Kimutatható: tényleg a kapzsiság tornászta fel az árakat
Korábban soha nem volt még a magyar GDP-hez viszonyítva olyan nagy arányú a vállalkozások profitja, mint a tavalyi harmadik és negyedik negyedévben. Elemzésünk!
Az elmúlt évekhez képest szerényebb béremelésre számíthatnak jövőre a versenyszféra munkavállalói. A fizetések értéke ugyanakkor az idei csökkenést követően ismét emelkedik 2024-ben, a minimálbérek pedig értékállók maradtak.
A legtöbb vállalkozásnál ezekben a hetekben dől el, mekkora béremelésre számíthatnak a munkavállalók 2024-ben. Egyes állami vállalatoknál és a piaci szereplők meghatározó részénél januárban is tárgyalnak még a keresetek emeléséről.
Nincsenek könnyű helyzetben idén a munkáltatók, mivel
A nagyvállalatok egy részének ugyanakkor profitnövekedést hozott az idei rekord magas éves infláció, ezért ezeknél a cégeknél lesznek 2024-ben is a nagyobb emelések.
Ezt is ajánljuk a témában
Korábban soha nem volt még a magyar GDP-hez viszonyítva olyan nagy arányú a vállalkozások profitja, mint a tavalyi harmadik és negyedik negyedévben. Elemzésünk!
„A bértárgyalások már sok helyen lezárultak, de januárban is várhatók egyeztetések a vállalatvezetők a munkavállalók között. Átlagosan 8-10 százalékos keresetemelésekről születnek döntések” – mondta a Mandiner megkeresésére Mészáros Melinda.
A Liga Szakszervezetek elnöke kiemelte: a munkáltatók idén jellemzően bérfejlesztési csomagokban gondolkoznak. Ez azt jelenti, hogy az alapbérek elmúlt éveknél szerényebb emelése mellett a juttatásokat is emelik, így összességében elérhető a két számjegyű keresetnövekedés. Mészáros Melinda emlékeztetett: a november végén aláírt minimálbér-megállapodás bérajánlást is tartalmaz. Ebben a munkavállalói és a munkáltatói oldal arra kéri a vállalatokat, hogy jövőre is emeljék a béreket, megőrizve azok reálértékét.
Ezt is ajánljuk a témában
Kőbe vésték a bérmegállapodást, de a tárgyalások ezzel nem érnek véget.
A Liga elnöke kérdésünkre felidézte: 2023-ban azoknál a munkáltatóknál, ahol működik munkavállalói érdekképviselet, nagyrészt inflációkövető, vagy azt meghaladó béremelés volt a jellemző.
Mészáros Melinda emlékeztetett: „Továbbra is a bizonytalanság tapasztalható a gazdasági élet szereplőinél, akik ebben a helyzetben még középtávon sem tudnak előre tekinteni. Ez a bizonytalanság a bértárgyalásokon is megmutatkozik, ezért hosszú távú, több éves bérmegállapodásokra idén csak kevés helyen számítunk” – fogalmazott a szakszervezeti vezető.
Az elnök azt is elmondta, hogy az autóipar átmenet előtt áll, ezért a tárgyalások során több gyártónál és a beszállítóknál is előkerülnek olyan megállapodások, amelyek a munkaerő megtartását garantálják. Mészáros Melinda szerint az érintett ágazati szereplőknél a következő években kevesebb lesz a munka, ugyanakkor a munkaerő megtartásában érdekeltek a vállalkozások.
Az elmúlt évek gyakorlatától eltérően most a munkáltatók jelentős része januári béremelésre készül azok közül a vállalkozások közül is, amelyek a bérrendezést az új üzleti évtől, májustól hajtják vére.
Az országos konföderáció tapasztalatai szerint több munkáltató is decembertől emeli a fizetéseket, összhangban a minimálbér és a garantált bérminimum előrehozott emelésével.
Mészáros Melinda hozzátette: nem mindenhol sikerül megegyezni még idén a 2024-es évről, de a tárgyalások nincsenek késésben, ugyanis egy januári bérmegállapodás esetén is az emelt összeget kapják február 10-ig az érintett munkavállalók.
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter korábban többször hangsúlyozta, jövőre már az idei 17 százalék feletti inflációnál jóval mérsékeltebb, 4-6 százalék közötti fogyasztói-áremelkedés várható. Ezért a keresetek vásárlóerejének átmeneti visszaesését követően a kormány azt szeretné, ha visszatérne az elmúlt évekre jellemző, legalább 5 százalék körüli reálbér-emelkedés.
Ehhez a munkáltatóknak 10-11 százalékos béremelést kellene végrehajtaniuk. Ez egyébként nekik is érdekük, mivel
Ezt is ajánljuk a témában
Megjelent a Magyar Közlönyben a legkisebb bérek emeléséről szóló kormányrendelet.
A szakszervezetek, a munkáltatói érdekképviseletek és a kormány idén a megszokottnál egy hónappal hamarabb, november végén már aláírta a minimálbér-megállapodást. Az idei magas infláció miatt a legkisebb keresetek emelését egy hónappal hamarabb, már decemberben végre kell hajtaniuk a foglalkoztatóknak. Az előrehozott béremeléssel idén a legkisebb keresetűeket nem éri reálkereset-visszaesés. Ettől a hónaptól
Az érintett munkavállalók január elején érkező fizetésükkel már a megemelt összeget kapják.
A munkáltatói bérajánlat kialakítását célzó egyeztetési folyamatot megakasztotta az advent második vasárnapjára, illetve az azt követő hétfőre időzített Volánbusz figyelmeztető sztrájk. A SZAKSZ által megfogalmazott 25 százalékos bérkövetelés nem összeilleszthető a cégcsoport, illetve a nemzeti költségvetés lehetőségeivel, annak vitatott jogszerűsége és időzítése pedig aláásta a kölcsönös bizalmat, amely nélkülözhetetlen a 2024-es bérmegállapodás megkötéséhez – ismertette közleményében a munkáltatói és a tulajdonosi oldal álláspontját Pafféri Zoltán, a MÁV Zrt. vezérigazgatója. A MÁV-Volán csoportnál működő reprezentatív szakszervezetek és a munkáltató képviselőit tömörítő Csoportszintű Érdekegyeztető Tanács ülésén korábban a szakszervezetek 15 százalékos béremelésre tettek javaslatot. Magyarország legnagyobb állami közszolgáltató vállalatánál január közepén várható a bérmegállapodás.
Ezt is ajánljuk a témában
A buszosok mellett a vasutasok is egyre türelmetlenebbek, mindenki a bérmegállapodásra vár.
Nyitókép: MTI