Drámai a helyzet: Kisorosziban evakuálásra van szükség
A polgármester hangsúlyozta, hogy akiknek el kell hagyniuk otthonukat, számíthatnak az önkormányzat segítségére.
Vitályos Eszter a Mandinernek elárulta, elhúzódó tetőzésre kell-e számítani.
Nyitó- és belső kép: Vitályos Eszter Facebook-oldala
A Mandiner kedden megkereste Vitályos Eszter kormányszóvivőt. Az iránt érdeklődtünk, hogy mi a helyzet a Dunakanyarban, hogy haladnak a part menti településeken az árvízvédelmi munkálatok. A Pilis-Dunakanyar országgyűlési képviselője hívásunk idején is Pócsmegyeren tartózkodott, azon belül is Surány településrészen: „Hajnal óta itt vagyunk, és reggel 8 óra 15 perckor kezdtük el a munkálatokat. Jelenleg homokot lapátolunk és zsákolunk, amit folyamatosan szállítanak el Bobcatekkkel”.
A kormányszóvivő elmondta, hogy Pócsmegyeren is folyamatos az árvízvédekezési munka. Mintegy 20-25 fő önkéntessel dolgoznak együtt a Rózsa utcánál. A munkálatokat a vízügyesek és a helyi katasztrófavédelem mellett a település polgármestere, Németh Miklós vezényli. „A megtöltött homokzsákokat teherautóval vagy Bobcatekkel szállítják a gát azon pontjaira, amelyeket erősíteni kell” – ismertette.
Vitályos Eszter is megerősítette azt az értesülést, ami a Vármegyei Védelmi Bizottsági Ülésen elhangzott: a Duna szeptember 21-én, szombaton a Vigadónál 860 centiméter körül tetőzhet. „Ez elmarad a 2013-as értékektől, de ettől függetlenül ez egy nagyon magas szint.
Már most látszik, hogy elhúzódó tetőzésre kell számítani.”
A politikus arról is beszélt, hogy a választókerületének 17 települése közül 9 a Duna partján fekszik, köztük van Kisoroszi is.
Itt már megszokott, hogy az áradások idején pár napra elzárja a víz a külvilágtól a települést.
„A közutakat muszáj lezárni, mert azt körbezárja a Duna. Kisoroszi ráadásul a sziget csúcsán fekszik, így két irányból is kapja – a Kis-Duna-partról és a Nagy-Duna-partról is – a tetemes vízmennyiséget”.
Minden, ami a biztonságos ellátáshoz szükséges már a rendelkezésükre áll.
Molnár Csaba polgármester úr arról tájékoztatott, hogy az arra jogosult lakosok már a nyugdíjukat is megkapták, hiszen kérdéses volt, hogy a postás ki tud-e menni majd hozzájuk. De a településen van bent mentőautó és tűzoltóautó is, így elmondható, hogy minden eshetőségre felkészültek, minden segítséget megkaptak, és meg is fognak kapni” – sorolta Vitályos Eszter.
Ezt is ajánljuk a témában
A polgármester hangsúlyozta, hogy akiknek el kell hagyniuk otthonukat, számíthatnak az önkormányzat segítségére.
Az elhangzottakhoz azt is hozzáfűzte, hogy „kedd reggel több mint ezer katonát vezényeltek a térségbe, amely óriási segítség.
A katonák látják el a 11-es számú főút védelmét, ők építik azt a homokzsákgátat, amely megvédi az utat attól, hogy elöntse az ár.”
„Ez a gát arról gondoskodik, hogy az érintett települések ne legyenek a külvilágtól elvágva, továbbra is lehessen a parton közlekedni, elérhető legyen a főváros. A gát két szakaszon épül: Tahitótfalu és Leányfalu között, illetve Tahitótfalu és Dunabogdány között” – tudtuk meg az országgyűlési képviselőtől.
A polgármester beszámolóját a keddi történésekről alább tekintheti meg: