Bár az ellenzéki pártok, finoman fogalmazva, mostanság nincsenek túl jó viszonyban – kapcsolataikat legfeljebb elvtársiasnak nevezhetjük –, már a nyáron is tárgyaltak a jövő évi önkormányzati választásokról, ezek a megbeszélések most, a politikai szezon beindulásával pedig még jobban beindultak. A kényszer ugyanis nagy úr, tisztában vannak vele, ha nem működnek, nem indulnak együtt, akkor nagyon kellemetlen meglepetések érhetik őket, s esélyük sem lesz megismételni a 2019-es eredményeket.
A hivatalban lévők újra ringbe szállnak
A Mandiner most azt veszi számba, a fővárosi kerületekben mi várható, kik lesznek, lehetnek a(z egykori?) szivárványkoalíció polgármesterjelöltjei.
Kézenfekvő, hogy a hivatalban lévő politikusok újrázzanak, hacsak nem történt valami rendkívüli dolog a magánéletükben vagy nem változott meg alapvetően az adott városrészben, netán más, magasabb szinten a politikai konstelláció. Ez utóbbi helyzetre mindjárt jó példa az I. kerület, amelynek az élén V. Naszályi Márta áll. A párbeszédes politikus – egy elveszített időközi választás, valamint két egykori jobbikos városatya függetlenné válását követően – kisebbségben kénytelen „kormányozni” Budavárt. Ennél nagyobb gond, hogy
V. Naszályi pártja 1 százalékon áll, s Gyurcsány Ferenc pár hónapja belengette,
hogy az ekkora támogatottságú politikai „erők” sok jóra ne számítsanak az osztozkodásnál. Ennek ellenére információnk szerint a polgármester lesz a közös jelölt, a többiek máshol verik ezt le a Párbeszéden.
A II. kerület élén álló Őrsi Gergelyt – aki 2019-ben nagy meglepetésre több mint 5 százalékponttal legyőzte Láng Zsoltot – az egyik legsikeresebb ellenzéki városvezetőnek tartják, nem kérdés az újraindulása. Inkább neki az jelent komoly feladatot, hogy megszabaduljon a szocialista gúnyájától. Áprilisban – amikor azt firtattuk tőle, őt miért nem nevezi meg polgármesterjelöltjeként az MSZP – azt válaszolta, ő Buda pártján áll. „Úgyis mondhatnám, az én pártom Buda” – fogalmazott.
Az V. kerület aligha nyerhető az ellenzék számára
A III. kerületi Kiss László időben, még 2020 elején dezertált a szocialistáktól, s lett DK-s, nincsenek is akkora balhék Óbudán, hogy ne szálljon újra ringbe. A IV. kerületben viszont nem az inkumbens politikussal próbálkozik a balliberális oldal. A momentumos Déri Tibor ugyanis egy évvel ezelőtt közölte, családi okok miatt nem vesz részt a 2024-es voksoláson, maga helyett a szintén az MSZP-ből a DK-ba távozott Trippon Norbert alpolgármestert ajánlotta. A lila pártban nem kis megütközést keltett Déri döntése, fel is függesztették a tagságát, végül a polgármester a Fővárosi Közgyűlés DK-frakciójában kötött ki.
Az V. kerületet hosszú évek óta uralja a Fidesz, négy éve az MSZP-s Tüttő Katalin több mint 10 százalékponttal maradt alul Szentgyörgyvölgyi Péterrel szemben.
Az MSZP-s politikus most pártja listavezetőjeként az Európai Parlamentbe pályázik – meglehetősen kevés eséllyel –, a hírek szerint egy momentumos próbálja meg a lehetetlent, legyőzni a fideszes polgármestert.