Karnyújtásnyira volt attól Putyin, hogy pontot tegyen a háború végére: a szakadék széléről táncolt vissza Zelenszkij
„A tél közepén járunk, és az oroszok célpontja továbbra is ugyanaz” – fogalmazott az ukrán elnök.
„A menekülő orosz katonákat is gyakorlatilag leszedik” – fogalmazott az ATV műsorában Sváby András. Kiderült: egy számítógépes játék felvételeit kommentálta.
Béres Sándor írása
***
Az ATV Heti Napló című műsorának egyik adásában Sváby András vendége Rácz András Oroszország-szakértő volt, akivel a műsorvezető fegyverkezési szempontból vizsgálta az orosz-ukrán háborút. A műsorban azonban Sváby egy olyan felvételt taglalt, amely az ATV videója alatti kommentelők, valamint a lapunk által megkérdezett szakértő szerint is egy számítógépes játékból származik.
Az adás során Sváby András hangsúlyozta, hogy Rácz András Oroszország-szakértőnek 4-5 videót küldtek, amelyekből felkészülhetett. Mint a műsorvezető fogalmazott: „abból az elképesztő videóhalmazból, amit kapunk a különböző csatornákon keresztül,
leválogattunk most négy-öt videót, ezt elküldtük önnek, tehát fel tudott ezekből készülni,
ebből kérem szépen az első videót, hogy mutassuk meg. Itt azt fogjuk látni pillanatokon belül, [...] hogy egy bayraktán vagy több bayraktán drónról lövik az orosz tankokat.” (A műsorvezető itt vélhetően a Bayraktar TB2, pilóta nélküli harci repülőgépekre gondolhatott – a szerk.)
A felvétel bemutatása közben Sváby András a háttérben hangsúlyozza: „elképesztő pontossággal lövik ki ezeket a harckocsikat, utána azt is lehet látni, hogy a menekülő orosz katonákat is gyakorlatilag leszedik”.
Hozzátette: „különben megrázó ez a felvétel, attól függetlenül, hogy az ember most melyik oldalnak szurkol, vagy melyik oldalnak drukkol, hiszen itt emberek vannak, emberek halnak meg”. Mint a műsorvezető fogalmazott: „ezeknek a videóknak az eredetét nem tudjuk ellenőrizni,
nagy valószínűséggel hiteles videókról van szó”.
Sváby András ezt követően arról kérdezte Rácz András szakértőt, hogy Oroszország felkészült-e ezekre „a modern hadviselő eszközökre, mondjuk a Bayraktán-drónokra”. Rácz András a videó valódiságáról nem szólva, a kérdésre válaszolva elmondta: az oroszok „tudták, hogy van az ukránoknak ilyen.”
Az ATV adásának említett részletét az alábbi videóban nézheti vissza:
„A kérdéses felvétel kvázi biztos, hogy egy videojáték” – nyilatkozta lapunknak a Sváby András által narrált felvétel kapcsán Szikora Márk, az esport1.hu munkatársa. Mint fogalmazott:
ha tudja az ember, hogy milyen játékból, milyen felvételt keressen, akkor viszonylag könnyedén rá is lehet bukkanni az eredeti videóra.
Azon ki is van írva a kép aljára, hogy nem valós eseményt ábrázol, illetve azon nincs lebutítva a minőség, így tisztán észrevehető, hogy játék” – teszi hozzá.
Mutatjuk a játékból származó, jó minőségű felvételt:
Mint Szikora Márk fogalmaz, „érdemes összevetni, egy az egyben ugyanaz” a két videó. A szakértő szerint „az eredeti felvételen látni, hogy a fákat például nem rendereli ki a játék normálisan, de érdemes például megnézni a videó egyik részletén, ahogy a játék vezérelte tank jobbra-balra fordul” (ezt piros nyíllal jeleztük – a szerk).
Mutatjuk az ATV felvételén látható harci jármű „furcsa”, számítógépes játékokra jellemző mozgását (piros nyíllal jelzett jármű):
Mutatjuk a harci jármű „furcsa”, számítógépes játékokra jellemző mozgását a játékban (piros nyíllal jelzett jármű):
A szakértő szerint a felvételeken szereplő jármű mozgása láthatóan
aligha természetes mozgás”.
Szikora Márk arra is felhívja a figyelmet, hogy „a szintén játék vezérelte gyalogosok pusztán fel s alá járkálnak a robbanások közepette”, ez szintén aligha természetes.
A videofelvétel kapcsán természetesen az ATV szerkesztőségét, valamint Rácz Andrást is felkerestük. Kérdésünkre válaszolva Rácz András elmondta, az ATV szerkesztősége valóban elküldte neki a felvételeket az adás előtt, azonban sajnos nem ismerte fel, hogy az az említett videó egy számítógépes játékból származik. Mint fogalmazott: „semmiféle tapasztalatom nincs ilyen játékokkal”.
A szakértő elmondta azt is, hogy az adás során vizsgált négy felvétel közül másik kettőt érdekesebbnek is talált, valamint arra is kitért: „őszintén szólva eszembe sem jutott, hogy ilyen gond lehet a videóval”.
Azt nem tudom, hogy az ATV-nél ez a videó hogyan kerülhetett be a válogatásba; erről őket lehet érdemes megkérdezni. [...] A tanulságokat mindenesetre levontam”
– zárta sorait Rácz András.
A szakértő lapunknak adott válaszát az alábbiakban olvashatja:
„Köszönöm szépen az emailjét!
Igen, az adás előtt az ATV valóban elküldte a felvételeket, teljesen korrektek voltak ilyen szempontból.
Én sajnos nem ismertem fel, hogy ez számítógépes játékból származik. Egyrészt sajnos semmiféle tapasztalatom nincs ilyen játékokkal, másrészt a négy vizsgált felvételből leginkább a harmadikat és a negyediket találtam érdekesnek. Harmadrészt, őszintén szólva eszembe sem jutott, hogy ilyen gond lehet a videóval.
Ilyen szempontból kétségtelen tény, hogy sajnos felületes voltam, mert nem vettem észre, hogy az első videó nem valódi, hanem - amint arra utólag kommentelők hívták fel a figyelmemet - egy számítógépes játékból származik.
A saját hibámat tehát természetesen elismerem. Azt nem tudom, hogy az ATV-nél ez a videó hogyan kerülhetett be a válogatásba; erről őket lehet érdemes megkérdezni.
A tanulságokat mindenesetre levontam.”
Cikkünk megjelenéséig az ATV szerkesztőségétől még nem kaptunk választ a felvételt kapcsán. Amint válaszolnak, frissítjük cikkünket.
Cikkünk megjelenését követően kiderült: elnézést kért Sváby András a kamu-drónfelvétel miatt
„A friss információk birtokában elnézést kérnek, ha valaki most megtévesztve érzi magát, de jóhiszeműen jártak el” – nyilatkozta a Media1-nek a műsorvezető. Bővebben is érdekel!
***
ARMA 3
Egyes kommentelők szerint az ATV műsorában, valamint a YouTube-on elérhető videón is az ARMA 3 nevű játék részletei láthatóak.
Az ARMA 3 egy nyílt világú, realizmuson alapuló, katonai taktikai lövöldözős videojáték, amelyet a Bohemia Interactive fejlesztett és adott ki kizárólag a Steam terjesztési platformon keresztül. 2013 szeptemberében adták ki Microsoft Windowsra, majd 2015 augusztusában jelentették be macOS-re és Linuxra.
Forrás: Wikipédia
Nyitókép: Indexkép, YouTube-videó