Aláírták a minimálbér-megállapodást, de a fizetések emeléséről tovább folytatódnak a tárgyalások
Kőbe vésték a bérmegállapodást, de a tárgyalások ezzel nem érnek véget.
Jövő hónaptól emelkedik a minimálbér és a garantált bérminimum, előbbi bruttó 266 800 forintra, utóbbi 326 ezer forintra nő. Mutatjuk, az emeléssel kapcsolatban mire érdemes figyelniük az érintett munkavállalóknak.
Megjelent a minimálbér és a garantált bérminimum emeléséről szóló kormányrendelet a Magyar Közlönyben. A kötelező legkisebb bérek nem januárban, hanem már decemberben emelkednek.
„Az érintetteknek a minimálbér és a garantált bérminimum emelkedésével az alapbérük nő. Az a munkáltató, amelyik decembertől nem hajtja végre a kormányrendeletben előírtak alapján a béremelést, jogellenesen jár el” – hangsúlyozta a Mandinernek Szabó Imre Szilárd. A Munkástanácsok Országos Szövetségének ügyvezető alelnöke, munkajogász a legkisebb keresetek emelésével kapcsolatos gyakorlati tudnivalók közül kiemelte emellett, hogy a minimálbér és a garantált bérminimum emelése esetén
automatikusan módosul a munkavállaló alapbére akkor is, ha a munkaszerződés módosítására nem kerül sor. A munkáltató köteles az új kormányrendeletben megállapított minimálbér vagy garantált bérminimum összegét megfizetni, attól függetlenül, hogy ezt kedvezőnek vagy éppen kedvezőtlennek tartja.
– emelte ki Szabó Imre Szilárd. A munkaszerződés módosítását – az alapbér változása miatt – egyébként írásba kell foglalni, ha az alapbér összegszerűen szerepel benne és nem az, hogy a mindenkori minimálbér, vagy garantált bérminimum. A decembertől emelkedő összeg azt jelenti, hogy a január 10-ig esedékes fizetések már a megemelt bér alapján lesznek kifizetve a munkavállalóknak.
Ezt is ajánljuk a témában
Kőbe vésték a bérmegállapodást, de a tárgyalások ezzel nem érnek véget.
Nem csak a minimálbér és a garantált bérminimum összegéért dolgozókat érinti a decemberi emelés.
Ha valaki most bruttó 300 ezer forint alapbért kap, de a munkakör betöltésének feltétele a középfokú végzettség, akkor az ő fizetését is meg kell emelni legalább a garantált bérminimum összegéig, vagyis decembertől 326 ezer forintra. Ha nem középfokú végzettséghez kötött az adott munkakör betöltése, akkor nem kötelessége a munkáltatónak korrigálni az alapbért, mivel az a továbbiakban is meghaladja a minimálbér összegét.
Ugyanez igaz a minimálbérre is: aki a minimálbér jelenlegi összegénél többet kap, de a decembertől megemelt összeget nem éri el, annak is emelni kell a fizetését legalább akkora mértékben, hogy elérje az új kötelező legkisebb kereset összegét.
Ezt is ajánljuk a témában
Mutatjuk, kiket érint a minimálbér és a garantált bérminimum emelése.
Az ügyvezető alelnök arra is figyelmeztetett, ha a munkáltató decembertől nem hajtja végre a korrekciót, vagyis
ha a januárban kézhez kapott összeg az érintetteknél megegyezik a decemberben vagy novemberben átutalt alapbér összegével, akkor a munkáltató törvénysértő módon jár el.
Ebben az esetben a munkavállalók a szakszervezethez fordulhatnak, amennyiben működik a munkahelyükön érdekképviselet.
Ha nem, akkor is lehetőségük van a foglalkozás-felügyeleti hatósághoz – korábbi nevén munkaügyi hatósághoz – fordulni. A hatósági ellenőrzés ugyanis kiterjed a munkajogviszony kötelező tartalmi elemeire, valamint az elszámolással kapcsolatos szabályokra is. A munkavégzés helye vagy a székhelye szerint illetékes vármegyei kormányhivatalnál lehet bejelentést tenni a munkáltatóval szemben személyesen, írásban és telefonon is.
Szabó Imre Szilárd hozzátette: a jogellenesen ki nem fizetett munkabér munkajogi igénynek minősül, amelynek elévülési ideje – általános szabály szerint – három év. Ez azt jelenti, hogy egy munkaügyi perben ennyi idejük van az érintetteknek érvényesíteni jogszerű igényüket a munkáltatóval szemben.
Nyitókép: Getty Images