Még mindig nem dőlt el: döntött a Kúria, újraszámolják az összes fővárosi szavazatot
Még el sem kezdődött a folyamat, de Karácsony Gergely máris csalást kiállt a Facebook-oldalán.
Újra kell számolni az összes leadott szavazatot a fővárosban, az ügyben nyilatkozott Karácsony Gergely és Vitézy Dávid is. A Mandiner közben megkereste a Nemzeti Választási Irodát.
Fotó: Máthé Gábor / MTI
Mint azt korábban megírtuk a Mandiner.hu felületén: az Alkotmánybíróság határozata szerint nem elég a kifogásolt szavazatok újraszámlálása a fővárosi főpolgármester-választás eredménye kapcsán. Az Alkotmánybíróság minapi határozata alapján a Kúria végzésében nem indokolta meg kellően, miért találta alaptalannak az NVB-határozat ellen előterjesztett bírósági felülvizsgálati kérelmet, ami a tisztességes bírósági eljáráshoz való jog sérelméhez vezetett.
Ezért a Kúria elrendelte a főpolgármester-választáson leadott összes érvényesnek nyilvánított szavazat Nemzeti Választási Bizottság általi átvizsgálását, valamint újraszámlálását.
A teljes újraszámolás után állapítják meg, ki lesz ősztől Budapest első embere.
Karácsony Gergely így reagált a döntésre: „A Kúria bírái, emberileg érthetően, nem kívántak asszisztálni ehhez, és nem kívánták maguk újraszámolni a negyven fokban nyolc nap alatt a 782 ezer érvényes szavazólapot, inkább törvényi alap nélkül kiadták ezt a feladatot a Nemzeti Választási Bizottságnak. A választási irodák tagjai a törvény szerint közreműködhetnek az újraszámolásban, de magát az újraszámolást a minden parlamenti párt részvételével működő választási bizottságnak kell végeznie.”
Vitézy Dávid ellenben úgy reagált: „A Nemzeti Választási Bizottságnak ezen a héten le kell bonyolítania az összes érvényes főpolgármesteri szavazólap újraszámlálását a Kúria vasárnapi döntése szerint. Ahogy már tegnap is írtam: egy versenyző demokráciában ilyen szoros eredmény mellett ez teljesen természetes - más kérdés, hogy korábban is sor kerülhetett volna már erre, különösen az érvénytelen szavazatok újraszámlálásakor a viszonylag magas tévesztési arányt látva.”
Emellett három garanciát sorolt fel: hogy az urnákat megfelelőképpen lezárva őrzik; hogy azokhoz nem fér hozzá senki illetéktelen; s hogy az újraszámlálás a „lehető legszélesebb nyilvánosság” bevonásával történjen.
Vitézy reméli, hogy „a fenti garanciális feltételek Karácsony Gergely számára is elfogadhatóak.
„Magam részéről természetesen készen állok arra, hogy a fentieket vele közösen is képviseljem a nyilvánosság és a Nemzeti Választási Bizottság felé, ha erre van részéről nyitottság.”
Portálunk az ügyben hétfőn délelőtt kereste a Nemzeti Választási Irodát. Kérdésünkre az alábbi választ kaptuk: „a Nemzeti Választási Bizottság várhatóan a mai napon 14 órakor megrendezésre kerülő ülésén hoz döntést a 2024. június 9-i főpolgármester-választáson leadott érvényes szavazatok újraszámolásának módjáról. Az ülést követően a Nemzeti Választási Iroda közleményben is tájékoztatja a sajtó képviselőit a meghozott döntésről.”
Mint ismeretes: a június 9-i önkormányzati választások keretében a budapesti főpolgármester-választáson Karácsony Gergely 371 466 (47,53 százalék), míg Vitézy Dávid 371 142 szavazatot (47,49 százalék) szerzett. Ez azt jelentette, az eddigi, baloldali ellenzéki főpolgármester mindössze 324 szavazattal nyert. A rendellenességek miatt viszont elrendelték a kétes szavazatok újraszámlálását. Vitézy Dávid a IV. és VII. kerületben kérte ezt a procedúrát, a régi-új főpolgármester pedig teljesen új választást kért, ezeket azonban elutasították, sőt az elmúlt hét során a Kúria is úgy nyilatkozott, hogy nem lesz új választás a fővárosban. Az újraszámolt, csalásgyanús szavazatok száma 24592 volt, s ezek újraszámlálása után Karácsony Gergely már csak 41 szavazattal győzött. Ezután fellebbezett Vitézy az Alkotmánybírósághoz, hogy a választási eredmény megsemmisítését kérje.
Az Alkotmánybíróság álláspontja szerint a Kúria az Alaptörvény 28. cikkét figyelmen kívül hagyva minősítette az érvényes szavazatok újraszámolására vonatkozó indítványozói kérelmet új jogsértésnek. Az Alaptörvénynek megfelelő értelmezés szerint azonban a Kúria feladata annak megállapítása lett volna egy korábban állított jogsértés kapcsán, hogy az új bizonyítékok alapján szükségessé vált-e az érvényes szavazatok újraszámolása. A határozat értelmében a tisztességes eljáráshoz való jog sérelme valósul meg, ha a választási eljárás során nem azonos szempontok alapján értékelik a szavazatok érvényességét, illetve érvénytelenségét.
Ezt is ajánljuk a témában
Még el sem kezdődött a folyamat, de Karácsony Gergely máris csalást kiállt a Facebook-oldalán.
Ezt is ajánljuk a témában
Az ügyben a Kúriának új eljárást kell lefolytatnia, és új döntést kell hoznia.
Kapcsolódó cikkek a Választás 2024 aktában.
A leginkább csak egyetlen politikusra épített formációkra szinte senki nem volt kíváncsi június 9-én, de egyelőre egyikük sem adta fel.
Brutálisan megerősödött az Európai Parlamentben az ex-kisantant, emellett is vannak hatalmas vesztesek és óriási nyertesek is. Kiszámoltuk, mutatjuk!
A bizottsági helyek kiosztásánál is kiderült: semmibe veszik a konzervatív szavazókat. Megint. Kiszámoltuk, megmutatjuk – vajon hány jobboldali szavazó kell ahhoz, hogy ugyanannyit „érjen” a szava, mint egy balos voksolónak?