Magyarország megőrizte békepártiságát, de a nyomás marad – szakértő a NATO-megállapodásról
Ha a többiek a kútba ugranak, nekünk nem kell utánuk ugranunk – fogalmazott Kiszelly Zoltán politológus.
Orbán Viktor rendkívüli találkozón jutott megegyezésre Jens Stoltenberg NATO- főtitkárral, a részletekről pedig Somkuti Bálint biztonságpolitikai szakértőt kérdeztük.
Nyitókép: Getty Images
Orbán Viktor miniszterelnök sajtótájékoztatón jelentette be, hogy egy speciális NATO megállapodás alapján Magyarország a továbbiakban nem blokkolja a szervezet többségi döntéseit, ugyanakkor minden, NATO-területen kívüli akció csak önkéntes lehet, aminek hála hazánk ténylegesen kimaradhat az orosz–ukrán konfliktusból.
Magyarország sem pénzt, sem embert nem küld az esetleges jövőbeli NATO-misszióba” – jelentette ki a sajtótájékoztatón Orbán Viktor.
A megállapodás kapcsán először Kiszelly Zoltán politológust kerestük meg, aki úgy fogalmazott, hogy „ha a többiek a kútba ugranak, nekünk nem kell utánuk ugranunk”. Majd Somkuti Bálint biztonságpolitikai szakértőt is felhívtuk azzal kapcsolatban, hogy miként kell értékelnünk ezt a megegyezést, amire azt a választ kaptuk, hogy „igazából az a megállapodás került valamilyen szinten formalizálásra, amiről Orbán Viktor miniszterelnök úr már beszélt, hogy mindenképpen azt akarja, hogy Magyarország kimaradjon a háborúból, és se anyagilag, se élő erővel, se fegyverrel ne keveredjen bele ebbe a konfliktusba”.
Ezt is ajánljuk a témában
Ha a többiek a kútba ugranak, nekünk nem kell utánuk ugranunk – fogalmazott Kiszelly Zoltán politológus.
Szerinte nagyon fontos, hogy „a NATO megkapta, amiről az Európai Unió nem volt hajlandó tárgyalni, hogy tesz az irányunkba egy gesztust, amiért cserébe nem akadályozzuk azokat a folyamatokat, amelyeket a tagállamok többsége szeretne végrehajtani”. Sőt,
a miniszterelnök úr is arról beszélt a sajtótájékoztató után, hogy Magyarország nem gátolja a NATO-tagállamok többségét, ha úgy dönt, hogy bármilyen szempontból támogatja Ukrajnát a NATO képében.”
Arra a kérdésre, hogy ebből az következik-e, hogy a nyugat részéről enyhül a nyomás hazánkon a háborúba való belépés érdekében, a szakértő válasza az volt, hogy „nem lehet megmondani, hogy a NATO szándékai mik a konfliktus szempontjából”. Szerinte „azt a stratégiai kétértelműséget akarják fönntartani, amivel igyekeznek Oroszországot visszatartani attól, hogy olyan lépéseket megtegyen, ami a NATO-nak súlyos érdekeit sértené”.
Mint azonban kitért rá, „az alapvető gondot az jelenti, hogy egy ilyen NATO-beavatkozás egy atomháborúnak a veszélyével riogat, és Oroszország többször hangsúlyozta, hogy nem tűri el, ha külső szervezetek aktívan beavatkoznak”.
Nyilván a passzív beavatkozás, ami már most is zajlik, egy másik történet, úgyhogy ebben az esetben a NATO-nak az ilyen irányú lépései egy atomháború veszélyét hordozzák magukban.”
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
A Kreml szóvivője a TASZSZ-nak adott interjújában világosan fogalmazott.
Oroszország állítólag 12 000 észak-koreai katonát telepített Kurszk megyébe az augusztus eleje óta harcoló ukrán csapatok kiszorítására.
Az ukrán elnök nekiment a német kancellárnak, amit Mark Rutte sem hagyott szó nélkül.