés „kirabolta, tönkretette” a várost. A kormánypárti politikus úgy látja, hogy törvénytelen csődköltségvetés van a közgyűlés előtt.
A szavazás előtt félórás szünetet rendelt el Karácsony Gergely.
Nyitókép forrása: Csudai Sándor