Helyretette az ELTE az Orbán Balázs doktoriját támadó Rácz Andrást

2024. november 23. 22:18

A magát Oroszország-szakértőnek is tartó Rácz egyszer az ukrajnai háborút elemezve számítógépes játékról hitte azt, hogy valódi videófelvételek egy dróntámadásról.

2024. november 23. 22:18
null

Nyitókép: Orbán Balázs Facebook-oldala

Az elmúlt napokban folyamatosan támadta a liberális média és néhány, magát szakértőnek kikiáltó egyetemi oktató Orbán Balázst, valamint az ELTE jogi kara doktori tanácsának azon döntését, hogy engedélyezik a doktori fokozat megszerzését a miniszterelnök politikai igazgatójának.

Szombaton a 444 folytatta a lejárató hadjáratot, azt írják, a doktori.hu-n elérhetetlen Orbán Balázs doktori értekezésének tézise. A lap azzal folytatta, hogy az ELTE doktori iskolájának oldalán még elérhető a dokumentum, amellyel kapcsolatban Rácz András Oroszország-szakértő felhívta a figyelmet, a tézisfüzetben a fájl tulajdonságaira klikkelve az jön ki, hogy a dokumentum – részben legalábbis – Árpási gépén készült.

A 444 megkereste az ELTE sajtóosztályát is, ahonnan szombat délután az alábbi választ kapták: „Az egyetem a doktori eljárás során a jelölt által beadott dokumentumok tartalmát értékeli szakmai szempontok alapján, az elektronikus file-ok metaadatait nem vizsgálja. A doktori eljárás fontos célja, hogy a bírálóbizottság meggyőződjön a jelölt felkészültségéről, a doktori dolgozat témájában való jártasságáról, és ennek során arról is, hogy a disszertáció a jelölt saját szellemi terméke. 

Az egyetem minden doktori dolgozat eredetiségét plágiumkereső szoftverrel ellenőrzi; Orbán Balázs dolgozatában a szoftver nem talált gyanúra okot adó szövegrészt. A doktori.hu-n a tézisek csak a disszertációval együtt válnak nyilvánossá, ezért Orbán Balázs doktori disszertációjának tézisei továbbra is elérhetők az ELTE ÁJK honlapján. 

Ami a disszertáció nyilvánosságát illeti: Az Egyetemi Doktori Szabályzat rendelkezése alapján a disszertáció a védést követően digitálisan lesz elérhető az ELTE Intézményi Tudástárban, kivéve, ha szabadalmi vagy oltalmi eljárás van folyamatban a mű tárgyát illetően, vagy nemzetbiztonsági okok indokolják, illetve, ha érvényes kiadói szerződése van a szerzőnek a mű megjelentetésére. 

Ez utóbbi esetben az akkori szabályok szerint egy év múlva kerül nyilvánosságra szöveg, ha nem került kiadásra a mű. 

A szóban forgó jelölt az eljárásban kiadói szándéknyilatkozatot csatolt, ezért a nyilvánosságra hozatalra moratórium vonatkozik. 

A jelölt dönthet a nyilvánosságra hozatalról, erre azonban szerzői jogi okokból még nem volt példa, hiszen, ha a szöveg nyilvános, akkor a kiadók aligha vállalják a kiadást.”

Ráczról érdemes tudni, hogy nagy Oroszország-szakértőnek vallja magát, de néhányszor már vakvágányra szaladt a prognózisaival. A legemlékezetesebb baklövése az ATV-ben történt. A Heti Napló egyik adásában Sváby András műsorvezető vendége volt és fegyverkezési szempontból közösen vizsgálták az orosz-ukrán háborút. Videófelvételeket elemeztek, szerintük ukrán drónok támadják az orosz harckocsikat, és kérdésre válaszolva Rácz kijelentette, az oroszok „tudták, hogy van az ukránoknak ilyen.” Ám később teljesen egyértelműen kiderült, ezt szakértők is alátámasztották, hogy valójában egy számítógépes játékot hittek valódi felvételnek. 

Ezt is ajánljuk a témában

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 110 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Picnic Niki
2024. november 26. 05:53
Orbán disszertációja volt az egyetlen az ELTE-ÁJK-n idén, amit a Tudományági Doktori Tanács (TDT) nem egyhangú döntéssel bocsátott a doktori eljárás megindítására, ami elég ritka eset. „A szabad mandátum és a nemzeti szuverenitás alkotmányjogi összefüggései” című dolgozat alapján 5 igen, 2 nem szavazattal, 1 tartózkodással engedélyezték számára az eljárás megindítását. A dolgozat a lap forrása szerint szakmailag rendben volt, de elvi problémák merültek fel. Ugyanis többen attól féltek, negatív bírálat esetén szankciók érnék az egyetemet egy ilyen nagyhatalmú politikus esetén, így ők erkölcsi összeférhetetlenségre hivatkoztak. A fent említett Polyák Gábor ennél keményebben fogalmazott:
Krupp Skya
2024. november 24. 13:47 Szerkesztve
Rácz elvtársról csak annyit hogy kellenek a szar emberek is, mert akkor nem tudnák különbséget tenni a jók között. Kádár rendszer ben is így volt csak ott a jó elvtárs volt a szar ember Lásd Apró Antalt, Lendvai Ildikót és még sokan másokat. Gyurcsány Ferenccel zárva a sort.
zsuzsa-963
2024. november 24. 13:26
Elárulom amikor diploma munkámat és doktori értekezésemet írtam, magam is oda adtam legépeltetni egy gépírónőnek neki volt érzéke, hogy pofásan nézzen ki. Abban nincs semmi szabálytalan, ha a kéziratot valakivel legépelteti, igaz ez 35 ill. 40 éve volt.
zsuzsa-963
2024. november 24. 13:15
Falus-i nek üzenem a negyedik testvér Mihály Bécsben él és keramikus. B. M. jelenleg 78 éves statikus mérnök, aki a testvérek édesanyja húgának fia. György pedig Dr. Erdő Péter akadémikus, bíboros (herceg)prímás esztergomi érsek osztálytársa volt a Budapesti Piarista gimnáziumban.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!