Rácz András nem bír leállni: most épp olyannal támadja Orbán Balázst, amit ő maga is ugyanúgy csinált

2024. november 27. 18:35

A már nem annyira jó hírű Oroszország-szakértő, Rácz András továbbra is Orbán Balázs doktori disszertációjával van elfoglalva, ráadásul olyasmivel támadja, amit láthatóan maga is megcsinált.

2024. november 27. 18:35
Rácz András

Nyitókép: Rácz András Facebook-oldala

Rácz András, bár megkeresésünkre nem reagált azzal kapcsolatban, hogy többek között bosszúhadjáratként kezdte-e támadni Orbán Balázs doktoriját, amit korábban az ELTE-tanszékvezető Polyák Gábor is politikai okokból igyekezett akadályozni, november 27-én a saját Facebook-oldalán újabb posztban támadta a politikus disszertációját. Ezúttal azzal kezdte vádaskodását, hogy „Orbán Balázs tézisfüzete a számítógép szerint kb. egy oldalnyi szó szerinti átvételt tartalmaz, hivatkozás nélkül”.

Ezt is ajánljuk a témában

A szakértő arra hivatkozik, hogy egy eltérő plágium-ellenőrző szoftverrel talált hibát, amit az Árpási Botond és Orbán Balázs 2023-as közös cikkéből származó részletekkel kíván bizonyítani.

Ezt is ajánljuk a témában

Mindez már csak Rácz András doktori disszertációja miatt is érdekes vádaskodás, mivel az alábbi két példa azt mutatja, hogy Rácz András doktori disszertációjában olyan szövegrészek szerepelnek, amelyeket egy – vélhetőleg – hasonló időben készült másik tanulmányában is felhasznált. Ráadásul egyik esetben sem található utalás arra, hogy hivatkozna „saját magára”, a szövegek korábbi forráshelyére. Rácz András 2008-as doktori értekezésének 38. oldalán egészen pontosan az alábbi szövegrész szerepel:

A szöveg az angol eredetiben használt »might« kifejezést alapul véve azt jelenti, hogy a CFSP idővel vagy elvezet a közös védelemhez, vagy nem. A szerződés nem lépett, nem léphetett túl ezen a kétértelmű megfogalmazáson, mivel a nemzeti szuverenitás egyik kulcselemét jelentő védelmi önállóságról a tagállamok nem szándékoztak lemondani.”

Ezt is ajánljuk a témában

Ezzel párhuzamba állítva Rácz András 2008-as, a Biztonságpolitikai Szemlében publikált „Az ESDP fejlődésének első évtizede” című tanulmányának 45. oldalán az alábbi szövegrész szerepel:

A szöveg az angol eredetiben használt „might” kifejezést alapul véve azt jelenti, hogy a CFSP idővel vagy elvezet a közös védelemhez, vagy nem. A szerződés nem lépett, nem léphetett túl ezen a kétértelmű megfogalmazáson, mivel a nemzeti szuverenitás egyik kulcselemét jelentő védelmi önállóságról a tagállamok nem szándékoztak lemondani.”

Valamint könnyen találhatunk ehhez hasonló, egyértelmű példát ugyanezen az oldalon, mikor Rácz András 2008-as doktori értekezésének 38. oldalán az alábbi szövegrészhez érünk:

A maastrichti szerződés tehát nem rendelkezett a közös védelem kialakításáról. Az 1996–1997-ben a szerződés megreformálására tartott kormányközi konferenciák egyik fontos eleme volt, hogy a CFSP-n belül konkrét védelmi jellegű intézkedések szükségességét hangsúlyozták.”

A 2008-as, a Biztonságpolitikai Szemlében publikált „Az ESDP fejlődésének első évtizede” című tanulmány 45. oldalán ezt is megtalálhatjuk:

A maastrichti szerződés tehát nem rendelkezett a közös védelem kialakításáról. A szerződés megreformálására 1996–1997-ben tartott kormányközi konferenciák egyik fontos eleme volt, hogy a CFSP-n belül konkrét védelmi jellegű intézkedések szükségességét hangsúlyozták.”

A bosszú hajtja?

Méltán merül fel a kérdés, 

saját magával szemben miért nem annyira szigorú Rácz? Lehet, hogy azért, mert a személyes bosszú hajta Orbán Balázzsal szemben. 

Emlékezetes, Rácz András szakértői titulusa már 2022 májusában, az orosz-ukrán háború kitörése után nem sokkal komoly csorbát szenvedett.

Történt ugyanis, hogy az ATV Heti napló című műsorában Sváby András műsorvezetővel közösen néztek, illetve elemeztek egy harckocsis csatajelenetet, amiről később kiderült, egy videójátékból való. Rácz több prognózisa egyébként azóta is alaposan félrement, gyakran megjósolta például Oroszország térdre kényszerülését vagy a szankciók hatékonyságát is.

