Nyitókép: Getty Images
Tanultak a gazdák az Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottság káros agrárpolitikájából, ezért a legnagyobb európai agrár-érdekképviseletek, a Copa és a Cogeca az európai termelők nevében választási kiáltványt tett közzé.
Ebben felszólítják a júniusi európai parlamenti választások után felálló új uniós intézményeket, hogy térjenek vissza a Párizsi Megállapodásban foglaltakhoz, vagyis kezeljék ismét prioritásként Európa élelmiszer-önellátását, valamint a vidék fejlődését.
A dokumentum hét pontban határozta meg azokat a stratégiai területeket, amelyek fejlesztésével garantálható az Európai Unió mezőgazdaságának és élelmiszer-előállításának átalakulása, fenntarthatóvá tétele. A gazdák emellett komoly vállalást is tettek: főszerepet vállalnak az EU klímasemlegességi törekvéseiben. A legfontosabb feladatok a következő években:
- alkalmazkodás a klímaváltozáshoz
- a fenntartható élelmiszer-előállítás megteremtése a versenyképesség és jövedelmezőség erősítése mellett
- az agrár-generációváltás elősegítése
- a növényegészségügy és az állatjólét növelése az új technológiákkal
- a mezőgazdaság és az erdőgazdálkodás hozzáférhetősége a megújuló energiához
- a szövetkezetek megerősítése, versenyképességük növelése
- a vidéki területek fejlesztése, az új technológiákba való beruházásokkal
A termelők emellett – tanulva Brüsszel 2019 és 2024 közötti káros, romboló agrárpolitikájából – kijelölték azt a négy szakpolitikai irányt is, amellyel a fenntarthatósági- és klímacélok teljesítése mellett a vidéki területek fejlődése és a gazdák versenyképessége is garantálható.
A klímaváltozás a gazdák egyik legnagyobb kihívása
A választási kiáltvány emlékeztet, a gazdák az egyik legnagyobb elszenvedői az éghajlatváltozásnak, éppen ezért jelentős erőfeszítéseket tesznek a fenntartható termelési gyakorlatokra való átállás érdekében.
A gazdák meg tudnak felelni a környezeti és társadalmi igényeknek, fenntarthatóvá téve az élelmiszer-előállítást, de csak akkor, ha megmarad a versenyképességük.
Ezért az uniós termelők arra szólítják fel az EU leendő vezetőit, hogy
- erősítsék meg a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot korlátozó szabályokat, és a gyakorlatban is lépjenek fel a kereskedők erőfölényével szemben.
- Támogassák, jutalmazzák azokat, akik komoly erőfeszítéseket tesznek a fenntarthatóbb gazdálkodás érdekében,
- valamint ösztönözzék a rövid ellátási láncok és a termelői piacok működését.
A Copa-Cogeca arra emlékeztetett, a 2019 és 2024 közötti uniós ciklusban mindenki számára világossá vált, hogy az európai mezőgazdaság versenyképességét nem tehetik tönkre a politikai ambíciók.