Nincs megállás: Rácz András nem bír leszállni Orbán Balázs doktorijáról

2024. november 26. 05:59

Hiába pattant vissza minden eddigi próbálkozása az úgynevezett Oroszország-szakértőnek, most egy Facebook-posztba kapaszkodik. Alighanem személyes bosszú állhat a háttérben.

2024. november 26. 05:59
Kacsoh Dániel
Kacsoh Dániel

Rácz András, a politikai kérdésekben rendszeresen a kormánnyal szemben megnyilvánuló Oroszország-szakértő ismét, hétfő reggeli posztjában is Orbán Balázs doktori dolgozatával foglalkozik, noha korábbi próbálkozásai rendre félrementek. Ezúttal a miniszterelnök politikai igazgatójának korábbi, dunaszerdahelyi útjáról beszámoló Facebook-bejegyzését és a disszertáció úgynevezett tézisfüzetének adatait igyekezett egymással szembe állítani.

Amit Rácz sugalmazni próbál: a dokumentum nem a politikus, hanem kollégája, Árpási Botond Gergely szellemi munkája, mondván, a fájl adataiban az ő neve szerepel. Azt még a „szakértői” fejtegetésről beszámoló HVG is megjegyzi, ez az égvilágon semmit nem bizonyít a szerzőség tekintetében, pláne hogy nem is magáról a dolgozatról, hanem annak egyfajta összefoglalójáról van szó.

De ne szaladjunk ennyire előre!

Érdemes felidézni: Rácz Andrást úgy emlegeti szakértőként rendre a média, hogy e titulusa már 2022 májusában, az orosz-ukrán háború kitörése után nem sokkal komoly csorbát szenvedett.

Történt ugyanis, hogy az ATV Heti napló című műsorában Sváby András műsorvezetővel közösen néztek, illetve elemeztek egy harckocsis csatajelenetet, amiről később kiderült, egy videójátékból való. Rácz több prognózisa egyébként azóta is alaposan félrement, gyakran megjósolta például Oroszország térdre kényszerülését vagy a szankciók hatékonyságát is.

Ezt is ajánljuk a témában

Sértett szakértő

Nem sokkal később, 2022 júliusában érkezett a hír: Rácz András szerződését nem hosszabbította meg a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, erről beszámoló posztjában a szakértő egyebek mellett arról értekezett, a pontos okot nem tudja, csupán pletykákat hallott, ám „jellegükből adódóan ezeket nehéz verifikálni, másrészt a végeredményt tekintve alapvetően lényegtelenek”.

Az a bizonyos pletyka információnk szerint azt jelentette, hogy a szakértő által terjesztett sejtetés szerint Orbán Balázs volt az, aki nem akarta a hosszabbítást. Mostani ténykedése a politikai igazgató doktorija körül aligha függetleníthető ettől a körülménytől, akár afféle bosszúként is értelmezhető.

Ha már itt tartunk:

az Orbán Balázs doktorija körüli hisztériát a 444 és Polyák Gábor, az ELTE tanszékvezetője kezdte el kavarni.

Ahogy arról lapunk is beszámolt, az ellenzéki portál közlése szerint ez a dolgozat volt az egyetlen idén az ELTE jogi karán, amit a Tudományági Doktori Tanács nem egyhangú döntéssel bocsátott a doktori eljárás megindítására. Ennek nyomán Polyák, az ELTE Média és Kommunikáció Tanszékének docense az intézmény oktatójaként kikérte magának, hogy a miniszterelnök politikai igazgatója náluk szerezzen PhD-fokozatot, majd

durva hangnemben fejtegette több fórumon is, hogy nem szakmai, hanem kifejezetten politikai alapon támadja Orbán Balázs PhD-védését.

Kiállások sora Orbán Balázs mellett

A történtek nem maradtak következmények nélkül, a háttérről ITT olvashat részletesebben. Megszólalt többek között az alapvető jogok biztosa hivatala, közölve, a politikai vélemény miatti diszkrimináció súlyosan sérti az egyenlő bánásmód elvét, a politikai jellegű hátrányos megkülönböztetést nemcsak törvényellenes, de az oktatás szellemiségével is ellentétes.

Kiállt az oktatás szabadsága mellett a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, Freund Tamás is, illetve számos külföldi reakció is érkezett.