Nem sokkal később, 2022 júliusában érkezett a hír: Rácz András szerződését nem hosszabbította meg a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, erről beszámoló posztjában a szakértő egyebek mellett arról értekezett, a pontos okot nem tudja, csupán pletykákat hallott, ám „jellegükből adódóan ezeket nehéz verifikálni, másrészt a végeredményt tekintve alapvetően lényegtelenek”.

Az a bizonyos pletyka információnk szerint azt jelentHette, hogy Orbán Balázs volt az, aki nem akarta a hosszabbítást. Mostani ténykedése a politikai igazgató doktorija körül aligha függetleníthető ettől a körülménytől, akár afféle bosszúként is értelmezhető.

Ezzel kapcsolatban már napokkal ezelőtt e-mailben megkerestük Rácz Andrást. Tisztázni szerettük volna, igaz-e, hogy Orbán Balázzsal szemben bosszúvágy hajtja, ám eddig nem válaszolt.

Ezt is ajánljuk a témában

Hiába pattan vissza minden próbálkozása, Rácz nem bír leállni

Az Orbán Balázs doktorija körüli hisztériát a 444 és Polyák Gábor, az ELTE tanszékvezetője kezdte el kavarni. Polyák durva hangnemben fejtegette több fórumon is, hogy nem szakmai, hanem kifejezetten politikai alapon támadja Orbán Balázs PhD-védését. Aztán színre lépett Rácz András is, ő viszont folyamatosan valamilyen szakmai, technikai, eljárásbeli hibát igyekszik találni, és hiába pattant le több próbálkozása is, nem áll le. 

Először azzal próbálkozott, hogy valójában nem is védhetné meg PhD-dolgozatát a politikus, részben azért, mert túl sok idő telt el a doktori képzés kezdete óta. A balos szakértő tévedéseit az alábbi cikkben vettük sorra:

Ezt is ajánljuk a témában

Ezután következett a próbálkozás a PhD-dolgozathoz kapcsolódó, kétnyelvű tézisfüzet metaadataival, amire az ELTE ugyancsak reagált.

Leszögezték: az egyetem a doktori eljárás során a jelölt által beadott dokumentumok tartalmát értékeli szakmai szempontok alapján, az elektronikus file-ok metaadatait nem vizsgálja. Továbbá: a „doktori eljárás fontos célja, hogy a bírálóbizottság meggyőződjön a jelölt felkészültségéről, a doktori dolgozat témájában való jártasságáról, és ennek során arról is, hogy a disszertáció a jelölt saját szellemi terméke”.

„Az egyetem minden doktori dolgozat eredetiségét plágiumkereső szoftverrel ellenőrzi; Orbán Balázs dolgozatában a szoftver nem talált gyanúra okot adó szövegrészt.

A doktori.hu-n a tézisek csak a disszertációval együtt válnak nyilvánossá, ezért Orbán Balázs doktori disszertációjának tézisei továbbra is elérhetők az ELTE ÁJK honlapján” – tették hozzá.

Eztuán a tézisfüzet készítésének időpontját és azt a posztot vetette össze, amin Orbán Balázs arról számolt be, hogy június 5-én délután a hivatali autójában úton volt egy dunaszerdahelyi programra. Azt maga Rácz is elismeri, hogy ettől még a laptopján foglalkozhatott épp akkor is a tézisfüzettel.

A metaadatok kapcsán érdemes megjegyezni: a kétnyelvű, a forrásokra is hivatkozó, igen alapos tézisfüzet azok szerint alig több mint három órán át készült, ami elképesztő gépelési sebességet feltételez. Ráadásul a szerzőség tekintetében irreleváns, kinek a laptopján lett elmentve a dokumentum.

A felsorolt, nagy halom, eredmény nélküli erőlködés után jutott el oda Rácz, hogy olyasvalamivel kezdi el kritizálni Orbán Balázst, amit ő maga is megcsinált a saját doktorijában.

 

Összesen 39 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Zsolt75
2024. november 27. 20:15
Ez az a majom, aki egy videojátékot szakértett, hogy milyen precízen lövik ki az oroszokat?
atti64
2024. november 27. 20:12
KI A FASZOM EZ A Majom!!!!!!!!!!!????????????????????????????????,
HunCsz
2024. november 27. 20:00
Nem értem, hogy miért kell minden kokler magyarul beszélő de magyar gyülülő ősnáciról egyátalán beszélni. Amikor ezek voltak teljesen hatalmon ott pl. egy Csurka nem is létezett a sajtójukban. Ez egy jó módzser volt, akkor miért csinálja ez a balfék nemzetinek mondott sajtó ennek az ellenkezőjét. Én már azt sem értem, hogy ez a sok semmihez sem értő, senkinek soha semmilyen hasznot nem hajtó szélhámosok százai-ezrei miből élnek annak a népnek a nyakán akit gyülölnek és a teljes pusztulásán tevékenykednek szünet nélkül. De ha bármely más országban lennének akkor ott tennék ugyenezt. Ezt érti valaki, hogy miért tartjuk el ezeket főúri modón?????
Józsi6
2024. november 27. 19:54
Rácz András ugyanaz a szakértők között mint Pulai András a közvéleménykutatók között. BALfék.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!