Igazából nincs valós vita Matolcsy és Nagy Mártonék között, mivel nincs kipróbált recept a változó világ kihívásaira
Nincs érdemi szakmai ellentét a Magyar Nemzeti Bank és a gazdasági kormányzat között, csak az együttműködés hiányzik.
A nemzetgazdasági miniszter szerint Brüsszel politikai alapon osztja szét a közösen felvett uniós hitelt, ebből pedig nem kér a kormány.
Nyitókép: MTI/Kovács Tamás
Idén 1,5 százalékkal nőhet a magyar gazdaság, noha erre az évre tavaly még mindenki magasabb GDP-növekedést várt – közölte Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, aki Pogátsa Zoltán közgazdásszal vitázott a VI. JÖSz Nyári Egyetemen. Az Index tudósítása szerint a tárcavezető kiemelte, hogy a magyar gazdaságot továbbra is az óvatos belső fogyasztás és a német ipar gyengélkedése fogja vissza. Kitért rá ugyanakkor, hogy
a fogyasztásban tapasztalható visszafogottság gyorsan oldódik, a jövőben a német gazdaság a kérdőjel. Mindenesetre egy év az újraindításból elment.
Nagy Márton ezúttal sem kímélte a Magyar Nemzeti Bankot, ahogy az Index szerint úgy fogalmazott, „mondogathatja az MNB, hogy itt nincs semmi látnivaló, ez nem igaz, hiszen a fogyasztás szerinte 80 százalékos szinten áll.”
Ezt is ajánljuk a témában
Nincs érdemi szakmai ellentét a Magyar Nemzeti Bank és a gazdasági kormányzat között, csak az együttműködés hiányzik.
Pogátsa Zoltán közgazdász egyetértett Nagy Mártonnal, szerinte
a mostani koalíciós német kormány politikája tökéletesen alkalmas arra, hogy tönkretegye a gazdaságot.
Ahelyett, hogy megtámogatná az autóipart, védővámokban gondolkodik. Pogátsa és Nagy egyetértett abban, hogy a német kormányzatnak valójában támogatnia kellene az autóipart. Nagy Márton szerint Németország egy tehetetlen kacsa, hatalmas álarccal, és ideológiai alapon hoz gazdasági döntéseket. A tárcavezető szerint külön nehézség, hogy a miniszterek Németországban más pártokból jöttek, így pedig egymást szidják. A nemzetgazdasági miniszter kiemelte,
soha nem fordult még elő olyan, hogy felmerült egy német gyár bezárása, ahogy azt mostanában a Volkswagen gyára körül láthatjuk.
Ezt is ajánljuk a témában
Az autóóriás üzemi tanácsa szerint kapóra jön a menedzsmentnek a német gazdaság gyengélkedése. Ráadásul a munkavállalók is benyújtják a számlát.
A két közgazdász abban is egyetértett, hogy az Európai Uniónak nincs stratégiája az autóipari átállásra, amit az is mutat, hogy a kohéziós támogatásokba sincs beépítve az elektromos autózás ösztönzése. Megjegyezték: az európai konzervatív költségvetési politika tovább mélyíti az uniós versenyhátrányt. Míg Amerika és Kína folyamatosan pénzt pumpál a gazdaságába, addig Európában a még a hiány célzott elengedésére sincs hajlandóság.
Pogátsa Zoltán arra is kitért, hogy a magyar gazdaságban a fogyasztás lassan tér magához és üdvözölte, hogy a kormány támogatja a minimálbér jelentős emelését. Nagy Márton ugyanakkor hozzátette, az átlag alatt keresőknek ennél is fontosabb a lakhatási kérdés. Szerinte
7 százalékos lakáshitel mellett az emberek már belevágnak a lakhatási kérdéseik kezelésébe.
Nagy Márton szerint a Draghi-jelentésben legalább van ötlet, noha az európai versenyképesség kérdésköre nem új keletű, de szerinte helytelen az irány, hogy uniós szinten adósodjanak el a tagállamok. A tárcavezető szerint azonban nagyon fontos, hogy a jelentésben a fiskális politikát is össze akarják vezetni, így az „integráció” felé mutat a Draghi-jelentés. Nagy Márton nem ért egyet a Kínával kapcsolatos résszel sem: a Draghi-jelentés egyszerre óva int és védekezésre szólít fel Kínával szemben, de a miniszter szerint a verseny lehet a megoldás.
Nagy Márton szerint a közös uniós hitelfelvétellel az a baj, hogy nem normatív alapon, hanem politikai alapon akarják szétosztani Brüsszelben.
Olyan politikai javaslatokat tettek, melyek a kormány pilléreit támadták meg. A kormány már nem bízik abban, hogy szabályalapon osztják újra a pénzt Brüsszelben.
Nagy Márton szerint az Európai Bizottság vezetői határozzák meg a közös hitelfelvételből származó pénz elosztását, ezt pedig politikai alapon teszik.
Ezt is ajánljuk a témában
Legalább 40-50 százalékkal emelkedhet a minimálbér összege 2027-ig, de több sorsdöntő változásra is számíthatnak a munkavállalók.