Ezt is ajánljuk a témában

Helyre tette saját docense vádaskodásait maga az ELTE vezetése is. Úgy fogalmaztak, elhatárolódnak minden olyan megnyilvánulástól, amely az egyetem polgárainak szakmai munkáját azok politikai nézetei és közéleti szerepvállalása alapján minősíti, vagy politikai alapon kérdőjelezi meg bárki jogát ahhoz, hogy egyetemükön tanulhasson vagy kutathasson.

Polyák-kudarc után Rácz Andráson a sor

Ilyen előzmények nyomán érezte szükségét a megnyilvánulásnak Rácz András, aki először azzal próbálkozott, hogy valójában nem is védhetné meg PhD-dolgozatát a politikus, részben azért, mert túl sok idő telt el a doktori képzés kezdete óta. A balos szakértő tévedéseit az alábbi cikkben vettük sorra:

Ezt is ajánljuk a témában

Ezután következett a már említett próbálkozás a PhD-dolgozathoz kapcsolódó, kétnyelvű tézisfüzet metaadataival, amire az ELTE ugyancsak reagált.

Leszögezték: az egyetem a doktori eljárás során a jelölt által beadott dokumentumok tartalmát értékeli szakmai szempontok alapján, az elektronikus file-ok metaadatait nem vizsgálja. Továbbá: a „doktori eljárás fontos célja, hogy a bírálóbizottság meggyőződjön a jelölt felkészültségéről, a doktori dolgozat témájában való jártasságáról, és ennek során arról is, hogy a disszertáció a jelölt saját szellemi terméke”.

Ezt is ajánljuk a témában

Továbbá:

Az egyetem minden doktori dolgozat eredetiségét plágiumkereső szoftverrel ellenőrzi; Orbán Balázs dolgozatában a szoftver nem talált gyanúra okot adó szövegrészt.

A doktori.hu-n a tézisek csak a disszertációval együtt válnak nyilvánossá, ezért Orbán Balázs doktori disszertációjának tézisei továbbra is elérhetők az ELTE ÁJK honlapján.”

Metaadatok és Facebook-poszt

Rácz András azonban a jelek szerint nem tud leállni, s bár minden korábbi próbálkozása visszapattant, ráadásul a Polyák-féle manőver is fordítva sült el. Most a tézisfüzet készítésének időpontját és azt a posztot vetette össze, amin Orbán Balázs arról számolt be, hogy június 5-én délután a hivatali autójában úton volt egy dunaszerdahelyi programra. Azt maga Rácz is elismeri, hogy ettől még a laptopján foglalkozhatott épp akkor is a tézisfüzettel.

A metaadatok kapcsán érdemes megjegyezni: a kétnyelvű, a forrásokra is hivatkozó, igen alapos tézisfüzet azok szerint alig több mint három órán át készült, ami elképesztő gépelési sebességet feltételez. Ráadásul a szerzőség tekintetében irreleváns, kinek a laptopján lett elmentve a dokumentum. 

Orbán Balázs munkatársa egyébként a 444-nek a hétfői nap folyamán úgy nyilatkozott, alapvetően az ELTE kommunikál az ügyben, a politikai igazgató pedig

nem akarja befolyásolni az eljárást, de a védés után szívesen válaszol a kérdésekre. 

Lapunk kérdésekkel fordult Rácz András munkahelyéhez, a Corvinus Egyetemhez, illetve a szakértőhöz, amint megkapjuk a válaszokat, beszámolunk róla.

Összesen 166 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Nagyhuba1
2024. november 30. 12:56
Ha valaki tanszékvezető nem jelenti azt, hogy azt mond amit akar nincs joga személyes bosszú miatt beleszállni senkibe-főleg ha aljas indokból elkövetett.... Neki pártatlanul a tudományt kellene képviselnie. Kirúgni!!!
Nimril
2024. november 27. 00:00
A tízmillió doktorandusz országa lettünk! :) Ehhez (is) mindenki ért, de egy tízmondatos szöveg már kifog a büdös agyhalottján. :D Gyurcsány szakdolgozata hol van, elvtársak?
Nimril
2024. november 26. 23:45
Egyre szánalmasabb ez az ember.
Tanács bácsi
2024. november 26. 12:20
Szegény Rácz András. Olyan rossz lehet permanens sértődött állapotban, gyűlöletet generálni. Földhözragadt, pitiáner szarkeveréssel tölteni a földi létezés értékes idejét. Sajnálom ezt a szánalmas kis lényt akivé Rácz alakította magát.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!