Nyitókép: Orbán Balázs Facebook-oldala
Az elmúlt napokban folyamatosan támadta a liberális média és néhány, magát szakértőnek kikiáltó egyetemi oktató Orbán Balázst, valamint az ELTE jogi kara doktori tanácsának azon döntését, hogy engedélyezik a doktori fokozat megszerzését a miniszterelnök politikai igazgatójának.
Szombaton a 444 folytatta a lejárató hadjáratot, azt írják, a doktori.hu-n elérhetetlen Orbán Balázs doktori értekezésének tézise. A lap azzal folytatta, hogy az ELTE doktori iskolájának oldalán még elérhető a dokumentum, amellyel kapcsolatban Rácz András Oroszország-szakértő felhívta a figyelmet, a tézisfüzetben a fájl tulajdonságaira klikkelve az jön ki, hogy a dokumentum – részben legalábbis – Árpási gépén készült.
A 444 megkereste az ELTE sajtóosztályát is, ahonnan szombat délután az alábbi választ kapták: „Az egyetem a doktori eljárás során a jelölt által beadott dokumentumok tartalmát értékeli szakmai szempontok alapján, az elektronikus file-ok metaadatait nem vizsgálja. A doktori eljárás fontos célja, hogy a bírálóbizottság meggyőződjön a jelölt felkészültségéről, a doktori dolgozat témájában való jártasságáról, és ennek során arról is, hogy a disszertáció a jelölt saját szellemi terméke.
Az egyetem minden doktori dolgozat eredetiségét plágiumkereső szoftverrel ellenőrzi; Orbán Balázs dolgozatában a szoftver nem talált gyanúra okot adó szövegrészt. A doktori.hu-n a tézisek csak a disszertációval együtt válnak nyilvánossá, ezért Orbán Balázs doktori disszertációjának tézisei továbbra is elérhetők az ELTE ÁJK honlapján.
Ami a disszertáció nyilvánosságát illeti: Az Egyetemi Doktori Szabályzat rendelkezése alapján a disszertáció a védést követően digitálisan lesz elérhető az ELTE Intézményi Tudástárban, kivéve, ha szabadalmi vagy oltalmi eljárás van folyamatban a mű tárgyát illetően, vagy nemzetbiztonsági okok indokolják, illetve, ha érvényes kiadói szerződése van a szerzőnek a mű megjelentetésére.
Ez utóbbi esetben az akkori szabályok szerint egy év múlva kerül nyilvánosságra szöveg, ha nem került kiadásra a mű.
A szóban forgó jelölt az eljárásban kiadói szándéknyilatkozatot csatolt, ezért a nyilvánosságra hozatalra moratórium vonatkozik.
A jelölt dönthet a nyilvánosságra hozatalról, erre azonban szerzői jogi okokból még nem volt példa, hiszen, ha a szöveg nyilvános, akkor a kiadók aligha vállalják a kiadást.”
Ráczról érdemes tudni, hogy nagy Oroszország-szakértőnek vallja magát, de néhányszor már vakvágányra szaladt a prognózisaival. A legemlékezetesebb baklövése az ATV-ben történt. A Heti Napló egyik adásában Sváby András műsorvezető vendége volt és fegyverkezési szempontból közösen vizsgálták az orosz-ukrán háborút. Videófelvételeket elemeztek, szerintük ukrán drónok támadják az orosz harckocsikat, és kérdésre válaszolva Rácz kijelentette, az oroszok „tudták, hogy van az ukránoknak ilyen.” Ám később teljesen egyértelműen kiderült, ezt szakértők is alátámasztották, hogy valójában egy számítógépes játékot hittek valódi felvételnek.