Megkerestük a Transparency International Magyarországot is!
A szervezet részéről egyebek mellett közölték,
összesen 5 millió forintot kaptak ezért a munkáért, ami 200 munkaórát jelent.
A megbízatás pontos tartalmát firtató felvetésünkre kifejtették: a monitorozás során a BKK ajánlatkérői dokumentumait és az ajánlattevők ajánlatait ellenőrizték abból a szempontból, hogy azok műszakilag megfelelőek-e, igazodnak-e a piaci és szakmai standardokhoz és jogilag érvényesek-e. „Továbbá és elsőrendűen azt vizsgáltuk, hogy a közbeszerzési eljárásban a dokumentumok, az ajánlatkérő és az ajánlattevők egymás közötti kommunikációja és a bírálati, kiválasztási eljárás a törvény rendelkezéseknek és az átláthatóság követelményeinek megfelelően zajlott-e” – írták.
Megkérdeztük azt is, az adóhatósági nyomozás, a súlyos visszaélésekre utaló, napvilágra került információk nyomán utólag mennyire elégedettek ezzel a munkával?
Közölték: „A TI-Magyarország által végzett monitorozás az A-Híd egyébként szabályos kiválasztását eredményező közbeszerzési eljárásra irányult, ezért sem a BKK és az A-Híd közötti vállalkozási szerződés teljesítésére, sem az A-Híd bármely egyéb kifizetéseire nem volt rálátásunk, azok ellenőrzése nem is volt a feladatunk. A TI-Magyarország nem az A-Híd céges auditját végezte el, semmiféle felelősségünk azért nincsen, hogy az A-Híd kinek és milyen jogcímen teljesített kifizetéseket.”
Arra nem tértek ki, hogy bármi kifogásuk lett volna, amiért jócskán megdrágult, csökkentett műszaki tartalommal valósult meg a beruházás.
Ugyanakkor az időrendiség kapcsán leszögezték:
a szerződést 2021. február 2-án írták alá a felek, és „itt véget is ért a mi feladatunk, az aláírt vállalkozási szerződés teljesítését nem vizsgáltuk”.
Az azóta kirobbant botrány kapcsán csupán annyit közöltek, amennyiben kiderül, hogy a „kifizetések bármilyen szempontból szabálytalannak bizonyulnak, úgy a reményünket fejezzük ki, hogy a hatóságok kiderítik a történteket és elszámoltatják a felelősöket”.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt