Ideje lenne a bocsánatkérésnek? Se Rácz András, sem a Corvinus nem válaszol Orbán Balázs doktorijának ügyében

2024. november 27. 16:59

Nem tud leszállni Orbán Balázs doktorijáról Rácz András, miközben nem reagál arra a kérdésre, hogy a személyes bosszú hajtja-e.

2024. november 27. 16:59
Rácz András

Nyitókép: Rácz András Facebook-oldala, képernyőmentés

Idén novemberben robbant ki a botrány, melynek alapját az jelentette, hogy a leköszönő amerikai nagykövet, Pressman pénzosztójaként funkcionáló Polyák Gábor, az ELTE-tanszékvezetője beleállt Orbán Balázs doktorijába, amellyel egyébként minden rendben volt. Orbán Balázs még a politikai pályafutása előtt kezdte meg doktori tanulmányait az ELTE-n, disszertációját a megfelelő módon és formában benyújtotta, azt egy viszonylag nagyobb közönség előtt egy úgynevezett szűkebb körű munkahelyi vitán pedig sikeresen megvédte.

És ugyan érdemi kifogást senki sem emelt, sőt kizárólag támogató véleményeket kapott, a disszertációt Polyák Gábor támadta meg, heves Facebook-posztolás közepette, abszolút politikai alapon.

Ezt is ajánljuk a témában

Mindez persze nem meglepő azután, hogy kiderült, Polyák Gábor szintén politikai alapon döntött arról, hogy a David Pressmanék által tavaly ősszel kiírt sajtófinanszírozási pályázaton mely médium kapjon támogatást. Ettől függetlenül akkor még Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke is védelmébe vette Orbán Balázs doktoriját, mikor úgy nyilatkozott, hogy

Az Akadémia köztestületi tagjait és minden kutatót arra kérünk, hogy tudományos véleményét függetlenül, és személyes politikai véleményétől világosan elkülönítve képviselje. Előbbit a tudományos tevékenysége során, utóbbit a közéletben, mint minden szabad és felelős polgár.”

Ezt is ajánljuk a témában

Bombahír: kiderült, Polyák Gábor Pressman pénzosztó embere

Polyák Gábor a Soros-pénzből működő Mérték Médiaelemző Műhely vezetőjeként döntött arról, mely médiumok kapjanak pénzt a David Pressmanék által tavaly ősszel kiírt sajtófinanszírozási pályázaton. A sikeres pályázók között ott volt a 444 és a Telex kiadója is.

Polyák Gábor után azonban újabb vádaskodó egyetemi ember került elő az Oroszország-szakértő Rácz András személyében, aki 2022-ben hatalmas bakit vétett Sváby András társaságában, amikor egy videójátékot valós felvételként kezdett elemezni. A szakértő szerződését – egyébként érthető módon – ezután nem hosszabbította meg a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, amit Rácz Orbán Balázs számlájára írt.

Emiatt felmerül a gyanú, hogy a saját felkészületlensége miatt kellemetlen szituációba került Oroszország-szakértő személyes bosszúként kezdte el azt sugallni, hogy a dokumentum nem a politikus, hanem az egyik kollégája munkája.

Ezt ugyan több szempontból is sikerült megcáfolni, sőt kiderült az is, hogy „az egyetem minden doktori dolgozat eredetiségét plágiumkereső szoftverrel ellenőrzi; Orbán Balázs dolgozatában a szoftver nem talált gyanúra okot adó szövegrészt”, Rácz András támadása és véleménynyilvánítása kapcsán azonban nem született egyértelmű elhatárolódás vagy éppen helyreigazítás. 

Ideje lenne a bocsánatkérésnek?

Magát a szakértőt és a Rácz Andrást foglalkoztató Corvinus egyetemet is felkerestük kérdéseinkkel e-mailben.

Rácz Andrástól többek között azt szerettük voltna megtudni, miért nem állt ki Orbán Balázs mellett, amikor kiderült, hogy politikai alapú diszkrimináció áldozata.

Arra is rákérdeztünk, igaz-e, hogy Orbán Balázzsal szemben bosszúvágy hajtja, és hogy szerint mennyire várható el mindezek tükrében a mostani ügy objektív megítélése. 

Érdeklődtünk, mi a véleménye arról, hogy miközben jogász végzettséggel nem rendelkezik, egy jogi egyetemen zajló doktori eljárást minősít, és hogy nem gondolja-e, hogy a kompetenciahiányból eredő tévedései esetleg sérthetik az ELTE jó hírnevét.

Végül felvetettük, nem gondolja-e, hogy bocsánatot kellene kérnie amiatt, hogy számos olyan hamis állítást tett az ügyben (éldául a doktori eljárás lefolyására, a feltételeknek való megfelelősségre, vagy a mű tartalmára vonatkozóan), amelyeket az ELTE cáfolt.

A Corvinusnak címzett kérdésünkben arra voltunk kíváncsiak, egyetértenek-e azzal, hogy egyik kollégájuk egy másik, a szakterületéhez nem tartozó tudományterületen minősíti más egyetemek eljárását, illetve több posztban próbál lejáratni egy jogi egyetemet, miközben ő maga jogász végzettséggel egyébként nem rendelkezik.

Rákérdeztünk, tudnak-e arról, hogy Rácz András kollégájuk azért támadja a közösségi térben Orbán Balázst, mert vélhetően őt teszi felelőssé azért, amiért jogviszonya a határozott idő lejártával megszűnt a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen. 

Szerettük volna megtudni, hogy amennyiben ez így van szerintük Rácz András nem sérti-e a Corvinus Egyetem etikai normáit, és ha igen, mit kívánnak tenni az ügyben.

Bár leveleinket napokkal ezelőtt küldtük el, cikkünk megjelenéséig egyik címről sem érkezett válasz.

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 28 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Stego
2024. november 28. 01:44
Ilyen emberek tanítanak az egyetemeinken. Ilyen torz lelkű, alacsony intellektusú nímandok. Mit adhatnak ezek át a mai fiataloknak? Belegondolni is borzalmas.
Akitlosz
2024. november 27. 19:39
"Végül felvetettük, nem gondolja-e, hogy bocsánatot kellene kérnie amiatt, hogy számos olyan hamis állítást tett az ügyben" A Mandiner mikor kért bocsánatot a hazug, hamis, hoppás cikkcímeiért? "Belarusz belépett háborúba" / Mandiner 2022. március 1. /
Akitlosz
2024. november 27. 19:34
Na és ez az Orbán Balázs talán nem abszolút politikai alapon támad meg embereket? Na és a Mandiner talán nem abszolút politikai alapon támad meg embereket? Akkor meg mire fel vinnyognak? Miért kellene bocsánatot kérni?
Akitlosz
2024. november 27. 19:28
"Ideje lenne a bocsánatkérésnek?" Nem.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!