Veszélybe sodorja a minimálbér emelését a Gyurcsány-barát szakszervezet
A Magyar Szakszervezeti Szövetség politikai aknamunkája ellentétes a munkavállalók érdekével.
Hivatalossá vált a bérmegállapodás: a minimálbér összege decembertől bruttó 266 800 forint lesz, a garantált bérminimum pedig 326 ezer forint. Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke a Mandiner megkeresésére elmondta, a tárgyalások folytatódnak a következő évek nagyszabású bérreformjáról.
A minimálbér összege decembertől 15 százalékkal bruttó 266 800 forintra, a garantált bérminimum összege pedig 10 százalékkal 326 ezer forintra emelkedik.
A legkisebb keresetek emeléséről szóló megállapodást hétfőn írta alá a kormány a munkáltatói érdekképivseletekkel és a szakszervezetekkel. A Magyar Szakszervezeti Szövetség – a várakozásoknak megfelelően – nem írta alá a dokumentumot.
Ezt is ajánljuk a témában
A Magyar Szakszervezeti Szövetség politikai aknamunkája ellentétes a munkavállalók érdekével.
Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke a Mandiner megkeresésére a megállapodás hétfői aláírását követően kiemelte, a kötelező legkisebb bérek két számjegyű emelése szociális célú.
A vállalkozások számára bérajánlást is megfogalmaztunk. Ebben az ajánlásban arra ösztönözzük a munkáltatókat, hogy figyelembe véve az üzleti helyzetüket és a munkahelyek megőrzésének kiemelt fontosságát, az általános béremelések során törekedjenek a jövő évi inflációt figyelembe véve a bérek reálértékének emelésére
– emelte ki Mészáros Melinda.
A Liga elnöke kérdésünkre megerősítette, a Magyar Szakszervezeti Szövetség nem írta alá a megállapodást. Emlékeztetett, már a megállapodás szövegezésén sem vettek részt, vagyis nem arról van szó, hogy a MASZSZ azért nem írta volna alá, mert nem ért egyet annak tartalmával, mivel azt meg sem ismerték. Ez az érdekképviseleti vezető szerint azért is érthetetlen és megdöbbentő ez a hozzáállás, mert a háromoldalú megállapodásban a felek azt is rögzítették, hogy ösztönzik a kollektív megállapodásokat és a kollektív szerződéses lefedettséget, ezzel javítva a munkavállalók bérhelyzetét és munkakörülményeit, ösztönözve a jelenleginél sokkal erőteljesebb részvételüket egyebek mellett a bérekkel kapcsolatos döntésekben is.
Mészáros Melinda kérdésünkre kiemelte: a bérmegállapodás rögzíti, hogy a szakszervezetek, a munkáltatók és a kormány is szükségesnek tartja a kollektív szerződések kiterjesztésére vonatkozó szabályok módosítását, amely megalapozza a Magyarországon is meghonosodó szakmai bértarifa-rendszert.
A szakmai bértarifa-rendszer váltaná a tervek szerint a jelenlegi garantált bérminimumot. Az országos szinten meghatározott, középfokú végzettséghez kötött minimálbér helyett ágazati szinten meghatározott bérminimumok garantálhatják hosszútávon a reálbérek emelkedését. Ennek érdekében a középszintű érdekegyeztetés megerősítésére lesz szükség a következő években. A gyakorlatban – az ágazati bérmegállapodás keretében – az adott területen működő munkáltatói és munkavállalói érdekképviseletek megállapodása alapján dőlne el az érintett szakmák és munkakörök sajátosságait jobban lekövető bérrendszer. A nagyszabású bérreform 2027-re valósulhat meg, a folyamat során a garantált bérminimum összegét fokozatosan utoléri a minimálbér összege, ezzel a legkisebb bér reálértéke akár 10 százalékot meghaladóan is nőhet a következő években. Az ágazati bértarifa-rendszer indulásakor a 2006 óta létező garantált bérminimum a jelenlegi formájában megszűnne.
Ezt is ajánljuk a témában
A munkavállalók nagyobb részvétele mellett gyorsulhat a fizetések felzárkózása.
„A tervek szerint már decemberben folytatódnak a tárgyalások a minimális bérek rendszerének hosszú távú megújításáról, amelynek célja, hogy a lekisebb keresetek tartósan megőrizzék reálértéküket és a hazai bérrendszer jobban illeszkedjen a jelenlegi munkarőpiaci körülményekhez” –emelte ki Mészáros Melinda.
A Versenyszféra és a kormány Állandó Konzultációs Fórumának tagjai – a Magyar Szakszervezeti Szövetség kivételével – a múlt heti megállapodásnak megfelelően hivatalosan is aláírták a minimálbér és a garantált bérminimum emeléséről, valamint a bérnövelési ajánlásról szóló megállapodást – közölte a Gazdaságfejlesztési Minisztérium. A tárca emlékeztetett,
Ezt is ajánljuk a témában
A minimálbér 15 százalékkal a garantált bérminimum 10 százalékkal nő.
a kötelező legkisebb keresetek 2010-hez képest már több mint 3,5-szeresére nőnek, hiszen 2010-ben a minimálbér 73 500 forintot, a garantált bérminimum 89 500 forint tett ki. A minimálbér és garantált bérminimum összegének jelentős emelése érdemben hozzájárul a családok megvédéséhez, a reálkeresetek növeléséhez.
A bérmegállapodást aláírói:
Nyitókép: Andy Sacks/Getty Images