Amerikának olyan vezetőre van szüksége, mint Orbán Viktor – Patrick Deneen a Mandinernek
Interjú a tengerentúli jobboldal állapotáról, a félidős választásról és új könyvéről.
Méltató könyvrecenziót írt a First Things Csák János Amerikai géniusz című kötetének angol kiadásáról.
Fotó: MTI/Lakatos Péter
Csák János kulturális és innovációs miniszter Amerikai géniusz című kötetének angol nyelvű kiadásáról közölt méltató recenziót a First Things magazin.
A kötetet olyan republikánus politikusok és konzervatív aktivisták, gondolkodók ajánlják, mint Larry Arnn, Rick Santorum, Christopher Rufo, Rod Dreher és Patrick Deneen – utóbbi, a Notre Dame Egyetem többször Budapesten járt, többkötetes politikatudósa írta hozzá az előszót. Deneennel a Mandiner többször is készített interjút, az utolsót 2024 áprilisában.
Ezt is ajánljuk a témában
Interjú a tengerentúli jobboldal állapotáról, a félidős választásról és új könyvéről.
Ezt is ajánljuk a témában
Az amerikai jobboldal végre szakít libertárius kinövéseivel, és megtanul cselekedni. Eközben sokat tanulnak Magyarországtól. Interjúnk!
A recenzió megjegyzi, hogy miközben a kötet egy Amerikának írt „szerelmes levél”, az ország hibáit sem feledi, rögtön a nyitó fejezet a feketék és indiánok elleni diszkriminációval kezdődik.
Csák a kötetben – mint írják – arra a következtetésre jut, hogy a határtalanság „az amerikai élet egzisztenciális lényege”: végtelen a tér, és magad mögött hagyhatod múltadat, múlt nélküli emberként viselkedhetsz, és utat választhatsz magadnak.
„Amerika intézményeinek és jellemének ereje a legnagyobb gonoszságokk forrása is egyben. Az agresszív terjeszkedés kulcsfontosságú összetevője az amerikai zsenialitásnak, de elkerülhetetlenül lábbal tiporja a többieket. Nem oldottuk meg ezt a dilemmát. Ahhoz, hogy olyan energikus emberek legyünk, akik vagyunk, szükségünk van ’haszonra, tulajdonra, hatalomra és kalandra éhségre, olyan szellemi és fizikai képességek alkalmazására, amelyek az emberiség születési joga’” – írja a recenzió.
Bár „Szent Ágostont nem említi, Csák az egyik legaugusztiniánusabb elemzést nyújtja Amerikáról, amivel találkoztam. Nem démonizálja nemzetünket; igazán csodálja. Mégsem hajlandó figyelmen kívül hagyni, kimagyarázni vagy elmosni bűneinket, kudarcainkat és belső ellentmondásainkat, és felismeri, hogyan származik civilizációnk pompája és gonoszsága ugyanabból a gyökérből. Olyan ügyesen leplezi le képmutatásainkat és homályosságainkat, mint Ágoston az ő Rómájáét” – írja a recenzens, Peter J. Leithart, aki maga is jelentős teológus szerző.
Leithart azzal zárja könyvismertetőjét: miközben Csák János „tudja, hogy az egész világon tétje van annak, ami itt történik, és miközben határozottan állást foglal jelenlegi kulturális és politikai csatározásainkban, kívülálló státusza megszabadítja őt a pártérdekek torzulásaitól. Az Amerikai géniusz ritka ajándék.”
A kötetet magyarul az MCC Press adta ki.
Ezt is ajánljuk a témában
Amerika megkerülhetetlen, bármilyen módon viszonyulunk hozzá. Régi mítoszait viszont mind a rohanó idő, mind belső és külső vitái kikezdték. Recenziónk Csák János „Az amerikai géniusz” című kötetéről.
Ezt is ajánljuk a témában
A magyaroknak nagyon büszkének kell lenniük arra, hogy szerte a világon figyelik a politikájukat – vallja Christopher F. Rufo. A Danube Institute meghívására Magyarországra látogató konzervatív amerikai gondolkodóval beszélgettünk, aki a kritikai fajelmélet és más progresszív vadhajtások hangos kritikusa.