Magyarország megőrizte békepártiságát, de a nyomás marad – szakértő a NATO-megállapodásról

2024. június 12. 14:06

Ha a többiek a kútba ugranak, nekünk nem kell utánuk ugranunk – fogalmazott Kiszelly Zoltán politológus.

2024. június 12. 14:06

Nyitókép: Orbán Viktor miniszterelnök sajtótájékoztatón beszélt a NATO-megállapodásról. Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Orbán Viktor miniszterelnök sajtótájékoztatón jelentette be, hogy megállapodás született a NATO-val, amely szerint Magyarország nem blokkolja a szervezet többségi döntéseit, ugyanakkor abban is megállapodott Jens Stoltenberg főtitkárral, hogy 

minden NATO-területen kívüli akció csak önkéntes lehet, 

így Magyarország továbbra is kimarad az orosz–ukrán háborúból. „Magyarország sem pénzt, sem embert nem küld az esetleges jövőbeli NATO-misszióba” – jelentette ki a sajtótájékoztatón Orbán Viktor. 

Ezt is ajánljuk a témában

Kiszelly Zoltán politológus szerint ezzel a megállapodással „Magyarország bebizonyította, hogy megbízható NATO-szövetséges, de ami ennél is fontosabb, azt is, hogy a nemzeti érdekek előbbre valók, így az ország békepártisága is”.

Az elemző tartja, a konstruktív tartózkodás esetéről van szó, ami lefordítva annyit tesz: 

ha a többiek a kútba ugranak, nekünk nem kell utánuk ugranunk. 

A politológus hozzá tette, kíváncsian várja, hogy mely országok lesznek hasonlóan bátrak az unióban, ám szerinte ez a lépés egyedül talán csak Szlovákia esetében jöhet szóba. Így a nyomás sem fog csökkeni a békepárti országokon az elkövetkező időszak európai vitáiban.

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 143 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
states-2
2024. június 12. 17:37
Szép volt Viktor, Orbán már megint lezúzta a nyugati és a hazai komcsikat is, Ukrajna egy buznyákot sem kap tőlünk a háborús öngyilkolására.
lauderstenonis-2
2024. június 12. 16:32
0rbán és a fidesz nem békepárti, hanem ruszkipárti. És aki a háborús agresszor ruszkikat támogatja, az háborúpárti.
nempolitizalok-0
2024. június 12. 16:14 Szerkesztve
A megnyugtató megoldást egyedül a kilépés jelenti. Egyébként nem véletlenül repült ide a faszi, ez amit Mo csinál, ugyanis a szétesés kezdete. Megakadályozni nem lehet, más országok is fognak bennünket követni. Köszönhető ez a NATO amerikaiak által intézett agresszív és európára nézve rendkívül hátrányos terjeszkedési politikájára. Elég egyértelmű, a NATO alapszabályába nem véletlenül került a védelmi jelleg, egyébként szinte egyetlen ország sem lépett volna be az amerikaiak mellé. A helyes eljárás az alapszabály módosítás és ennek nyomán új népszavazások kiírása lenne. Elég baj, hogy nincs erre mechanizmus, azaz az USA azt csinál amit akar. Orbánék ezért kényszerülnek erre a fura eljárásra és a fősegg is ezért bólógat rá.
krisztoforo48-2
2024. június 12. 15:52
Ez nem diplomáciai nyelven szólva annyit jelent: lófaszt a seggetekbe,sem emberek,sem fegyverek,sem pénz-bekaphatjátok!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!