Így öntötte el Pestet és Budát a nagy árvíz egykor
Az 1838-as pesti árvíz évtizedekig élő emlék volt a régi pest-budaiak számára, és máig tartó következményei is lettek.
A polgármester hangsúlyozta, hogy akiknek el kell hagyniuk otthonukat, számíthatnak az önkormányzat segítségére.
A nyitókép illusztráció. Építik a mobilgátat Visegrádon, az áradó Duna partján 2024. szeptember 16-án. Fotó: MTI/Bruzák Noémi: MTI/Bruzák Noémi
Az elmúlt napok intenzív esőzése miatt Magyarország több területét, köztük Kisoroszit is súlyosan fenyegeti az árvíz. Molnár Csaba polgármester a hirado.hu-nak ismertette az intézkedéseket és a felkészülési folyamatokat.
A Duna vízszintje nagyon gyorsan emelkedik, és a szakértők szerint az árvíz szintje akár a 2013-as rekordközeli szintet is elérheti.
A települések vezetői, köztük Kisoroszi polgármestere, Molnár Csaba, rendkívüli intézkedéseket vezettek be, hogy megóvják a lakosságot és a helyi infrastruktúrát.
A polgármester elmondta, hogy a település készül egy rekordközeli árvízi szintre, amely akár elérheti a 2013-as 890 centiméteres magasságot is.
Ennek megfelelően elrendelték a harmadfokú védekezési fokozatot, és felkészítették a lakosságot arra, hogy a település várhatóan 6-8 napig el lesz zárva a külvilágtól.
„Ez a legnagyobb probléma jelenleg, hogy Kisoroszi teljesen elszigetelődhet, és ennek megfelelően kell megoldanunk az ellátási kérdéseket” – mondta a polgármester.
Az elzárásra való felkészülés érdekében az önkormányzat biztosítja, hogy az alapvető élelmiszer-ellátás zavartalan legyen, emellett orvosi és tűzoltói ügyeleteket is fenntartanak. A legrosszabb esetben nagy teljesítményű motorcsónakokkal kell éjszakai vészhelyzetben átszállítani a folyón az embereket. „Ezek azok a problémák, amiket most kezelünk” – tette hozzá Molnár.
Ezt is ajánljuk a témában
Az 1838-as pesti árvíz évtizedekig élő emlék volt a régi pest-budaiak számára, és máig tartó következményei is lettek.
Az árvízvédelem hagyományos részét képező gátak megerősítése és a homokzsákok elhelyezése is folyamatban van. „Ezzel jól haladunk, és egyelőre minden a menetrend szerint megy” – számolt be a polgármester.
A település összefogott, és a falugyűléseken sokan jelentkeztek önkéntesként a védekezési munkálatokra.
Az önkormányzat koordinálásában a hivatalos szervek és a helyi lakosság közösen dolgozik azon, hogy minimalizálják a károkat. Az árvízvédelmi feladatokat a településre delegált vízügyi szakemberek és speciális mentőosztag is segíti. Molnár Csaba szerint egyelőre van elegendő emberi és anyagi erőforrás, de folyamatosan felülvizsgálják a helyzetet.
A polgármester hangsúlyozta, hogy akiknek el kell hagyniuk otthonukat, számíthatnak az önkormányzat segítségére.
Van, aki csak a bútorait pakoltatja feljebb, míg másoknál teljes evakuálásra van szükség, és az összes holmit biztonságos tárolóhelyre szállítják. Azok, akik úgy érzik, hogy elegendő homokzsákokkal és fóliával védekezniük, szintén megkapják a szükséges anyagokat.
Az árvízvédelmi felkészülés során a település mindent megkapott a kormánytól, amit kért, legyen az technikai eszköz, anyagi támogatás vagy személyi segítség. „Megfelelő időben kaptuk meg a szükséges támogatásokat, beleértve a speciális mentőosztag segítségét is” – mondta a polgármester.
***
Ezt is ajánljuk a témában
A sógorok azonnal segítséget kaptak Volánbusztól.