Ennek hiányában az az abszurd helyzet áll elő, hogy aki ukrán vagy dél-amerikai alapanyagokból készült termékeket vásárol, gyakorlatilag olyan élelmiszert fogyaszt, amelyet az unióban tilos előállítani. Ukrajnában például olyan növényvédő szerek is használatban vannak, amilyeneket az EU-ban már évtizedekkel ezelőtt betiltottak.
Ukrajnában olyan növényvédő szerek is használatban vannak, amilyeneket az EU-ban már évtizedekkel ezelőtt betiltottak”
Az uniós mulasztás mögött az állhat, hogy sok német és holland vállalat vitte el harmadik országba a termelést, főként Ukrajnában szereztek érdekeltségeket. Az Európai Bizottság sok döntése mögött gazdasági érdekek és lobbisták tevékenysége sejthető.
Az európai versenyhátrány a klímacélokat is hátráltatja. Az OECD arra figyelmeztet, azzal, hogy az EU nem hoz piacvédő kereskedelmi szabályozást, lényegében kiszervezi az ühg-kibocsátást a harmadik országokba. Ez azt jelenti, hogy nálunk hiába csökken a mezőgazdasági környezetszennyezés, ha a világ más részein részben az európai vállalatok és a globális agrárcégek tevékenysége hozzájárul a növekedéséhez.
A francia gazdák napjainkban főként azt üzenik demonstrációjukkal az uniós döntéshozóknak, hogy tönkreteszi őket a ratifikálás előtt álló, bár egyre kisebb eséllyel megvalósuló EU–Mercosur szabadkereskedelmi egyezmény.
A Brüsszelt érő kritikák szerint a harmadik országokkal kötött szabadkereskedelmi megállapodásokkal az EU „csereáruként” tekint a mezőgazdaságra, vagyis ipari alapanyagok kedvezményes beszerzéséért cserébe kitárja a közös élelmiszerpiacot a hazaiakhoz képest silány minőségű termékek előtt.
Gazdasági helyett politikai érdekek
Az EU gazdálkodói tehát részben a jólét, részben gazdasági érdekek, részben pedig politikai célok áldozatai. Ez persze nem jelenti azt, hogy minden termelő fenntarthatóan műveli a területét, nem juttat ki a kelleténél több vegyszert, és nem pazarol. Fontos megjegyezni azonban, hogy a termelők első vonalbeli elszenvedői a klímaváltozásnak, és ezzel tisztában vannak. A rekordot döntő 2022. nyári aszály például a legelők kiszáradását okozta, ezért több takarmányra volt szükség, ami jókora költségnövekedést jelent. Emellett a tejtermelésre is negatív hatással volt a szárazság és a forróság, ráadásul a kertészetekben és a szántókon is katasztrofális pusztítást végzett a szélsőséges időjárás.
A szakemberek szerint a baromfi lesz a jövő fehérjeforrása”
A realitásokat persze gyakran felülírja a politika. A European Green Deal egyik fontos része, a Farm to Fork stratégia olyan előírásokat tartalmaz, amelyek a gazdálkodók és a szakemberek szerint irreálisak. A programot bemutató Frans Timmermans holland baloldali politikus rendszeresen hangsúlyozta, hogy radikális intézkedésekre van szüksége az EU-nak a klímacélok eléréséhez. Feltűnő azonban, hogy a radikális agrárintézkedések bevezetésének jelentős részét a tagállamok minisztereinek kellett megakadályozniuk, az iparban vagy a közlekedésben – vagyis a leginkább szennyező ágazatokban – viszont gyakorlatilag semmit nem sikerült végrehajtani.