Az európai gazdák világossá tették, mit várnak az Európai Unió új vezetőitől
Ursula von der Leyen vezetésével Brüsszel megmutatta, milyen a gazdaellenes agrárpolitika.
Nehéz dolga lesz az új uniós testületeknek, mivel a gazdák bizalmának visszaszerzése érdekében Brüsszelnek egy teljesen új programot kell hamarosan az asztalra tennie. Ráadásul a Green Deal bukása nem járt együtt Ursula von der Leyen bukásával.
Nyitókép: Getty Images
A június 9-ei európai parlamenti választások megerősítették, hogy Brüsszel korábbi, erőltetett zöldpolitikája helyett a gazdák mellett áll az európai társadalom jelentős része. Ezt a jobboldal megerősödése támasztja alá nem csak az uniós választásokon, hanem az egyes tagállamok választási eredményein, például a holland választások eredménye is igazolja.
A Green Deal Frans Timmermans holland politikussal együtt végleg megbukott 2024 elején, amikor a gazdák Európa-szerte azért demonstráltak, hogy vegyék őket emberszámba.
Az újraalakuló Európai Parlament és az Európai Bizottság ugyanakkor még tartozik az uniós gazdáknak azzal a programmal, ami az elvárásaikat figyelembe véve megfelel az európai emberek környezeti, fenntarthatósági igényeinek is.
A termelők a legtöbb tagállamban elsősorban az uniós agrárpolitika és zöldpolitika miatt vonultak az utcára. Brüsszel a több hónapon át kitartó gazdatüntetésekre válaszul a legtöbbet bírált intézkedéseket visszavonta, Ursula von der Leyen régi-új bizottsági elnök pedig stratégiai párbeszédet hirdetett a mezőgazdaság és az állattartás szereplőivel, valamint az európai érdekképviseletekkel. Ezeknek az egyeztetéseknek egyelőre még nincs kézzelfogható eredményük, ám a felek bizakodók.
A gazdák és az őket támogató – elsősorban vidéki – állampolgárok nemet mondtak
Az agrárium szereplői emellett nagyobb részvételt kérnek a saját jövőjükkel kapcsolatos döntésekben.
A legnagyobb uniós agrárszövetkezetek, a Copa-Cogeca választási kiáltványában hét pontban határozta meg azokat a stratégiai területeket, amelyek fejlesztésével garantálható az Európai Unió mezőgazdaságának és élelmiszer-előállításának átalakulása, fenntarthatóvá tétele. A gazdák emellett komoly vállalást is tettek: főszerepet vállalnak az EU klímasemlegességi törekvéseiben. A legfontosabb feladatok a következő években:
Ezt is ajánljuk a témában
Ursula von der Leyen vezetésével Brüsszel megmutatta, milyen a gazdaellenes agrárpolitika.
Egyelőre kevés információ van arról, hogy az uniós intézmények miként próbálják a gazdák érdekeit előtérbe helyezni. Noha az előző ciklushoz képest a baloldal, a szélsőbaloldal és a zöldek jelentősen visszaszorultak, ám hálózatuk befolyása továbbra is jelentősnek mondható.
Komoly kihívást jelent az általuk és az NGO-hálózatuk által az emberekre és a politikusokra erőltetett „zöldterror”, vagyis azok a vádak, amelyek szerint a gazdák érdekeit képviselők gyakorlatilag nem foglalkoznak a környezet állapotával és a klímaváltozással. Ez egyfajta zsarolási potenciál marad a továbbiakban is, és a politikusok népszerűsége, megítélése a tét, ezért sok uniós tisztségviselő inkább a hangzatos, ám megvalósíthatatlan fenntarthatósági célok mellé áll.
Nem csak a baloldali politikusok és a hozzájuk köthető civil szervezetek lobbiereje jelentős, de a nagy nemzetközi agrárvállalatoknak is szabad bejárása van az Európai Unió testületeibe. Az agrárlobbi befolyása jelentős, a multik pedig elsősorban a kistermelők érdekeire jelentenek veszélyt.
Ezt is ajánljuk a témában
Már az Egyesült Államok is elismeri, ha nem jönne az EU-ba ukrán csirke, akkor is nőne a gyártók profitja.
A leginkább elutasított, ám az agráróriások által várt lépések közül kiemelendő a nagybirtokrendszer uniós kiépítése, a GMO és NGT (új típusú géntechnológiákkal előállított növények) termesztés engedélyezése és támogatása, valamit a KAP jelenlegi rendszerének fenntartása.
Ezt is ajánljuk a témában
Hiába sietne Brüsszel, a tagállamok között nem lesz egyhamar kompromisszum az új géntechnológiák alkalmazásáról.
A nemzetközi érdekek is komoly befolyással bírnak a brüsszeli döntéshozatalra. Itt elsősorban az Egyesült Államok nyomásgyakorlása jelent veszélyt az európai gazdákra.
Washingtonnak kiemelt érdeke az ukrán mezőgazdaság feltétel nélküli támogatása és ezt el is várja az uniótól.
Látható is az eredmény: az Ukrajnából érkező élelmiszerek és mezőgazdasági alapanyagok importja először a kelet-európai termelőknek okozott jelentős veszteségeket, majd amikor már a nyugat-európai gazdák is megérezték a szolidaritás káros hatását, mintegy két év időhúzás után Brüsszel meghozott néhány piacvédelmi intézkedést. Ám ezek koránt sem nyújtanak valós védelmet, az uniós gazdák továbbra is versenyhátrányban vannak a világ legszigorúbb előírásai miatt, amelyeket csak az EU-ban tartat be Brüsszel.
Ezt is ajánljuk a témában
Kelet-Európa ismét süket fülekre talált Brüsszelben, Franciaország viszont megkapta, amit akart.