Ezt támasztja alá, hogy a globális károsanyag-kibocsátás a Covid-19 járvány során a teljes lezárások alatt 8 százalékkal csökkent, 2020 egészében pedig 5 százalékkal. Ennek a csökkenésnek a háromszorosára lenne szükség a cél elérése érdekében.
Pogátsa Zoltán szerint sem érhetők el jelenlegi gazdasági és társadalmi berendezkedésünk mellett a párizsi klímacsúcs célkitűzései. Felidézte: minél több ember él a Földön, annál nagyobb a kibocsátás is. Komoly szennyező a műtrágyahasználat miatt a mezőgazdaság, a közlekedés, de az urbanizáció is jelentős hatással van a klímaváltozásra. Jelenleg nincs olyan technológia, amellyel úgy nőne a GDP, hogy ehhez ne kelljen tovább növelni a károsanyag-kibocsátást. Pogátsa szerint ezért egy dolgot tehet az emberiség:
lemondunk a GDP további növeléséről, vagyis a nemnövekedés lehet a klímaváltozásra adott egyedüli válasz, mivel csak ezt a tényezőt képes befolyásolni az emberiség.
A közgazdász szerint ehhez arra van szükség, hogy a termelékenység növelésével és a technológia fejlődésével ne a megtermelt javak növekedjenek, hanem az emberek munkaórái csökkenjenek.
Hortay Olivér ugyanakkor vitatta a nemnövekedést mint megoldást a klímaválságra, szerinte a fenntartható fejlődés a kulcsa a környezetünk megóvásának. A Századvég szakértője arra figyelmeztetett, hogy az ember és más élőlények alapvető ösztöne a folyamatos haladás és fejlődés. Hortay szerint
nem kell lemondania az emberiségnek a civilizációs vívmányokról és nincs szükség radikális korlátozásokra a társadalomban, helyette az alkalmazkodóképesség növelésével kezelhető a változás. Legfeljebb 16 milliárd tonna károsanyag megkötésére képes a Föld ökoszisztémája, miközben a kibocsátás 37 milliárd tonna. Azt kellene elérnünk, hogy a felhasznált erőforrások ne haladják meg a természet erőforrásait, vagyis fenntartható módon használjuk ki a környezetünket.
Hortay a vita során többször is azt kérdezte Pogátsától, milyen módon képzeli el a nemnövekedést mint a kapitalizmust váltó új, globális gazdasági irányzatot. A közgazdász válaszából nem derült ki, hogy pontosan milyen konkrét intézkedésekkel lehetne kialakítani egy olyan világrendet, ahol nem a termelés és a hozzáadott érték növelése az elsődleges cél, hanem a jólét határozná meg a gazdaság fő mutatószámait.